Jak skutecznie obniżyć składkę za ubezpieczenie OC?

samochód

Obowiązek zakupu ubezpieczenia OC spoczywa na każdym posiadaczu pojazdu. Wynika on z ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty ubezpieczenia warto odwiedzić stronę https://kioskpolis.pl, gdzie znajdziesz najtańsze OC dostępne na rynku.

Co niesie ze sobą posiadanie polisy OC?

Polisa OC gwarantuje osobie poszkodowanej otrzymanie rekompensaty za szkody, które powstały na skutek ewentualnej stłuczki. Osoba poszkodowana otrzymuje pieniądze na pokrycie szkody od ubezpieczyciela, którego polisę wykupioną miał sprawca lub może liczyć na gwarancję naprawienia szkody. Bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, w której osoba nieposiadająca ubezpieczenia OC doprowadza do powstania szkody. W takiej sytuacji odszkodowanie wypłacane zostanie przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Standardowa umowa OC obejmuje ochroną na 12 miesięcy, a ubezpieczenie dotyczy pojazdu, a nie jego właściciela. Ubezpieczenie OC oprócz szkód spowodowanych wypadkiem czy kolizją, obejmuje także zdarzenia, do których może dojść, np. w przypadku kiedy wysiadając z pojazdu, uderzamy w samochód stojący obok.

Co wpływa na koszty ubezpieczenia OC?

Czynników wpływających na wysokość wyliczonej składki za ubezpieczenie OC może być wiele i mają one związek zarówno z posiadaczem pojazdu, jak i z pojazdem. Duży wpływ na wysokość składki ma to, kim jest właścicel samochodu, który chce ubezpieczyć. O wysokości składki zadecydować może to, jakim jest on kierowcą. Oznacza to, że firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę historię ubezpieczenia właściciela pojazdu, czyli sprawdzają, czy w przeszłości spowodował jakieś szkody komunikacyjne, a także jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów.

Kierowca, który ma prawo jazdy od wielu lat, może liczyć na tańszą polisę OC niż osoba, która ma uprawnienia od roku. Dużą rolę odgrywa także wiek osoby chcącej zakupić ubezpieczenie OC. Stawki mogą być niższe ze względu na wiek właściciela auta. Osoba w wieku 18 lat zapłaci dużo wyższą składkę za ubezpieczenie niż 35-latek. Firmy ubezpieczeniowe chcą w ten sposób zniechęcić młodych ludzi do zakupienia u siebie polisy.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę OC jest miejsce zamieszkania. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę skąd pochodzą ich klienci. Pod lupę brane są statystyki wypadków z różnych regionów, a nawet ukształtowanie terenu czy liczba zarejestrowanych pojazdów w danym obszarze. Ocena ryzyka ubezpieczenia kierowcy może pójść znacznie dalej i dotyczyć konkretnego miasta czy też jego dzielnic.

Oznacza to tyle, że przeprowadzając się z miejscowości, która pod kątem statystycznym wypada bezpiecznie, do regionu, w którym częściej dochodzi do różnych zdarzeń, będziemy musieli zapłacić znacznie wyższą składkę za ubezpieczenie OC, niż dotychczas płaciliśmy.

Koszt OC a parametry samochodu

Kolejnym ważnym czynnikiem, który potrafi znacznie podnieść wysokość składki, są parametry samochodu. Pod uwagę brany jest model, marka, rocznik i niekiedy typ nadwozia. Z tych czynników największe znaczenie ma pojemność silnika auta, ponieważ im pojemność jest większa, tym wyższa może być cena polisy OC. Ubezpieczyciel zwraca też dużą uwagę na markę pojazdu i sprawdza ją pod kątem statystycznej ilości zdarzeń, np. za samochód marki BMW policzona nam zostanie wyższa stawka niż za ubezpieczenie Skody. Dzieje się tak właśnie ze względu na statystyki, które mówią, że BMW uczestniczy w znacznie większej ilości zdarzeń na drodze niż auta marki Skoda.

Istotnym czynnikiem, który może wpłynąć na wysokość składki, jest sytuacja na rynku. Wysokość składki uwarunkowana jest wielkością ryzyka, jakim obarczona jest firma ubezpieczeniowa przez osobę ubezpieczoną. Jeśli straty, na które jest narażony ubezpieczyciel, z jakiegoś powodu mogą być wyższe, ma on prawo do podniesienia składki za kolejny rok.

Sposoby na obniżenie ceny OC

Wysokość składki za ubezpieczenie OC można obniżyć na kilka różnych sposobów. W celu uzyskania niższej stawki należy:

  •         porównać dostępne oferty ubezpieczycieli,
  •         zwrócić uwagę na markę i parametry samochodu,
  •         jeździć bezwypadkowo,
  •         ustanowić współwłasność pojazdu,
  •         rozważyć sposób płatności za ubezpieczenie OC.

Trudno ocenić, która z tych metod jest najskuteczniejsza. Niewątpliwie warto rozważyć podanie za właścicela osobę która ma znacznie dłużej prawo jazdy od nas. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla młodych osób, których przedział wiekowy należy do największej grupy ryzyka, a także dla osób, które posiadają prawo jazdy od niedawna. Wysokość składki OC zostanie obliczona, biorąc pod uwagę zniżki, które przysługują współwłaścicielowi. Osobą, z którą możemy dzielić samochód, może być, np. rodzic lub współmałżonek. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wyrządzenia szkody, zapisze się ona również w historii ubezpieczenia osoby współdzielącej z nami samochód.

Firmy ubezpieczeniowe stosują różne sposoby obliczania składki ubezpieczeniowej, dlatego warto odwiedzić porównywarkę ubezpieczenia OC https://kioskpolis.pl, gdzie znajdziemy ofertę najtańszego OC, które jest dla nas dostępne.

Sprawdź również: