Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie inwestycyjne?

mieszkanie

Zakup mieszkania na wynajem w obecnych czasach jest doskonałym źródłem dochodu pasywnego. Jeśli zdecydowałeś się na ten krok, warto jednak, aby zakupione mieszkanie, które będziesz wynajmował ubezpieczyć. Dzięki temu uchronisz się przed niechcianymi szkodami, o które nietrudno w przypadku gdy lokal zamieszkuje nieznana nam osoba. Lista szkód, które mogą wydarzyć się pod Twoją nieobecność jest naprawdę długa – począwszy od drobnych uszkodzeń, aż po pożar czy zalanie. Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu mieszkania inwestycyjnego, zanim podpiszesz umowę?

Co obejmuje ochroną ubezpieczyciel?

Zakres ochrony, jaką obejmuje ubezpieczyciel w każdym towarzystwie może być różny. Główny podział dzieli go jednak na zakresy obejmujące:

 • mieszkanie,
 • wyposażenie,
 • rzeczy osobiste.

Ubezpieczenie mieszkania wynajmowanego

Właściciele mieszkań inwestycyjnych kładą największy nacisk na wszystko to, co wchodzi w skład samego mieszkania – podłogi, ściany, ścianki. To właśnie te części są szczególnie narażone na uszkodzenia, a w dodatku koszty ich naprawy mogą być naprawdę wysokie. Mimo że dla właścicieli jest to dodatkowy wydatek, w przyszłości może nieść ze sobą ochronę przed wysokimi kosztami, związanymi z nieprawidłowym użytkowaniem mieszkania przez osoby wynajmujące. Jeśli mieszkamy we własnym mieszkaniu, mamy większy wpływ na uszkodzenia w nim powstające. W przypadku lokalu udostępnianego innym osobom wpływ ten jest znikomy.

Zakres ochrony mieszkania inwestycyjnego

W zależności od ubezpieczyciela, na którego postawimy i jego oferty, możemy spotkać się z różnym zakresem ochrony podstawowej. Jeśli mieszkanie narażone jest w szczególności na jakiś czynnik, warto dokupić dodatkowe rozszerzenie, które ochroni nas przed poniesieniem kosztów związanych z uszkodzeniami.

Polisa ubezpieczeniowa może objąć zarówno sam lokal – mury, jak i jego wyposażenie. Osoby, które zdecydowały się na wynajęcie lokalu inwestycyjnego z pełnym wyposażeniem, powinny postawić na tę formę ochrony. Dzięki temu nawet jeśli osoba wynajmująca uchyli się od poniesienia kosztów naprawy, udzieli nam ich ubezpieczyciel, a my jako właściciele nie będziemy stratni.

Polisa mieszkania inwestycyjnego obejmuje szkody powstałe na skutek:

 • zdarzeń losowych w tym szkodliwego działania sił natury,
 • akcji ratowniczej,
 • kradzieży z włamaniem,
 • dewastacji.

Niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych w swojej ofercie podstawowej posiadają również OC w życiu prywatnym. Dzięki temu nie poniesiemy kosztów związanych z wyrządzeniem szkód, które obejmują również innych lokatorów.

Elementy, których nie obejmuje ubezpieczenie mieszkania

Zakres czynników, które nie są objęte ochroną jest różny dla każdego towarzystwa. Wiele z nich posługuje się jednak tą samą listą, na której znajdziemy:

 • dokumenty,
 • broń,
 • zbiory kolekcjonerskie,
 • metale szlachetne,
 • elementy służące działalności gospodarczej, handlowej, usługowej oraz produkcyjnej.

Jeśli właścicielowi wynajmowanego mieszkania zależy na tym, aby ubezpieczenie mieszkania objęło również te elementy, może on wybrać ubezpieczyciela, który w rozszerzeniach oferuje taką możliwość. Dzięki temu właściciel mieszkania inwestycyjnego maksymalnie zabezpieczy się przed szkodami dokonanymi przez lokatorów.

Gdzie szukać ubezpieczenia na mieszkanie inwestycyjne?

Biorąc pod uwagę specyfikę mieszkania inwestycyjnego, jego właściciel powinien zdecydować się na zakres ochrony, który zapewni mu bezpieczeństwo w każdej sytuacji. W tym celu warto porównać wiele towarzystw ubezpieczeniowych, aby wybrać spośród nich to, które ma dla nas przygotowaną najlepszą ofertę. Jak to zrobić? Odwiedź stronę internetową https://kioskpolis.pl/ i uzupełnij formularz podając najważniejsze informacje. Na ich podstawie, na ekranie wyświetlą się towarzystwa ubezpieczeniowe, które mają dla Ciebie przygotowane oferty. Wybierz spośród nich te, które najbardziej odpowiadają Twoim potrzebom, a przy tym mają najniższą cenę.

Pamiętaj jednak, że oprócz zakresu ochrony podawanego przez ubezpieczyciela, warto bliżej zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Umowy. To właśnie w nich mogą znaleźć się informacje na temat sytuacji, które wykluczają udzielenie pomocy przez ubezpieczyciela czy pokrycie kosztów wyrządzonych szkód. A listę takich sytuacji posiada każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Pozwala to zabezpieczyć się przed oszustami i osobami, które nie wywiązują się z ogólnych zasad obowiązujących u ubezpieczyciela. Wiele osób, gdy dojdzie do zdarzenia, może być zaskoczonych, że ubezpieczyciel nie chce udzielić pomocy. Jednak nigdy nie odmawia jej udzielenia bezpodstawnie. Skoro ochrona Ciebie nie obowiązuje w konkretnej sytuacji, nie oznacza to, że winne jest towarzystwo. Bardzo często wina leży po stronie osoby ubezpieczającej mieszkanie, a przede wszystkim w nie zapoznaniu się z OWU.

Wynajmowanie mieszkania inwestycyjnego potrafi generować mnóstwo stresu. Wynika to głównie z obawy o wyrządzenie szkód przez lokatora. Warto zabezpieczyć się przed nimi podpisując umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Dzięki niej będziesz mógł zarabiać pieniądze na wynajmowanym mieszkaniu, bez obaw o jakiekolwiek straty, przez szkody wyrządzone na mieniu.