5 rzeczy, które warto wiedzieć o ubezpieczeniu turystycznym

Ubezpieczenie turystyczne safari

Jeśli planujesz szybki wypad w tropiki, urlop z nartami w Alpach, rejs statkiem czy przygodę na safari, zadbaj o ubezpieczenie turystyczne. Zebraliśmy 5 informacji, które powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu tego rodzaju.

1. Co zazwyczaj obejmuje?

Zakres ubezpieczenia turystycznego zależy od ubezpieczyciela, ale można je podzielić na kilka rodzajów.

Ubezpieczenie kosztów leczenia – zapewnia pokrycie kosztów opieki zdrowotnej podczas podróży. Ubezpieczenie dodatkowe na wypadek rezygnacji, zapewnia zwrot kosztów podróży, jeśli podróżny musi zrezygnować z wycieczki z jakiegoś nieprzewidzianego powodu. Dodatkowo, polisa ta może też pokrywać koszty powrotu z podróży, gdy ubezpieczony jest zmuszony z niej wrócić z jakichś istotnych przyczyn, takich jak np. choroba czy śmierć członka rodziny. Jednym z elementów ubezpieczenie turystycznego jest NNW, czyli ochrona od następstw nagłych, nieszczęśliwych wypadków. W razie nieszczęśliwego zdarzenia, takiego jak wypadek czy śmierć, ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacenia stosownego odszkodowania.

Często wybieranym ubezpieczeniem jest także ubezpieczenie podróży lotniczej. Zapewnia ono zwrot kosztów, które ubezpieczony poniesie w przypadku opóźnienia wydania bagażu przez przewoźnika lotniczego o określoną liczbę godzin. Obejmuje także zwrot kosztów w przypadku anulowania lotu, gdy zapewnienie transportu zastępczego trwało dłużej niż określoną liczbę godzin.

Popularnym rodzajem polisy jest też ubezpieczenie Assistance. Zapewnia pomoc i wsparcie podczas pobytu za granicą. Może to być np. pomoc telefoniczna w postaci infolinii czynnej 24/7. Operator słuchawki ma za zadanie pomóc ubezpieczonemu podczas jego podróży za granicę (np. poprzez wyszukanie właściwej placówki medycznej czy pomoc w tłumaczeniu). Ubezpieczony może również liczyć na ochronę prawną, która służy znalezieniu rozwiązania przy zdarzeniu ubezpieczeniowym związanym z postępowaniem sądowym lub egzekucyjnym; wsparcie w codziennych czynnościach, które pomaga ubezpieczonemu w organizacji jego pobytu za granicą (np. rezerwacja biletów wstępu, pośrednictwo w usługach zewnętrznych, takich jak tłumacz czy przewodnik, a także wynajem powierzchni handlowych, rezerwacja stolika w restauracji itp.).

Powyższe polisy są zwykle sprzedawane pojedynczo, ale można znaleźć ubezpieczycieli, którzy sprzedają pakiety, w skład których wchodzi kilka rodzajów wyżej wymienionych polis.

Niektóre z nich są sprzedawane jako roczne plany ubezpieczenia na wiele podróży, które obejmują ubezpieczonego od miesiąca do roku.

2. Ile to kosztuje?

Cena ubezpieczenia turystycznego zależy od kilku czynników, takich jak zakres ochrony, wysokość limitów na poszczególne świadczenia, długość i miejsce podróży. Ceny różnią się u różnych ubezpieczycieli. Niektórzy z nich oferują zniżki na ubezpieczenie turystyczne dla osób, które na urlop wybierają się w gronie rodzinnym lub z większą grupą przyjaciół.

3. Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Oto 6 powodów, dla których warto wykupić ubezpieczenie turystyczne:

  • Ochrona rzeczy osobistych podczas podróży,
  • Ochrona środków zainwestowanych w podróż,
  • Ochrona zdrowia,
  • Pokrycie wysokich kosztów opieki zdrowotnej,
  • Pokrycie kosztów transportu do szpitala lub do kraju,
  • Spokój ducha.

Ubezpieczenie turystyczne to świetna opcja dla podróżników, którzy martwią się o odwołanie podróży, jej opóźnienie lub przerwanie przez czynniki zewnętrzne. Także dla tych, którzy chcą mieć dostęp do opieki medycznej i ewakuacji medycznej oraz tych, którzy chcą mieć pewność, że ich rzeczy osobiste są chronione.

Jeśli masz więcej pytań, skontaktuj się z nami!

Sprawdź również: