Jak kupić ubezpieczenie nieruchomości?

Kupno domu lub mieszkania może być jedną z najważniejszych decyzji w Twoim życiu. To duża inwestycja, dlatego jej ochrona powinna być Twoim najwyższym priorytetem. Dzięki pieniądzom z ubezpieczenia będziesz mieć środki na ewentualną odbudowę bądź remont nieruchomości, jeżeli dojdzie do szkody na mieniu. 

Kroki w zakupie ubezpieczenia nieruchomości

Zakup polisy ubezpieczeniowej jest dość prosty. W zależności od firmy ubezpieczeniowej, którą wybierzesz, możesz wykonać wszystkie kroki od początku do końca online. 

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie domu.

1. Dokonaj bilansu tego, co ubezpieczasz

Pierwszym krokiem jest zorientowanie się, jakiej dokładnie wartości są przedmioty, które planujecie ubezpieczyć. Oprócz samego mieszkania lub domu, ubezpieczenie obejmuje również jego zawartość. Należy zadać sobie pytanie, czy dom posiada takie udogodnienia jak profesjonalne urządzenia kuchenne ze stali nierdzewnej lub granitowe blaty, czy podłogi z twardego drewna. Należy zadać sobie również pytanie, czy posiadasz kosztowną biżuterię, taką jak diamenty lub zegarki.

Zrób inwentaryzację tego, co posiadasz i sporządź przybliżony szacunek tego, co ile jest warte. Pomoże to Ci określić, jak duża ochrona ubezpieczeniowa będzie Ci potrzebna.

2. Zbadaj rynek firm ubezpieczeniowych

Istnieje wiele opcji ubezpieczenia nieruchomości. Wybór odpowiedniej firmy może okazać się przytłaczający. Jeśli masz obecnie ubezpieczenie samochodu, rozważ także uzyskanie wyceny ubezpieczenia domu od swojego ubezpieczyciela – być może otrzymasz korzystny rabat, jako lojalny klient danego TU. 

Przyglądając się różnym firmom ubezpieczeniowym, szukaj takich, które oferują udogodnienia takie jak: 

 • Aplikacja mobilna 
 • Wsparcie klienta przez telefon (webchat, lokalni agenci) 
 • Zniżki

3. Porównaj oferty

Ten sam rodzaj ubezpieczenia domu może różnić się ceną w zależności od firmy i liczby zniżek, które dany agent oferuje. Dlatego odpowiednim posunięciem byłoby uzyskanie kilku ofert na ten sam rodzaj polisy ubezpieczeniowej od różnych firm. Samo pozyskanie wyceny jest bezpłatne – jedyne, co będzie Cię kosztować to czas. Chwyć swoją listę wcześniej wybranych ubezpieczycieli i odwiedź ich strony internetowe, aby zdobyć wycenę online. Możesz skorzystać także z porównywarki ubezpieczeń lub zestawienia przygotowanego przez specjalistów – np. z KioskPolis.pl.  

Aby uzyskać wycenę ubezpieczenia domu, być może trzeba będzie podać: 

 • Adres domu
 • Wiek domu
 • Metraż domu
 • Szacunkową wartość budynku/budowli (niektóre narzędzia do wyceny online mogą automatycznie oszacować wartość domu) 
 • Szacunkową wartość zawartości domu 
 • Szczegóły dotyczące rodzaju dachu, np. kompozytowy lub asfaltowy, oraz jego wiek 
 • Zabezpieczenia, takie jak zamki lub system alarmowy 
 • Szczegóły dotyczące wcześniejszych roszczeń
 • Czy chcesz ubezpieczyć dom na rzeczywistą wartość gotówkową (aktualny koszt minus amortyzacja w oparciu o wiek), koszt odtworzenia (zastąpienie domu i zawartości po aktualnej cenie towarów) lub gwarantowany koszt odtworzenia (dodaje procent powyżej kosztu odtworzenia domu w celu pokrycia inflacji) 
 • Wysokość udziału własnego, z którym czujesz się odpowiednio 

Większość firm ubezpieczeniowych posiada łatwe do wykorzystania narzędzia do wyceny online. Jeśli masz wiele pytań i chcesz uzyskać więcej wskazówek, możesz zadzwonić, aby uzyskać dedykowaną wycenę bezpośrednio od agenta.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zakupu ubezpieczenia nieruchomości

 

Jak mogę zaoszczędzić na ubezpieczeniu domu?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu domu. Zacznij od porównania ofert kilku ubezpieczycieli, aby znaleźć najlepszą z nich. Szukaj sposobów na zwiększenie oszczędności, m.in. takich jak system zabezpieczeń. Rozważ podniesienie udziału własnego – zapłacisz więcej w przypadku roszczenia, ale Twoje miesięczne składki będą niższe. 

 

Czy muszę mieć ubezpieczenie domu?

Ubezpieczenie nieruchomości jest obowiązkowe w sytuacji, gdy spłacasz kredyt hipoteczny. Może bowiem zdarzyć się, że kredytodawca będzie wymagał od Ciebie ubezpieczenia nieruchomości na wskazanych przez siebie warunkach. Jeśli Twoja nieruchomość jest w pełni opłacona, nie musisz mieć ubezpieczenia. Mimo wszystko, warto to zrobić! Koszt polisy ubezpieczeniowej z pewnością będzie znacznie niższy niż płacenie za zniszczenia, kradzieże lub straty z własnej kieszeni.

Sprawdź również: