Jak zgłosić szkodę z OC?

auto po wypadku

Kolizje i stłuczki są nieodłączną częścią życia każdego kierowcy. Nawet jeśli my sami jeździmy ostrożnie i stosujemy się do wszystkich przepisów drogowych, nie oznacza to, że robi tak każdy kierowca. Tym bardziej że pomyłki, także te na drodze, są rzeczą ludzką. Samochód nie jedzie sam za nas – to my nim kierujemy. Jako że bezpieczeństwo na drodze uzależnione jest więc od ludzi, może z nim różnie bywać. Podstawą jest więc wiedza, jak zachować się w sytuacji, gdy dojdzie do kolizji, aby osoba poszkodowana uzyskała wszystkie formy odszkodowania, jakie jej przysługują.

Kolizja samochodowa – sposób postępowania

Jeśli stłuczka samochodowa, w której brałeś udział nie jest groźna, a każdy z kierowców czuje się dobrze, nie jesteś zobowiązany do wzywania policji. Za obopólną zgodą – poszkodowanego i sprawcy – należy wówczas sporządzić oświadczenie, dzięki któremu zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej. Oświadczenie powinno jasno wskazywać kto jest sprawcą zdarzenia i zostać podpisane przez obie strony.

W przypadku, gdy sprawca kolizji nie przyznaje się do winy, wówczas istnieje konieczność wezwania policji. Dzięki temu osoba poszkodowana uniknie problemów z należną jej wypłatą odszkodowania.

Oświadczenie o kolizji

Oświadczenie sporządzone na miejscu zdarzenia powinno jasno wskazywać, na to, kto jest jego sprawcą. W dokumencie powinny znaleźć się najważniejsze, a przede wszystkim rzetelne informacje, takie jak:

  • dane osobowe uczestników zdarzenia,
  • dane z polisy sprawcy,
  • opis zdarzenia kolizji,
  • podpisy poszkodowanego i sprawcy.

Kontakt z ubezpieczycielem

Zgłoszenie kolizji samochodowej leży w interesie osoby poszkodowanej, bo to właśnie jej należy się odszkodowanie z tytułu poniesionych strat. Jeśli więc jesteś osobą poszkodowaną, po spisaniu oświadczenia powinieneś skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy zdarzenia. Dlatego tak ważne jest, aby informacje podane przez sprawcę były rzetelne.

Jeśli stłuczka jest na tyle poważna, że pojazd wymaga odholowania, warto już wtedy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeń sprawcy. Firmy świadczące usługi z zakresu holowania mają podpisane umowy z ubezpieczycielami, dlatego problem zostanie rozwiązany najszybciej, jak to tylko możliwe. Dodatkowo kierowca holownika może zrobić zdjęcie uszkodzonego pojazdu, co będzie niezwykle przydatne w procesie dochodzenia odszkodowania.

Jak szybko zgłosić szkodę z OC?

Większość z nas będąc osobami poszkodowanymi w kolizji drogowej nie zwleka i chce jak najszybciej uzyskać pieniądze z odszkodowania, które pokryją koszty naprawy. Jest to jak najbardziej słuszne podejście, szczególnie w przypadku, kiedy pojazd nie nadaje się w najmniejszym stopniu do dalszego użytku. Zgodnie z kodeksem cywilnym jako osoba poszkodowana masz jednak 3 lata na zgłoszenie szkody towarzystwu ubezpieczeniowemu sprawcy.

Jak wygląda zgłoszenie szkody z OC?

W zależności od tego, z jakiego towarzystwa ubezpieczeń korzysta sprawca kolizji, proces zgłoszenia szkody może nieco się od siebie różnić. Najczęściej istnieją 3 sposoby zgłoszenia szkody w przypadku większości towarzystw ubezpieczeniowych:

  • zgłoszenie przez formularz na stronie internetowej,
  • zgłoszenie zdarzenia poprzez telefon na infolinię,
  • zgłoszenie szkody poprzez korespondencję papierową.

Ze wszystkich tych sposobów, jak łatwo się domyślić, najszybsze jest zgłoszenie poprzez formularz dostępny na stronie internetowej ubezpieczyciela. Jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne i polecane osobom, którym zależy na jak najszybszym rozwiązaniu problemów związanych ze skutkami kolizji drogowej.

Niezależnie od tego, jaki sposób zgłoszenia szkody wybierzesz, ważne jest, aby podać szczegółowe informacje dotyczące zdarzenia. Jeśli zmieścisz wszystko, czego potrzebuje towarzystwo ubezpieczeń, nie będzie się ono kontaktowało z Tobą celem uzupełnienia informacji, a tym samym cały proces zostanie znacząco przyspieszony. Gdy dopełnisz formalności pozostaje Ci jedynie czekać, aż zakład ubezpieczeń dokona dokładnej analizy zdarzenia i skontaktuje się, że sprawca kolizji.

Wybór ubezpieczyciela OC a szybkość uzyskania rekompensaty

Nigdy nie wiesz, czy w kolizji drogowej będziesz stał po stronie poszkodowanego czy też sprawcy. Wybierając towarzystwo ubezpieczeniowe warto zwrócić więc uwagę, które z nich daje możliwość bezproblemowego i szybkiego zgłaszania szkody. Aby wybrać najlepsze towarzystwo ubezpieczeń, warto odwiedzić stronę https://kioskpolis.pl/ i wybrać te, które będzie nam odpowiadać pod każdym możliwym względem – także prostoty zgłaszania szkody. Jeśli wybierzesz faworytów spełniających Twoje wymagania skorzystaj ponownie z narzędzia, jakim jest kalkulator OC i przekonaj się, który ubezpieczyciel będzie miał dla Ciebie najatrakcyjniejszą cenę. Jako że zakres ochrony w ramach ubezpieczenia OC w każdym towarzystwie jest taki sam, Twoją uwagę powinna zwrócić jego cena oraz funkcje zgłaszania szkody.

Sprawdź również: