Jak zapłacić możliwie najmniej za OC?

spotkanie

OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Polega na ponoszeniu konsekwencji majątkowych działania osób trzecich lub własnych działań. Oznacza to, że jeżeli, np. podczas jazdy zagapisz się podczas korzystania z telefonu i uderzysz w poprzedzający Cię samochód, to będziesz zobowiązany do zapłacenia za naprawę powstałego uszkodzenia, czyli poniesiesz konsekwencję majątkową swojego czynu.

Na czym polega ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (tak według ustawy nazywa się ubezpieczenie OC samochodu) chroni osoby poszkodowane w zdarzeniach (kolizjach lub wypadkach) spowodowanych przez osobę, na którą wystawiona jest polisa ubezpieczeniowa. Pamiętaj, że osoba, która spowodowała wypadek/kolizję nie może naprawić swojego samochodu, korzystając z OC. Kolizja jest wtedy, gdy mówimy, że na skutek zdarzenia drogowego doszło tylko do szkód materialnych (uszkodzony został samochód lub inny pojazd mechaniczny). Z wypadkiem mamy do czynienia, jeżeli w zdarzeniu są poszkodowani (ranni lub zabici). W przypadku kolizji wystarczy spisanie oświadczenia przez sprawcę i poszkodowanego. W przypadku wypadku konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego i policji. Podsumowując dotychczasowe informacje, ubezpieczenie OC polega na zabezpieczeniu poszkodowanych, którzy ponieśli szkodę (materialną lub osobową) w związku z ruchem tych pojazdów.

Kto powinien posiadać ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Oznacza to, że każdy posiadacz pojazdu mechanicznego (m.in. skutera, motocykla czy samochodu) jest zobowiązany do zawarcia takiej umowy, bez wyjątków. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, posiadacz pojazdu jest zobowiązany wykupić ubezpieczenie OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego. Oznacza to, że kiedy wydział komunikacji zarejestruje Twój samochód, to z dowodem rejestracyjnym idziesz do wybranego przez siebie ubezpieczyciela i kupujesz ubezpieczenie OC auta, które właśnie zarejestrowałeś. Jeżeli tego nie zrobisz, musisz się liczyć z konsekwencjami prawnymi.

Koszt ubezpieczenia OC

Zakres ubezpieczenia OC jest określony ustawowo. Oznacza to, że niezależnie od tego:

  • w jakim zakładzie ubezpieczeń kupisz OC,
  • czy kupisz ubezpieczenie OC online,
  • czy skorzystasz z pomocy agenta, zakres ochrony będzie taki sam.

Koszt ubezpieczenia OC jest ustalany indywidualnie. Na cenę ubezpieczenia OC wpływają m.in. takie czynniki, jak rodzaj pojazdu (np. samochód osobowy, skuter, motocykl itp.), wiek, pojemność silnika, przebieg, marka, miejsce zamieszkania kierowcy (dość niespodziewane, a jednak) czy zniżki za bezszkodową jazdę. 

Obliczając cenę ubezpieczenia OC, ubezpieczyciel bierze też uwagę:

  • Twoją historię ubezpieczeniową (czyli lata bezszkodowej jazdy i wynikające z tego zniżki),
  • Twój wiek,
  • płeć,
  • okres posiadania prawa jazdy,
  • stan cywilny,
  • liczbę posiadanych dzieci.

Różnice w cenie ubezpieczeń OC zależą od tego, jaką wagę poszczególni ubezpieczyciele przykładają do wymienionych powyżej parametrów. Ubezpieczenie OC kupujesz na okres 12 miesięcy. Składkę ubezpieczeniową możesz zapłacić jednorazowo lub rozłożyć na raty, chociaż jest to mniej korzystne rozwiązanie.

Jak zapłacić mniej?

Korzystanie z kalkulatora lub inaczej mówiąc, z porównywarki, może mieć kluczowe znaczenie w znalezieniu odpowiedniego ubezpieczenia. Dużo korzystniejszą opcją dla kierowców jest wybranie OC + AC, ale to bardzo indywidualna sprawa. Możesz też wybrać opcję z dodatkowym ubezpieczeniem i czuć się o wiele bardziej chroniony niż przy samym OC. Do Ciebie również należy wybór samochodu. Czasem warto się zastanowić czy cena jest adekwatna do późniejszych dodatkowych płatności. Możesz również znaleźć osobę, która będzie miała większe zniżki i wpisać ją jako właściciela pojazdu. Płacenie raz na rok bez rozbicia na raty, również jest dobrą opcją. Możesz skorzystać ze zniżek poprzedniego właściciela pojazdu, jeżeli jest to dla Ciebie korzystne.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC?

Jeżeli chcesz kupić ubezpieczenie OC, porównywarka https://kioskpolis.pl/ powinna być tym narzędziem, z którego skorzystasz. Dzięki niej – po wpisaniu danych swoich i pojazdu, dla którego chcesz kupić polisę, poznasz oferty różnych ubezpieczycieli i będziesz mógł łatwo wybrać najtańsze OC.

Jak uzyskać wypłatę odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC?

Podstawą do uzyskania odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC jest zgłoszenie szkody do zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca zdarzenia ma wykupioną polisę OC. Podstawą do zgłoszenia szkody jest oświadczenie sprawcy kolizji podpisane przez niego i poszkodowanego. Jeżeli natomiast na miejsce zdarzenia została wezwana policja, to wówczas jej funkcjonariusz sporządzi kartę zdarzenia drogowego (tzw. notatkę policyjną). I to właśnie ta karta będzie dokumentem, na podstawie którego ubezpieczyciel zlikwiduje szkodę i wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu.

Sprawdź również: