Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą i włamaniem?

umeblowany dom

W dzisiejszych czasach można ubezpieczyć wiele rzeczy, dzięki temu nie musisz martwić się o swoje dobra, w razie wypadku będziesz w stanie kupić nowe lub odrestaurować stare przedmioty. Jednym z najbardziej popularnych oraz najbardziej przydatnych produktów ubezpieczeniowych, jest ubezpieczenie mieszkania. Dzięki temu nie musisz drżeć o każdą szkodę czy zepsuty sprzęt. Jest to bardzo opłacalna inwestycja w zasadzie dla każdego człowieka, który ceni sobie bezpieczeństwo oraz spokój ducha. Jak to działa, dlaczego warto wykupić tę formę zabezpieczenia? Sprawdź!

Czym jest ubezpieczenie mieszkania?

Polisa mieszkaniowa to inaczej zabezpieczanie mienia, to znaczy, że firma ubezpieczeniowa zabezpiecza daną nieruchomość przed różnego rodzaju szkodami, które są wynikiem zdarzeń losowych lub ingerencji osób trzecich. Ubezpieczyciel w razie takiego wypadku bierze na swoje barki koszty wynikające ze zdarzeń losowych, takich jak powódź, pożar, kradzież z włamaniem. Dzięki temu dorobek Twojego życia będzie zabezpieczony. Przy pomocy tej polisy możesz nie tylko ochronić swoje mieszkanie, ale także dom, dom, który przebudowujesz lub dom, który jest w trakcie budowy wraz z przynależącymi do niego garażami, budynkami gospodarczymi oraz znajdującymi się w nich ruchomościami. Korzystanie z ubezpieczenia na mieszkanie jest dobrowolne z wyjątkiem sytuacji, gdy decydujesz się na kredyt hipoteczny. W ów czas zobowiązany jesteś do ubezpieczenia nieruchomości, która podlega kredytowi.

Co chroni ubezpieczenie mieszkania?

Wiele osób zastanawia się, jakie i które części dobytku mogą być zabezpieczone, wszystko zależy od wybranego pakietu:

  • ubezpieczenie podstawowe zazwyczaj ochrania mury, elementy stałe oraz ruchomości domowe. Ochrona murów oznacza ochronę samej nieruchomości, elementami stałymi nazywane są okna lub meble w zabudowie, czyli po prosty wszystko to, co jest trwale z nieruchomością związane. Ubezpieczenie domowe możesz rozszerzyć o tak zwane ruchomości domowe, to znaczy wartościowe przedmioty znajdujące się w mieszkaniu, takie jak sprzęt RTV lub meble,
  • wiele firm oferuje ubezpieczenia, które zabezpieczają nietypowe, lecz wartościowe przedmioty, takie jak antyki czy dzieła sztuki. Ważne jest, że ruchomości domowe, nie mogą być ubezpieczane oddzielnie, muszą one wchodzić w skład ubezpieczenia domowego,
  • jeżeli chcesz, aby ubezpieczenie chroniło Twoje mieszkanie, w jak najszerszym sensie, powinieneś zdecydować się na pakiet typu “all risk”. Obejmuje ono wszelkiego rodzaju wypadki oraz zdarzenia losowe z wyłączeniem tych, które zostały uwzględnione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie mieszkania zawsze jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem. W szczególności powinieneś o nim pomyśleć, gdy Twoja nieruchomość znajduje się blisko rzeki lub u stóp góry. Ewentualne powodzie czy lawiny stanowią ogromne zagrożenie dla Twojego dobytku i mogą pogrążyć Cię finansowo.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Na wysokość ubezpieczenia wpływa kilka czynników:

  • zakres ubezpieczenia – czyli to, co dokładnie będzie wchodziło w skład ubezpieczonych przedmiotów,
  • piętro, na którym Twoje mieszkanie się znajduje – ubezpieczenie mieszkania znajdującego się na ostatnim lub pierwszym piętrze może być nieco droższe,
  • historia ubezpieczeniowa – czyli to, czy w Twoim życiu wydarzył się już wypadek, który sprawił, że musiałeś wykorzystać swoje ubezpieczenie.

To samo tyczy się domu. Jeżeli chcesz ubezpieczyć nieruchomość od powodzi, a w miejscu, w którym stoi, powodzie mogą się zdarzyć i prawdopodobne jest, że się wydarzą, pakiet może kosztować więcej. Cena ubezpieczenia spada, gdy zainwestujesz w drzwi antywłamaniowe, pomóc mogą także rolety antywłamaniowe lub jeśli posiadłość jest monitorowana, przez specjalnie zatrudnioną do tego agencję ochrony. Firmy ubezpieczeniowe doceniają zapobiegliwość w kwestii bezpieczeństwa, obniżając ceny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia?

Na rynku istnieje wiele firm, które oferują tego typu usługi. Wybrać jedną spośród morza innych to nie lada wyzwanie, tym bardziej, gdy firmy te ciągle prześcigają się, redukując ceny i podsuwając potencjalnym klientom, coraz to nowsze i lepsze oferty. Jak wybrać najlepszą ofertę?

Dopasuj ubezpieczenie do swoich potrzeb

Nawet jeżeli zapłacisz trochę więcej za ubezpieczenie nieruchomości, która jest zagrożona powodzią, nie wahaj się ani chwili. Powinieneś wybierać takie oferty, które mogą okazać Ci się najbardziej przydatne, oczywiście, nawet gdy Twój dom nie jest w sposób oczywisty czymś zagrożony, musisz pamiętać, że wypadki się zdarzają i trzeba być na nie przygotowanym.

Poświęć czas na analizę

Pamiętaj, aby skrupulatnie przeglądać każdą z ofert, zwróć uwagę na to, co jest ubezpieczone w podstawowym pakiecie, pamiętaj, że im więcej rzeczy ubezpiecza podstawowy pakiet, tym mniej trzeba dokupić. Ważna jest także kwota ubezpieczenia, która maksymalnie możesz otrzymać. Powinieneś dokładnie przyjrzeć się umowie, którą zamierzasz podpisać. Najlepiej zrobisz, gdy skorzystasz z porównywarki ubezpieczeń, na przykład https://kioskpolis.pl/. To da Ci obiektywny obraz faktycznych ofert wielu firm i pomoże wybrać tą najlepszą.