„Czy potrzebuję ubezpieczenia turystycznego?” – TAK!

Od tych, którzy nigdy nie podróżują z ubezpieczeniem, usłyszysz zdania takie jak: „Nic się nie stanie, jeśli stracisz swój bagaż – po prostu podróżuj z lekkimi rzeczami, na których wymianę możesz sobie pozwolić” albo „Rachunki za leczenie w południowo-wschodniej Azji są dość tanie, więc nie musisz się martwić, jeśli złapiesz Bali belly” lub nasze ulubione „Firmy, które sprzedają ubezpieczenia na podróż, opowiedzą Ci najstraszniejsze historie, żebyś kupił od nich ubezpieczenie”. Ostatnie zdanie jest faktycznie prawdziwe, dlatego tak ważne jest porównanie ze sobą ofert od różnych ubezpieczycieli.

Statystycznie rzecz biorąc

W większości, przypadków podróże będą przebiegać bez większych problemów, a podróżujący nie będzie doświadczać koszmaru ciężkiej choroby bądź kontuzji w obcym kraju. Statystycznie rzecz biorąc, większość osób nie korzysta ze swojej polisy. Jednakże, jeśli znajdziesz się w mniejszości, nieposiadanie wsparcia i środków finansowych na wyleczenie się i powrót do domu może być prawdziwym dramatem. Warto o tym pamiętać i wykupić stosowną polisę, na wypadek takich sytuacji.

3 kluczowe elementy ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie podróżne jest umową prawną, stworzoną przez prawników, dlatego warto poświęcić czas na dokładne przeczytanie drobnego druku i opisu ubezpieczenia. Nie bój się zadawać pytań, jeżeli coś jest dla Ciebie niejasne. A teraz czas na konkrety! Oto trzy kluczowe sytuacje, przed którymi chroni Cię ubezpieczenie turystyczne! 

  1. Nagłe wypadki medyczne i ewakuacje

Jeśli mielibyśmy wskazać najważniejszy powód do zakupu ubezpieczenia turystycznego, to jest nim właśnie uzyskanie pomocy w ekstremalnie trudnych warunkach. Przykładowo: koszty leczenia szpitalnego w USA mogą sięgać 10 000 dolarów za dzień, a przetransportowanie pacjenta do domu może z łatwością przekroczyć nawet 100 000 dolarów.

Poświęć trochę czasu na szczegółowe przeczytanie części OWU. Zwróć także uwagę na wyłączenia, które są zawarte w opisie zakresu polisy.

  • Zaginięcie lub kradzież bagażu i rzeczy osobistych

Chociaż utrata rzeczy osobistych jest często jednym z głównym powodów, dla których ludzie decydują się na wykupienie polisy turystycznej. Warto pamiętać, że rzeczy można wymienić, ale zdrowie ma się jedno. Mimo wszystko – polisa chroniąca bagaż przed zaginięciem i kradzieżą jest szczególnie korzystna. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na sumę gwarancyjną, aby dopasować ubezpieczenie do realnej wartości przewożonych przy sobie sprzętów.

  • Ubezpieczenie od COVID-19

W dzisiejszych czasach szczególnie ważne jest także zabezpieczenie się przed zachorowaniem na Koronawirusa podczas podróży zagranicę. Może bowiem zdarzyć się, że zachorowanie na COVID-19 zostanie wyłączone spod mocy polisy – informacji o tym należy szukać w dokumencie OWU (czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).

Każde ubezpieczenie jest inne

Wszystkie ubezpieczenia podróżne mają określony zakres działania oraz wyłączenia, więc rozsądne, niezbędne i absolutnie konieczne jest poświęcenie czasu na dokładne zapoznanie się z treścią różnych i wybranie zestawieni. Różnią się one w zależności od kraju, z którego pochodzisz, więc poświęć trochę czasu i skontaktuj się z nami, jeśli nie jesteś czegoś pewien.

Sprawdź również: