Jak obliczyć składkę za OC samochodu?

Opłacenie składki za ubezpieczenie OC to corocznym obowiązek każdego kierowcy. Niektórzy decydują się na płatność w kilku ratach, jednak wówczas muszą sięgnąć do kieszeni głębiej. Zdecydowanie bardziej opłaca się znaleźć na rynku najkorzystniejszą ofertę i w ten sposób oszczędzać. Jakie czynniki decydują o cenie ubezpieczenia OC oraz innych ubezpieczeń komunikacyjnych? W jaki sposób wygodnie obliczyć swoją składkę w ciągu kilku minut i znaleźć najlepszą propozycję na rynku? Podpowiadamy!

Wysokość składki obliczana indywidualnie

Zakres ochrony polisy OC, podobnie jak sumy gwarancyjne, jest określany stosowną ustawą z 2003 roku. Oznacza to w praktyce, że oferty wszystkich ubezpieczycieli są identyczne. W grę wchodzą jedynie dodatkowe benefity, na przykład darmowa zielona karta lub bezpośrednia likwidacja szkody. Towarzystwo ubezpieczeniowe prowadzą jednak odmienną politykę cenową. Każde z nich oblicza składkę indywidualnie dla konkretnego kierowcy biorąc pod uwagę poszczególne czynniki. Dlatego na rynku można zaobserwować ogromne rozbieżności cenowe pomiędzy identycznymi ubezpieczeniami OC. Doskonale wiadomo, jakie zmienne wpływają na wysokość składki, ale z wyjątkiem zniżek za bezszkodową jazdę, towarzystwa ubezpieczeniowe pozostawiają własne algorytmy w tajemnicy przed klientami. Żaden z nich nie jest w stanie samodzielnie wyliczyć, ile zapłaci za ubezpieczenie i dlaczego, co nie znaczy, że nie istnieją narzędzia, które pozwalają się o tym przekonać.

Najważniejsze czynniki wpływające na cenę ubezpieczenia OC

Zacznijmy jednak od czynników kształtujących wysokość składki za ubezpieczenie OC, jak również pozostałe ubezpieczenia komunikacyjne. Chociaż w różnych towarzystwach miewają one różną wagę i odmienny wpływ na ostateczną cenę, wszystkie biorą pod uwagę te same składowe. Można je podzielić na czynniki związane z samym kierowcą, jak również samochodem.

Wpływ kierowcy na cenę ubezpieczenia OC:

Zniżki przysługujące za bezszkodową jazdę – w tym przypadku towarzystwa ubezpieczeniowe prowadzą jawną politykę. Każdy kierowca doskonale wie, jak w konkretnym towarzystwie, kolejny rok bezszkodowej jazdy wpływa na obniżenie składki ubezpieczeniowej. Najczęściej co roku cena obniża się o kolejne 10% wobec stawki wyjściowej. Dzięki temu kierowcy, którym przez lata nie zdarzyło się spowodowanie kolizji zgłoszonej do ubezpieczyciela mogą liczyć na zniżki sięgające nawet 80%. Warto jeździć ostrożnie.

Data wydania prawa jazdy – na tej podstawie ubezpieczyciele oceniają ryzyko wynikające z mniejszego lub większego doświadczenia za kierownicą. Osoby posiadające prawo jazdy od niedawna zazwyczaj płacą za ubezpieczenie więcej, ponieważ istnieje wyższe prawdopodobieństwo, że ubezpieczyciel będzie zmuszony do wypłaty odszkodowania.

Wiek kierowcy – na tej samej zasadzie o wysokości składki decyduje wiek kierowcy. Cena ubezpieczenia OC generalnie spada wraz z wiekiem. Najgłębiej muszą sięgnąć do kieszeni przedstawiciele najmłodszych grup wiekowych – do 26. roku życia. Co ciekawe, grupą wiekową, która statystycznie najrzadziej powoduje wypadki są w seniorzy. Osoby starsze cieszą się z najniższych składek za ubezpieczenia komunikacyjne, przede wszystkim obowiązkowe OC.

Miejsce zamieszkania – właściciele pojazdów zamieszkujący duże aglomeracje, gdzie panuje duży ruch na drogach i łatwiej o wypadek muszą płacić za ubezpieczenie OC najwięcej. Wiele do zyskania w tej kwestii mają mieszkańcy wsi oraz małych miasteczek – natężenie ruchu jest tam sporo niższe, a wypadki zdarzają się rzadziej, dlatego składki za ubezpieczenie OC są sporo niższe.

Stan cywilny właściciela pojazdu – ubezpieczyciele premiują niższymi składkami za ubezpieczenie OC osoby, które wstąpiły w związek małżeński i dorobiły się potomstwa. Statystyki pokazują, że przedstawiciele tej grupy rzadziej powodują wypadki drogowe. Prawdopodobnie ograniczają ryzyko, jeżdżąc bardziej ostrożnie.

Czynniki zależne od modelu auta:

Model pojazdu – ubezpieczyciele weryfikują również, jak często poszczególne modele pojazdów biorą udział w wypadkach, a ich kierowcy stają się sprawcami. Dlatego ubezpieczając auto sportowe, sięgamy do kieszeni głębiej niż w przypadku popularnych miejskich i kompaktowych modeli, czy też aut rodzinnych.

Pojemność silnika – im wyższa pojemność silnika, tym składka za ubezpieczenie OC będzie zazwyczaj wyższa. Auta z większymi silnikami cechują lepsze osiągi, co przekłada się na podwyższone ryzyko spowodowania wypadku.

Wiek pojazdu – im samochód jest starszy, tym cena ubezpieczenia OC rośnie. Wiekowe auta są postrzegane jako gorzej wyposażone i bardziej awaryjne.

Przebieg pojazdu – ubezpieczyciele premiują niższą składkę za OC auta z niższym przebiegiem, ponieważ statystycznie znajdują się one w lepszym stanie technicznym, a co za tym idzie ryzyko udziału w wypadku naturalnie się zmniejsza.

Internetowy kalkulator ubezpieczeniowy – oblicz swoją składkę w ciągu kilku minut

Dzięki internetowym kalkulatorom ubezpieczeniowym obliczanie składki za ubezpieczenie OC stało się proste jak nigdy dotąd. Porównywarka OC to niezwykle wygodne narzędzie, bowiem wystarczy wypełnienie formularza zawierającego informacje o kierowcy i samochodzie, aby w kolejnym kroku zapoznać się z ofertami wiodących towarzystw ubezpieczeniowych. Wysokość składek jest obliczana natychmiast, a po dokonaniu porównania, można po prostu wybrać najkorzystniejszą ofertę i zakupić wybraną polisę przez Internet bez wychodzenia z domu.

Sprawdź również: