Co wpływa na koszt ubezpieczenia Twojego samochodu?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twoje ubezpieczenie OC tyle kosztuje? Dowiedz się, od czego uzależniona jest wysokość składki!

Podczas zakupu auta i jednej z pierwszych czynności z nim związanych, jaką jest zakup polisy ubezpieczeniowej, często zadajemy sobie pytanie: dlaczego to tyle kosztuje? Firmy ubezpieczeniowe używają kilku kryteriów, żeby zdecydować, ile będzie wynosiło Twoje ubezpieczenie. Znajomość tych czynników pomoże ci w podejmowaniu świadomych decyzji związanych z zakupem polisy a czasem nawet samochodu.

Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia dzielimy na dwie kategorie. Pierwsza dotyczy samochodu i jest to:

 • Wiek samochodu
 • Pojemność silnika
 • Przebieg pojazdu
 • Marka i model samochodu

Druga natomiast dotyczy kierowcy. Istotne są przede wszystkim czynniki takie jak:

 • Wiek
 • Staż kierowcy
 • Ilość spowodowanych przez niego wypadków
 • Miejsce zamieszkania
 • Stan cywilny

Czynniki dotyczące samochodu

Firmy ubezpieczeniowe potrzebują kilku informacji odnośnie Twojego pojazdu, żeby móc ocenić, ile będziesz musiał zapłacić za polisę. Znajomość niektórych kryteriów może być bardzo przydatna np. przy samym zakupie samochodu, ponieważ wybór jego marki ma znaczenie. Oto najważniejsze czynniki:

 • Wiek samochodu, czyli rok jego produkcji, który ma wpływ na wysokość składki. Nowe samochody mogą być droższe do ubezpieczenia, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe bazują na wartości samochodu. Starsze pojazdy, np. 20-letnie, mogą jednak być przez ubezpieczyciela uważane za mniej bezpieczne i bardziej podatne na zniszczenia, co także może przełożyć się negatywnie na korzystność składki.
 • Pojemność silnika. Im większa pojemność, tym wyższa składka. Duża pojemność silnika jest bowiem dla ubezpieczyciela sygnałem, że pojazd może być wykorzystywany do szybkiej i brawurowej jazdy, co może doprowadzić do spowodowania kolizji.
 • Przebieg pojazdu. Im jest on większy, tym składka jest również większa, ponieważ samochód jest bardziej wyeksploatowany, a to może doprowadzić np. do kolizji, w wyniku awarii układu hamulcowego.
 • Marka i model samochodu. Luksusowe i sportowe samochody zazwyczaj mają droższe ubezpieczenia niż np. minivan lub auta typowo rodzinne. Dzieje się tak dlatego, że sportowe samochody zwykle poruszają się z większą prędkością, co sprawia, że są bardziej podatne do spowodowana wypadków. Niektóre marki samochodów, takie jak m.in. BMW, przodują w statystykach odnośnie wypadków z ich udziałem, co również nie umyka ubezpieczycielom.

Czynniki dotyczące kierowcy

Towarzystwa ubezpieczeniowe patrzą również na dane osobowe kierowcy i na ich podstawie wyliczają wysokość składki. Pod uwagę biorą czynniki takie jak:

 • Wiek kierowcy. Im młodszy i mniej doświadczony kierowca, tym wyższe ubezpieczenie.  Wysokość składki młodego kierowcy ulega obniżeniu dopiero po ukończeniu 24, a nawet 28 roku życia – w zależności od firmy (zwykle jest to 26 rok życia). Również najstarsi kierowcy mogą liczyć się ze zwiększonymi składkami, jednak nie będą one taż wysokie jak w przypadku młodych kierowców.
 • Staż kierowcy. Osoby mające prawo jazdy krócej niż 3-5 lat zapłacą więcej. Wynika to przede wszystkim z tego, że nie posiadają one jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę. Towarzystwa ubezpieczeniowe darzą ich także ograniczonym zaufaniem ze względu na brak doświadczenia za kierownicą.
 • Liczba spowodowanych wypadków. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą zwykle pod uwagę ostatnie 3 lata historii ubezpieczeniowej, gdzie, jeśli w tym czasie spowodowany został jakiś wypadek to naliczone zostaną tzw. Zwyżki.
 • Miejsce zamieszkania. Miejsce zamieszkania oraz miejsce parkowania samochodu również ma wpływ na wysokość składki. Jeśli parkujesz samochód w miejscu strzeżonym, to składka będzie niższa. Jeżeli zaś chodzi o miejsce zamieszkania, to mieszkańcy małych i średnich miast płacą za OC znacznie mniej niż osoby legitymujące się podobnym stażem za kierownicą, zamieszkujące duże metropolie. Wynika to z zagęszczenia ruchu, które także ma przełożenie na statystyczną szansę spowodowania wypadku.

Co ciekawsze, wpływ na wysokość składki mają również takie czynniki jak: stan cywilny oraz ilość dzieci. Osoby po ślubie zapłacą mniej niż osoby posiadające stan cywilny panna bądź kawaler. Również osoby mające dzieci zapłacą mniej niż bezdzietni.

Sprawdź również: