Jak działa ubezpieczenie podróżne?

ubezpieczenie podróżne

Możliwe, że nigdy wcześniej nie korzystałeś z ubezpieczenia turystycznego. A może właśnie zakupiłeś ubezpieczenie turystyczne i aktualnie przeglądasz dokumenty polisy, zastanawiając się, co to wszystko w ogóle znaczy? Służymy pomocą! Oto przewodnik wyjaśniający podstawowe mechanizmy działania polis turystycznych: jak działa ubezpieczenie podróżne, jak wybrać plan i jak uzyskać jak najwięcej korzyści z ochrony ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie podróżne – co to takiego? 

Ubezpieczenie podróżne to polisa, którą można wykupić, aby chronić się przed pewnym ryzykiem finansowym i stratami, które mogą wystąpić podczas podróży. Straty te mogą być niewielkie, jak opóźnienie bagażu lub znaczne, jak odwołanie wycieczki w ostatniej chwili lub nagły wypadek medyczny za granicą. 

Oprócz ochrony finansowej, drugą ogromną zaletą ubezpieczenia turystycznego jest dostęp do usług assistance, niezależnie od miejsca pobytu na świecie. Zespół ekspertów może zorganizować pomoc ratunkową w nagłych wypadkach, monitorować opiekę nad Tobą, służyć jako tłumacz, pomóc Ci wymienić zgubiony paszport i wiele więcej. 

 

Kilka rzeczy, które warto wiedzieć o ubezpieczeniu podróżnym

Świadczenia różnią się w zależności od zakupionej polisy. Ważne jest, aby wybrać ubezpieczenie, które odpowiada Twoim potrzebom, budżetowi i planom podróży. Należy jednak pamiętać, że wykupienie polisy nie zwalnia nas z obowiązku myślenia! 

Ubezpieczenie podróżne nie może bowiem obejmować wszystkich możliwych sytuacji. Ma na celu jedynie pokrycie nieprzewidzianych zdarzeń – nie rzeczy, których nadejście można było łatwo przewidzieć, ani rzeczy, na które mamy wpływ. Jeśli, na przykład, czekamy z zakupem ubezpieczenia na wyjazd na plażę do momentu, gdy huragan zbliża się do celu naszej podróży, nasze straty nie zostaną pokryte.

Jak działa ubezpieczenie podróżne?

W większości przypadków ubezpieczenie podróżne zwraca pokryte straty finansowe po zgłoszeniu roszczenia i jego zatwierdzeniu. Złożenie roszczenia oznacza przesłanie dowodu Twojej straty do ubezpieczyciela, aby firma mogła zweryfikować, co się stało i zwrócić Ci pieniądze za poniesione straty. Można to zrobić online, przez telefon lub za pomocą bezpłatnej aplikacji (jeżeli ubezpieczyciel takową oferuję). 

Załóżmy, że miesiąc przed wyjazdem kupujesz polisę, która obejmuje świadczenia z tytułu rezygnacji z podróży, aby zabezpieczyć swoją wycieczkę do Włoch. Dwa dni przed wyjazdem dostajesz wysokiej gorączki oraz bólu w klatce piersiowej. Twój lekarz diagnozuje bakteryjne zapalenie płuc i radzi Ci odwołać podróż. Kiedy powiadamiasz o tym biuro podróży, okazuje się, że jest już za późno na zwrot pieniędzy.

Bez ubezpieczenia turystycznego stracilibyśmy pieniądze wydane na wakacje. Na szczęście, poważna, upośledzająca choroba może być uznana za powód rezygnacji z podróży, co oznacza, że możesz otrzymać zwrot przedpłaconych, bezzwrotnych kosztów. Kiedy poczujesz się lepiej, zbierzesz wymagane dokumenty – takie jak rachunki za bilety lotnicze i rejsy oraz informacje o wszelkich zwrotach, które otrzymałeś lub nie – i złożysz wniosek do ubezpieczyciela.

Jak wybrać odpowiedni plan ubezpieczenia podróżnego?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szereg planów ubezpieczeń turystycznych, które zawierają różne świadczenia i limity świadczeń. Skąd więc wiesz, który z nich jest dla Ciebie najlepszy? Aby rozpocząć poszukiwania idealnej oferty, należy skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Po wprowadzeniu wieku ubezpieczonego, celu i kierunku podróży oraz daty wyjazdu i planowanego powrotu, możemy sprawdzić ofertę wielu ubezpieczycieli. Następnie wystarczy porównać koszty i korzyści każdego z nich.

Nie zwlekaj zbyt długo z zakupem ubezpieczenia turystycznego! Najlepszym momentem na zakup takiej polisy jest czas przygotowań do podróży. Im wcześniej kupisz ubezpieczenie, tym lepiej dla Twojego portfela i tym większa szansa, że uzyskasz pomoc np. w przypadku opóźnionych lub odwołanych lotów, a także z tytułu rezygnacji z podróży. 

Sprawdź również: