Automatyczne odnowienie OC – kiedy następuje i jak go uniknąć?

samochód

Posiadanie ważnego ubezpieczenia OC jest sprawą bezdyskusyjną. Każdy właściciel pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do jego posiadania. W związku z tym wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje opcję automatycznego odnawiania OC. Ma to na celu zmniejszenie przypadków, gdy kierowca ponosi konsekwencje braku ważnego ubezpieczenia wynikającego z niedopatrzenia. Wysokość kar pieniężnych nakładana na takie osoby jest naprawdę wysoka. Czy jednak automatyczne odnowienie OC ma same zalety? Warto się o tym przekonać, zanim zdecydujemy się na wybór ubezpieczyciela, który stawia na to rozwiązanie.

Automatyczne odnowienie OC – w jakich przypadkach?

Każde z towarzystw ubezpieczeniowych, z którymi się spotkasz oferuje możliwość automatycznego odnowienia OC. Wielu kierowców przyjmuje, że roczne ubezpieczenie oznacza zakończenie umowy, wraz z upływem terminu czasu jej trwania. Jednak dzieje się tak wyłącznie w przypadku, gdy kierowca zdecyduje się na nowego ubezpieczyciela, a z wcześniejszym wypowie umowę najpóźniej na dzień przed wygaśnięciem ubezpieczenia. Jeśli nie zadba on o to, aby wypowiedzieć umowę zostanie ona odnowiona automatycznie. Wypowiedzenie umowy OC możemy dokonać na 3 różne sposoby:

  • wysłać pocztą tradycyjną (w tym przypadku ważny jest dzień nadania listu),
  • wysłać pocztą e-mail do ubezpieczyciela,
  • złożyć bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeń.

Pamiętaj jednak, że wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC zobowiązuje Cię do zawarcia nowej z innym ubezpieczycielem. Brak ciągłości w ubezpieczeniu OC niesie ze sobą wysokie kary ze strony UFG.

Kiedy polisa OC nie odnawia się automatycznie?

Jako właściciel pojazdu musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze automatyczne odnawianie OC zadziała. Są przypadki, w których musisz dopilnować zawarcia kolejnej umowy z towarzystwem ubezpieczeń.

  1. Zakup pojazdu, który posiada polisę OC.

Wielu z nas decyduje się na zakup samochodu używanego ze względu na dużo niższe ceny. Jeśli zakupiony pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC, nie musimy zawierać umowy z ubezpieczycielem na siebie. Jako właściciel pojazdu, który został ubezpieczony przez kogoś innego, możesz bez obaw z niego korzystać, aż do dnia wygaśnięcia poprzedniej umowy. Kiedy jednak nadejdzie ten dzień, umowa zostanie zakończona i nie dojdzie do jej odnowienia ze względu na zmianę właściciela pojazdu. Wówczas w Twoich rękach leży dopilnowanie zawarcia nowej umowy – tym razem na siebie.

  1. Składki OC, które nie zostały uregulowane.

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych daje możliwość odprowadzania składek w ratach. Jest to rozwiązanie idealne dla tych, dla których jednorazowy wydatek na polisę OC jest zbyt wysoki. Jeśli jednak nie opłacisz każdej z rat, mimo że ubezpieczenie będzie Cię chronić, nie zostanie automatycznie odnowione. W takim przypadku musisz się liczyć nie tylko z tym, że ubezpieczenie nie zostanie odnowione, ale także z koniecznością dokonania płatności za zaległe raty.

  1. Zakup ubezpieczenia krótkoterminowego.

Kupując samochód z komisu możesz spotkać się z pojęciem ubezpieczenia krótkoterminowego. Ten rodzaj ubezpieczenia bardzo często dotyczy również pojazdów zabytkowych lub zarejestrowanych czasowo. Ubezpieczenie OC w tym przypadku wynosi 30 dni i jak łatwo się domyślić nie jest odnawiane automatycznie. Jeśli kupiłeś samochód w komisie, a sprzedawca zapewnia Cię, że posiada on ubezpieczenie OC, koniecznie upewnij się, że nie jest ono krótkoterminowe.

Podwójne ubezpieczenie OC – jak go uniknąć?

Bardzo często automatyczne odnawianie OC występuje w kontekście zapłaty podwójnego ubezpieczenia. Dzieje się tak, kiedy właściciel pojazdu nie jest świadom automatycznego odnawiania polisy w swoim towarzystwie. Brak wypowiedzenia umowy i zawarcie nowej u innego ubezpieczyciela, może skutkować niemałym zaskoczeniem, kiedy okaże się, że ubezpieczenie OC mamy wykupione w dwóch towarzystwach. Jak rozwiązać taki kłopoty?

Problem ten może wydawać się na pierwszy rzut oka bardzo skomplikowany, jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Nie jesteś zobowiązany do płacenia pełnych dwóch składek w obu towarzystwach. Umowa, która została automatycznie przedłużona u poprzedniego ubezpieczyciela może zostać wypowiedziana – płacisz wówczas za okres ochrony od czasu automatycznego odnowienia polisy.

Wypowiedzenie umowy OC i zawarcie nowej w innym towarzystwie ubezpieczeń

Wielu ubezpieczycieli wykorzystuje fakt, że właścicielom pojazdów nie chce szukać się korzystniejszej dla nich oferty. Wielu nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że takowe mogą istnieć, przyjmując, że w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym cena jest taka sama. W końcu skoro w każdym przypadku obejmuje ona taki sam zakres ochrony, to ceny nie różnią się od siebie znacząco, prawda? Niekoniecznie! Odwiedź stronę https://kioskpolis.pl/ i przekonaj się, jak bardzo różnią się od siebie ceny ubezpieczeń od wielu towarzystw obecnych na rynku. Wykorzystaj kalkulator OC, aby przekonać się, która z ofert ubezpieczyciela będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Sprawdź również: