5 sposobów na obniżenie składki OC

przedstawianie sposobu na obniżenie składki

Jesteś właścicielem pojazdu? A może stoisz przed decyzją zakupu swojego pierwszego samochodu w życiu? Niezależnie od tego, do której grupy należysz, jedno jest pewne – ubezpieczenie samochodu nie ominie żadnego właściciela pojazdu. Jedyne na co mamy wpływ, to cena, jaką za nie zapłacimy. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają dla nas wiele ofert. Mają jednak również kryteria, według których określają wysokość kosztów ubezpieczenia. Co zrobić, aby były one niższe? Poznaj 5 sposobów, dzięki którym zaoszczędzisz na ubezpieczeniu samochodowym.

1. Doświadczony kierowca – właściciel Twojego pojazdu

Jeśli zakupiłeś samochód nic nie stoi na przeszkodzie, aby w rubryce z danymi właściciela wpisać inną osobę. Twoje dane mogą pojawić się z kolei w sekcji zatytułowanej Współwłaściciel. Dlaczego tak wiele osób decyduje się na ten krok? Koszt ubezpieczenia OC w dużym stopniu uzależniony jest od doświadczenia kierowcy. Jeśli prawo jazdy otrzymałeś zaledwie kilka miesięcy wcześniej, będzie on znacznie wyższy niż w przypadku osoby, która jeździ za kółkiem od ponad 10 lat. Wraz z kolejnymi latami kierowcy zyskują zniżki, które w dłuższej perspektywie potrafią przynieść ogromne oszczędności podczas zapłaty za ubezpieczenie.

2. Porównaj oferty ubezpieczycieli

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym co oznacza, że niezależnie od tego, na jakie towarzystwo ubezpieczeń postawisz, zakres ochrony w każdym z nich jest taki sam. Nie oznacza to jednak, że za taką samą kwotę ubezpieczysz ten sam samochód w różnych towarzystwach. Każde z nich ma własne kryteria, według których wyznacza wysokość ubezpieczenia. Jeśli chcesz wybrać najkorzystniejszą ofertę skorzystaj z narzędzia, jakim jest kalkulator OC. Dzięki niemu porównasz ceny oferowane niemal przez wszystkich ubezpieczycieli dostępnych na rynku. Odwiedzając stronę internetową https://kioskpolis.pl/ możesz liczyć na przejrzysty interfejs, który pozwoli Ci porównać oferty towarzystw ubezpieczeniowych w mniej niż 2 minuty!

3. Bezpieczna jazda sposobem na niższe ubezpieczenie

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe docenia kierowców, którzy bezpiecznie poruszają się po drogach. Nikogo nie powinno dziwić promowanie takiej postawy, w końcu im mniej szkód wyrządzonych przez kierowców, tym mniejsze kwoty odszkodowań muszą wypłacać. Stawiając na bezkolizyjną jazdę możesz spodziewać się naprawdę wysokich zniżek sięgających nawet do 60%. Im więcej lat upływających pod znakiem bezpiecznej jazdy, tym większa zniżka czeka na Ciebie podczas podpisania kolejnej umowy z ubezpieczycielem. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych decyduje się na podwyższenie ceny OC w przypadku kierowców, którzy kupili swoją pierwszą polisę.

4. Postaw na samochód, za który zapłacisz mniej podczas ubezpieczania

Na koszt ubezpieczenia OC wpływ ma tak wiele czynników, że ingerując w każdy z nich możesz obniżyć jego wysokość o naprawdę pokaźną kwotę. Kolejnym elementem, który wpływa na to jak wiele zapłacisz za OC jest rodzaj pojazdu, którego jesteś właścicielem. Jeśli jeszcze nie kupiłeś pojazdu, zastanów się, czy będziesz w stanie opłacić również składki ubezpieczenia. W przypadku mocy silnika samochodu sprawa jest banalnie prosta – im większa moc, tym wyższa cena ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają również uwagę na to, że niektóre z marek samochodowych biorą znacznie częściej udział w kolizji od innych. Informacje na ten temat są ogólnodostępne, możesz więc śmiało poczytać o tym, jaki model samochodu zwiększa prawdopodobieństwo zderzenia. Firmy ubezpieczeniowe chcąc zabezpieczyć się przed tą okolicznością, podwyższają cenę ubezpieczenia w przypadku samochodów bardziej podatnych na kolizję.

5. Jak najmniejsza ilość rat sposobem na niższe ubezpieczenie

Wielu właścicieli pojazdów ma błędne przekonanie o korzyściach wynikających z rozłożenia składek ubezpieczenia na kilka, a czasami nawet 12 rat. Choć niższe kwoty płacone każdego miesiąca mogą wydawać się atrakcyjniejsze od jednorazowego wydatku, który może mocno nadszarpnąć nasz budżet, ostatecznie ta druga opcja jest dla nas korzystniejsza. Dlaczego? Rozkładając składkę na kilka rat musimy liczyć się z tym, że suma każdej z nich, przekroczy wartość jednorazowej składki. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych różnice te sięgają nawet 1 000 złotych! Przed rozłożeniem składki ubezpieczeniowej, dokładnie przekalkuluj czy jest to rozwiązanie dla Ciebie korzystne. Może warto rozłożyć ją na jak najmniejszą ilość rat? Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie jednak jednorazowa składka.

Jak widzisz sposobów na zmniejszenie kosztów ubezpieczenia samochodu jest wiele. Próbując wykorzystać każdy z nich suma, którą uda Ci się zaoszczędzić okaże się naprawdę spora. Niezależnie od tego, czy wypróbujesz każde z rozwiązań, czy tylko niektóre z nich, nie możesz pominąć jednego – porównywania ofert towarzystw ubezpieczeniowych dostępnych na rynku. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów, pozwalających na wybranie oferty w naprawdę niskiej cenie. Jeśli kończy Ci się ubezpieczenie Twojego samochodu, nie zwlekaj – znajdź ubezpieczyciela, który zaoferuje Ci znacznie niższe koszty niż poprzedni.


Sprawdź również: