5 rzeczy, o których musisz pamiętać jadąc na urlop samochodem

urlop samochodem

Co roku około 10 milionów Polaków wybiera się na wakacyjny urlop własnym autem. Wielu spośród nich decyduje się na podróż zagranicę. Ulubione kierunki to od lat Chorwacja, Grecja, Włochy i Hiszpania. W trakcie ferii wybieramy natomiast narty na austriackich, szwajcarskich francuskich czy słowackich stokach. Nie wszystkie spośród tych krajów, oraz państw tranzytowych należą do Unii Europejskiej, co jest dość ważne w kwestii organizacji wyjazdu. Oto pięć wskazówek dotyczących przygotowania się do urlopowego wyjazdu własnym autem, o których naprawdę warto pamiętać!

Kontrola stanu technicznego auta

Przede wszystkim, należy zatroszczyć się o kondycję samochodu. Dłuższa trasa wymaga dokonania bardziej szczegółowego przeglądu. Do kluczowych podzespołów z pewnością należy układ hamulcowy, w tym kontrola stanu tarcz i klocków. To one decydują o bezpieczeństwie podróży. Konieczna może okazać się wymiana wyeksploatowanych podzespołów.

Sprawdzenia wymaga akumulator – chociaż elektryka nie decyduje bezpośrednio o bezpieczeństwie pasażerów, awaria akumulatora może pokrzyżować wakacyjne plany. Wyeksploatowane zasilanie najlepiej wymienić. Warto także zabrać ze sobą zestaw rozruchowy, który nierzadko przydaje się w dłuższych trasach.

Znacznie większy wpływ na bezpieczeństwo podróży ma stan opon. Przed wyjazdem należy sprawdzić stan bieżnika zgodnie z zaleceniami producenta. Oprócz tego opony warto napompować i odczekać 24 godziny sprawdzając, czy z żadnej z nich nie uchodzi powietrze. Być może ogumienie nadaje się już do wymiany.

Kontroli i ewentualnemu uzupełnieniu powinny podlegać także wszystkie płyny eksploatacyjne, olej silnikowy, płyn chłodniczy i płyny w układzie hamulcowym. Jeśli z zakresu serwisowania nie wynika w szybka konieczność wymiany płynu, zazwyczaj wystarczy jego uzupełnienie.

Przed wyjazdem nie wolno pominąć kontroli stanu zawieszenia, który także ma kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Auto, którym na wakacje wybiera się cała rodzina wraz z bagażami będzie zdecydowanie bardziej obciążone niż zazwyczaj. Oznacza to w praktyce, że być może drobne usterki w zawieszeniu nie dają o sobie znać na co dzień, za to w trasie będą stanowić potencjalne źródło awarii. Nie warto narażać się na zbędne ryzyko, ani pozwalać, były zepsute auto pokrzyżowało nasze plany wakacyjne.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC w Polsce i za granicą

obowiązkowe ubezpieczenie OC

Przed wyjazdem należy zainteresować się kwestią ubezpieczenia. Jeśli wybieramy się za granicę przejeżdżając wyłącznie przez kraje należące do Unii Europejskiej bądź posiadające z Polską dwustronne umowy, polskie ubezpieczenie OC będzie w nich honorowane. Jednak kiedy ruszamy swoim autem na wschód – na przykład na Ukrainę, na Białoruś czy do Rosji, jak również do Turcji, Izraela czy Maroko, konieczny będzie odrębny dokument – zielona karta. Potwierdza ona zgodność polskiego OC z miejscowym. O Zieloną kartę można poprosić ubezpieczyciela – niekiedy jest ona darmowym dodatkiem do OC, w innych przypadkach trzeba za nią dodatkowo zapłacić, szczególnie jeśli kierowca wybrał najtańsze OC. Jeżeli podróżny przez roztargnienie zapomni o obowiązku wykupienia zielonej karty, nic straconego. Wciąż przy wjeździe do danego kraju może wykupić ubezpieczenie graniczne, jednak z pewnością będzie to bardziej kosztowne rozwiązanie. W państwach, gdzie nie obowiązuje zielona karta, ani tym bardziej polskie OC konieczne będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

Dodatkowe ubezpieczenie dla podróżnych – korzystny pakiet Assistance

Niezależnie od tego, czy wybieramy się własnym autem na urlop w kraju, czy za granicę, warto zastanowić się nad rozszerzeniem obecnego ubezpieczenia. W trakcie dłuższych podróży bardzo przydatne może okazać się ubezpieczenie Assistance. Zapewnia ono kierowcy niezbędne wsparcie w razie zdarzenia drogowego lub awarii samochodu. W ramach tego ubezpieczenia możliwa jest szybka naprawa auta w miejscu zdarzenia – na przykład wymiana akumulatora lub dotankowanie paliwa.

W skrajnych przypadkach, kierowca i pasażerowie mogą liczyć na nocleg, a nawet podstawienie auta zastępczego, dzięki czemu nawet poważniejsza awaria nie zniszczy ich planów urlopowych. Dobrym narzędziem do znalezienia odpowiedniego pakietu Assistance i innych ubezpieczeń jest kalkulator OC AC. Swoje oferty prezentują tu największe towarzystwa ubezpieczeniowe, a kalkulator ubezpieczeń pozwala wygodnie filtrować najkorzystniejsze. Dobra porównywarka OC umożliwia także zakup wybranej polisy przez Internet, nawet na dzień przed wyjazdem.

Obowiązkowe wyposażenie bagażnika

obowiązkowe wyposażenie bagażnika

Podróżując własnym autem za granicę stosunkowo łatwo narazić się na mandat i to bez naruszania miejscowych przepisów ruchu drogowego. Chodzi o obowiązkowe wyposażenie auta. O ile w Polsce ogranicza się ona do trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy, w innych państwach przepisy bywają bardziej restrykcyjne. Przykładowo: w Czechach kierowcy oprócz gaśnicy i trójkąta powinni posiadać na wyposażeniu także apteczkę, zapasową żarówkę, bezpieczniki, podnośnik, koło zapasowe i kamizelkę odblaskową. W większości państw Europy policja zwróci także uwagę na to, czy auto posiada zimowy zestaw opon, jeżeli przyszedł już czas na wymianę. Szczegółowe informacje na temat przepisów obowiązujących w poszczególnych państwach można z łatwością znaleźć w internecie i zawczasu przygotować się do podróży.

Optymalna trasa i opłaty drogowe

Bardzo ważnym elementem przygotowań do urlopu własnym samochodem jest szczegółowe zaplanowanie trasy. Jeśli jest ona wyjątkowo długa, należy z wyprzedzeniem zaplanować noclegi. Warto zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, przede wszystkim ograniczeniami prędkości i obowiązującymi w poszczególnych państwach znajdujących się na trasie. Kierowcy, którzy posiadają auta zasilane gazem powinni również sprawdzić, czy we wszystkich krajach znajdujących się na trasie to paliwo jest powszechnie dostępne. W każdym kraju Europy istnieje również inne system pobierania opłat drogowych, o czym warto pomyśleć zawczasu. Konieczne może bowiem okazać się wcześniejsze wykupienie winiety.