Co wpływa na cenę OC?

co wpłya na cenę OC

Jesteś właścicielem pojazdu mechanicznego? W takim razie doskonale wiesz, że ciąży na Tobie obowiązek objęcia go ubezpieczeniem OC. O tym, czym ono jest z pewnością wie każdy kierowca. Jednak, czy aby na pewno znasz wszystkie czynniki mające wpływ na wysokość ceny polisy OC? Ich znajomość pozwoli Ci wybrać najlepsze towarzystwo ubezpieczeniowe na rynku, a co za tym idzie – najkorzystniejszą i najtańszą ofertę.

Cena ubezpieczenia OC – czy zawsze taka sama?

Wysokość składki OC może różnić się diametralnie u każdego właściciela pojazdu. Nawet Ty sam możesz w jednym roku zapłacić znacznie więcej niż w poprzednim. Nie istnieje jedna narzucona odgórnie wysokość składki, którą powinien uiścić każdy kierowca. To ile zapłacisz uzależnione jest od wielu czynników zarówno dotyczących Ciebie i Twojego pojazdu, jak i towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli choć raz porównywałeś ubezpieczenie OC na stronie https://kioskpolis.pl/ z pewnością wiesz, jak wielu ubezpieczycieli zabiega o Twoją uwagę.

Wiek kierowcy a wysokość ubezpieczenia

Statystyki każdego roku pokazują jasno, że to właśnie młodzi kierowcy stoją znacznie częściej za poważnymi wypadkami samochodowymi i drobnymi kolizjami. Nic więc dziwnego, że towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają od nich wyższych składek na polisę OC. Niektórzy młodzi kierowcy mogą się oburzać, dlatego też wielu z nich postanawia podać za właściciela swojego pojazdu innego, doświadczonego kierowcę. W takim przypadku koszt ubezpieczenia znacząco się obniża.

Data wydania prawa jazdy

Data wydania dokumentu prawa jazdy często ma związek z młodym wiekiem kierowcy, choć nie jest to regułą. Może się zdarzyć, że osoba w średnim, a nawet podeszłym wieku przekona się do wyrobienia tego dokumentu. W takim przypadku możemy mówić o mniejszym doświadczeniu na drodze, mimo że kierowca wcale nie jest osobą młodą. Dla ubezpieczyciela znaczenie ma jednak bezpieczeństwo na drodze i ryzyko wypadku, które zwiększa się wraz z mniejszym doświadczeniem.

Miejsce zamieszkania

Wielu kierowców może się dziwić, jak to możliwe, że ich miejsce zamieszkania ma wpływ na wysokość polisy OC. Jednak wcielając się w rolę towarzystwa ubezpieczeniowego jest to niezwykle proste do pojęcia. Im większe miasto – tym większe ryzyko spowodowania szkód. W końcu co jest bardziej prawdopodobne – stłuczka w zatłoczonej stolicy czy w niemal wyludnionym miasteczku? Ubezpieczyciel dysponuje również informacjami na temat ilości wypadków w konkretnym mieście. Jeśli w mieście, w którym mieszkasz współczynnik wypadków jest wysoki, musisz się liczyć z tym, że koszt ubezpieczenia OC będzie wyższy.

Jakie znaczenie ma stan cywilny kierowcy i jego rodzina?

Rodzice poruszający się samochodem, w którym znajdują się dzieci, prowadzą znacznie bezpieczniej. Możemy dowiedzieć się o tym ze statystyk, które jasno mówią, że rodzin biorących udział w kolizjach jest znacznie mniej niż osób samotnych. Wiemy o tym również z własnego doświadczenia – niezależnie od tego, czy posiadamy własne dzieci, czy jest nam bliska jakaś inna rodzina. Kierowcy posiadający rodzinę mogą liczyć więc na niższy koszt ubezpieczenia.

Parametry samochodu a koszt ubezpieczenia OC

Wpływ na wysokość ubezpieczenia mają nie tylko czynniki związane z samym kierowcą, ale również z jego pojazdem. Składa się na nich wiele elementów dlatego, jeśli stoisz przed zakupem samochodu, warto zwrócić również na nie uwagę, jeśli zależy Ci na niższych składkach ubezpieczeniowych.

Marka i model pojazdu

Statystyki wypadków i kolizji samochodowych stanowią źródło wielu cennych informacji dla ubezpieczycieli. Mogą oni dowiedzieć się z nich między innymi, jaka marka samochodu bierze najczęściej udział w zdarzeniach samochodowych. Na podstawie tych informacji towarzystwa ubezpieczeniowe obejmują wyższymi składkami pojazdy, które są znacznie bardziej narażone na wypadki i kolizje.

Pojemność silnika

Im większa pojemność silnika samochodu, tym większe przyspieszenie możemy osiągnąć. Nadmierna prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków samochodowych. Towarzystwa ubezpieczeniowe chcąc się zabezpieczyć, nakładają więc wyższe stawki na ubezpieczenia samochodów o większej pojemności silnika.

Przebieg Twojego auta

Istotną rolę w określaniu wysokości ubezpieczenia OC odgrywa wiek Twojego auta. Znacznie częściej jednak towarzystwa biorą pod uwagę jego przebieg – który jest najrzetelniejszą formą informacji o stanie pojazdu. Im większy przebieg, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzeń, także podczas jazdy. Starszy samochód jest więc mniej bezpieczny na drodze, niż ten, który zaledwie kilka lat wcześniej wyjechał z salonu, a na swoim liczniku ma niewiele kilometrów.

Ceny ubezpieczeń OC są zależne od tak wielu czynników, że pozwala nam to na ich obniżenie poprzez wybór dopasowanego do naszych możliwości samochodu. Możemy również na właściciela pojazdu wybrać osobę, która ma większe doświadczenie na drodze. Pamiętajmy jednak, że czasami największy wpływ na obniżenie składki OC jest zmiana dotychczasowego towarzystwa ubezpieczeń.