Jak ochronić dom przed zalaniem?

dom

Zalanie mieszkania może przydarzyć się każdemu z nas. Nie zawsze jest wynikiem naszej winy – najczęściej wręcz przeciwnie. Jednak skutki zalanego pomieszczenia mogą być naprawdę opłakane. Pociągają ze sobą naprawdę wysokie koszty związane z wymianą materiałów, wyposażenia, a także naprawą wielu elementów. Warto więc postawić na ubezpieczenie mieszkania, dzięki któremu nie będziemy musieli ponosić wszelkich kosztów związanych z tym zdarzeniem. Pokrywa je bowiem towarzystwo ubezpieczeniowe, z którego usług korzystamy.

Przyczyny zalania mieszkania

Przyczyn zalania mieszkania może być wiele. Najczęściej nie są one wcale wynikiem winy lokatorów, a samej instalacji. Jak towarzystwa ubezpieczeniowe rozumieją zalanie? Przyczyny, które są objęte ochroną przez towarzystwo ubezpieczeniowe to:

 • awaria przewodów lub instalacji,
 • samoczynne włączenie się instalacji tryskaczowej,
 • awaria sprzętu gospodarstwa domowego – pralki, zmywarki,
 • cofnięcie się cieczy z sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej,
 • zalanie cieczą przez osoby z innego lokalu,
 • rozbicie akwarium znajdującego się w mieszkaniu,
 • pękanie mrozowe.

Niektóre z towarzystw biorą także pod uwagę ochronę osoby ubezpieczonej, która z własnej winy doprowadziła do zalania mieszkania, pozostawiając odkręcony kran lub zawór sieci wodociągowej.

Oferta towarzystwa ubezpieczeniowego

W przypadku większości towarzystw ubezpieczeniowych pokrycie szkód wywołanych zalaniem należy do podstawowej oferty. Jednak zalanie mieszkania w bloku z pewnością będzie dotyczyć nie tylko nas, ale również naszych sąsiadów. O ile ubezpieczyciel pokryje koszty szkód wyrządzonych w naszym lokalu, o tyle nie zawsze jest zobowiązany do pomocy w przypadku, gdy zalejemy również cudze mieszkanie. Chyba że wykupimy dodatkowe rozszerzenie, które to umożliwi. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych daje taką możliwość

Szkody po akcji ratowniczej

W wielu przypadkach zalanie może oznaczać konieczną akcję ratowniczą. Czy towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje także koszty związane z wyrządzonymi szkodami podczas niej? Niekoniecznie musisz tak zawsze być. Warto więc upewnić się, co ubezpieczyciel zawarł w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, do których na każdym etapie współpracy z nim, mamy wgląd.

Z akcją ratowniczą możemy mieć także do czynienia, kiedy w niewielkiej odległości doszło do pożaru, który musi ugasić straż pożarna. Może się zdarzyć, że dojdzie podczas niej do zalania Twojego lokalu. Są to przypadki niezwykle częste, warto się więc upewnić, że ubezpieczyciel pokrywa koszty z nimi związane.

Home Assistance

W przypadku zalania niezwykle często dochodzi do konieczności tymczasowej przeprowadzki. O ile osoby posiadające w bliskiej okolicy rodzinę nie będą miały z tym najmniejszego problemu, o tyle osoby, które dopiero przeprowadziły się do obcego miasta, z pewnością będą. W takiej sytuacji ubezpieczając mieszkanie warto zwrócić uwagę na dodatek w postaci Home Assistance. Dzięki niemu w przypadku zdarzenia możesz liczyć na:

 • organizacje i pokrycie kosztów związanych z tymczasowym lokalem,
 • wezwanie hydraulika do awarii.

Powódź a zalanie

Wielu mylnie uważa, że informacja w ofercie ubezpieczyciela o powodzi, dotyczy również sytuacji, gdy dochodzi do zalania. Jednak są to dwa odrębnie różne od siebie zdarzenia, których nie warto ze sobą mylić. Może się bowiem okazać, że pomyłka będzie nas wiele kosztować, w momencie, gdy zalejemy mieszkanie, a ubezpieczyciel nie pokryje kosztów powstałych uszkodzeń.

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania?

Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach ubezpieczyciel ma prawo do niewypłacenia odszkodowania. Oczywiście pod warunkiem, że o sytuacjach tych osoba ubezpieczona została wcześniej poinformowana w OWU. Ubezpieczenie najczęściej nie obejmuje uszkodzeń związanych z:

 • awarią sieci będącą wynikiem zaniedbania stanu technicznego,
 • pozostawienie otwartego okna w czasie deszczu,
 • zatkaniem rynny,
 • wykonaniem prac hydraulicznych we własnym zakresie,
 • wykorzystaniem nieodpowiednich materiałów sanitarnych i wykończeniowych.

Zakres zdarzeń, które nie obejmuje ubezpieczenie mieszkania zawsze zawarty jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Każde towarzystwo ma swój własny zakres, nie warto więc na podstawie zaledwie jednego kierować się wyborem oferty ubezpieczenia.

Towarzystwo ubezpieczeniowe, które pokryje koszty związane z zalaniem

Jeśli obawiasz się o możliwość zalania swojego lokalu koniecznie postaw na towarzystwo, które pokryje wszelkie koszty z tym związane. Czasami zalane mieszkanie jest czymś, czego nie możemy uniknąć – w dodatku bardzo często jest niezależne od nas. Gdzie jednak znaleźć ubezpieczyciela, który pokryje wszystkie koszty związane z tym zdarzeniem, a przy tym w jego umowie nie doszukamy się małych kruczków? Odwiedź stronę internetową https://kioskpolis.pl/ i wybierz ubezpieczenie dopasowane do własnych potrzeb. Dostęp do niemal wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu sprawia, że nasz wybór będzie w pełni przemyślany. Co pozwoli spać spokojnie, nawet jeśli nasze mieszkanie zostanie zalane.