Czym jest ubezpieczenie AC i jak uzupełnia polisę OC?

wypadek samochodu

O konieczności objęcia ubezpieczeniem OC nie trzeba mówić chyba żadnemu kierowcy. Jest to rodzaj polisy, która dotyczy każdego właściciela pojazdu, który został zarejestrowany. Żaden właściciel nie może obejść tego obowiązku. Jednak oprócz ubezpieczenia obowiązkowego, bardzo często możemy spotkać się z polisą, na którą właściciele samochodów decydują się dobrowolnie. Dlaczego warto mieć Autocasco?

Ubezpieczenie OC a AC

Oprócz głównej różnicy między ubezpieczeniem OC a AC, jaką jest konieczność w przypadku pierwszego i dobrowolność – drugiego, możemy spotkać się z wieloma innymi. Ciężko jednak mówić w przypadku obu tych polis o rozbieżnościach. Znacznie lepszym określeniem będzie wzajemne uzupełnianie się.

Kolizja a polisa OC i AC

Kiedy dojdzie do kolizji pojazdu ubezpiecznie OC pokrywa szkody osoby, która została przez nas poszkodowana. Oznacza to, że OC nie pokrywa szkód, które odniósł Twój własny pojazd. Możesz to jednak zyskać, uzupełniając polisę OC o AC. To właśnie ubezpieczenie AC pokrywa koszty poniesionych szkód, niezależnie od tego, czy byłeś sprawcą kolizji, czy też osobą poszkodowaną.

Zakres ubezpieczeń OC i AC

Jako że polisa OC jest obowiązkowa, jej zakres obejmuje te same kwestie, które dotyczą każdego właściciela pojazdu. Z kolei decydując się na wykupienie dodatkowej polisy AC mamy większą dowolność w kwestiach ochrony naszego samochodu.

Czynniki decydujące o kosztach polis OC i AC

Na cenę polisy OC wpływ ma wiele czynników, głównie tych związanych z samym właścicielem pojazdu. Znaczenie mają nawet kwestie, takie jak wiek właściciela samochodu czy długość posiadania prawa jazdy. Polisa AC z kolei skupia się bardziej na wszystkim tym, co związane z samym samochodem, a więc jego marką, przebiegiem czy wyposażeniem antywłamaniowym.

Jak wybrać polisę AC?

W przypadku polisy AC mamy dużą dowolność w kwestiach ochrony, która obejmuje nasz pojazd. To oznacza, że ceny u różnych ubezpieczycieli mogą być skrajnie odmienne. W obu przypadkach zarówno w ubezpieczeniu OC, jak i AC ogromnym ułatwieniem będzie kalkulator OC, dzięki któremu wybierzemy najlepsze towarzystwo ubezpieczeniowe dostępne na rynku.

Porównując pozycje z listy, możemy się przekonać, że niektórzy z ubezpieczycieli oferują ten sam pakiet świadczonych usług w dwukrotnie wyższej cenie od innego, mniejszego ubezpieczyciela. Na stronie https://kioskpolis.pl/ w niecałe 2 minuty uzyskasz rzetelne informacje na temat towarzystwa ubezpieczeniowego, które szczególnie przyciągnęło Twoją uwagę. Spróbuj choć raz skorzystać z porównywarki cenowej, a możemy Ci zagwarantować, że będzie to praktyka, którą będziesz powtarzać systematycznie każdego roku, przed upływającym terminem aktualnego w danym momencie ubezpieczenia.

Na te elementy zwróć uwagę wybierając polisę AC

Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe mają wypracowany własny system świadczenia usług, który nie każdemu przypadnie do gustu. Wybierając ubezpieczenie AC zwracaj więc uwagę nie tylko na cenę, ale również podane niżej elementy.

  1. Sposób, w jaki zostanie naprawiony pojazd po kolizji.

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają najczęściej do zaoferowania dwie metody naprawy pojazdów. Pierwszą z nich jest bezgotówkowa likwidacja szkody w ASO, czyli autoryzowanym serwisie. Jako właściciel pojazdu w przypadku tego rozwiązania, nie musisz brać czynnego udziału w naprawie – wszystkie formalności zostaną załatwione pomiędzy ubezpieczycielem i autoryzowanym warsztatem.

Drugą metodą oferowaną przez ubezpieczycieli jest naprawa pojazdu na podstawie kosztorysu. W takim przypadku uszkodzony pojazd zostaje przedstawiony rzeczoznawcy, który wycenia szkodę. Na podstawie uzyskanych informacji, towarzystwo ubezpieczeniowe ustala potrzebną kwotę i wypłaca ją Tobie. To właśnie w Twoim zakresie leży naprawa samochodu.

  1. Udział własny w polisie.

Porównując towarzystwa ubezpieczeniowe, warto zwrócić uwagę na udział własny, który ostatecznie ma wpływ na wysokość ubezpieczenia. Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczyciela, którego oferta przewiduje udział własny, odszkodowanie, które będzie Ci przysługiwać, zostanie pomniejszone o wcześniej ustaloną z ubezpieczycielem kwotę.

  1. Części wykorzystywane podczas naprawy.

Konieczność naprawy pojazdu nie ominie żadnego kierowcy. Nawet jeśli wyjechałeś samochodem prosto z salonu, to prędzej czy później również Ciebie to czeka. Warto więc podczas wyboru odpowiedniego ubezpieczyciela AC zwrócić uwagę na informacje dotyczące części samochodowych. Niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych w ramach AC pokrywają koszty wymiany części oryginalnych. Inne z kolei decydują się na części zamienne.

Dokładne przyjrzenie się warunkom umowy podpisywanej z ubezpieczycielem da Ci gwarancję, że w razie kolizji możesz być spokojny o swój samochód i jego naprawę. Nie bój się dopasowywać oferty ubezpieczenia AC do własnych potrzeb. Większość towarzystw wychodzi naprzeciw potrzebom swoich klientów, oferując przy tym atrakcyjne ceny.

Sprawdź również: