Jak znaleźć najkorzystniejszą polisę?

Szukanie polisy ubezpieczeniowej

Na polskim rynku ubezpieczeniowym panuje duża konkurencja. Klienci pragnący znaleźć najkorzystniejszą polisę mają twardy orzech do zgryzienia. Dobrych ofert nie brakuje, ale w jaki sposób wybrać najlepszą? Szukając OC dla samochodu często kierujemy się przede wszystkim ceną – sprawa jest wówczas prostsza. Jednak w przypadku pozostałych polis komunikacyjnych należy także zwrócić uwagę na szczegółowy zakres i wartość ubezpieczenia. Podobnie rzecz się ma z ubezpieczeniami turystycznymi, na życie czy szkolnymi. Oto garść wskazówek, które każdemu pomogą znaleźć najlepszą ofertę!

Polecenie rodziny i znajomych

Niekiedy optymalne rozwiązanie znajduje się bliżej, niż mogłoby się wydawać. Szukając dobrych ubezpieczeń warto zapoznać się z opiniami rodziny i znajomych – zaufanych osób, które mają doświadczenie w kupowaniu i korzystaniu z podobnych produktów. W przypadku większości polis nie chodzi bowiem wyłącznie o ich zakres, ale również skuteczność towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto zwrócić uwagę na to, czy likwidacja szkód przebiega pomyślnie, a w razie potrzeby kontakt z ubezpieczycielem przebiega bezproblemowo. Oprócz tego, wiele towarzystw ubezpieczeniowych premiuje swoich klientów za polecenie kolejnych. To szansa na sporo niższą cenę.

Aktualne promocje i programy partnerskie

Oferty towarzystw ubezpieczeniowych dynamicznie się zmieniają. Szukając najkorzystniejszej polisy warto śledzić aktualne promocje cenowe. Zdarza się, że wartościowe rabaty można uzyskać w stosunkowo prosty sposób – na przykład zapisując się do newslettera towarzystwa ubezpieczeniowego. Wiele instytucji finansowych prowadzi dwustronną współpracę. Klasycznym tego przykładem jest kooperacja towarzystw ubezpieczeniowych z bankami. To bardzo korzystne z punktu widzenia konsumentów szukających ubezpieczeń. Klienci banków nierzadko stoją w uprzywilejowanej pozycji – posiadanie lub założenie karty kredytowej, podobnie jak wybór innego produktu finansowego pozwala kupić ubezpieczenie komunikacyjne w sporo niższej cenie.

Agenci ubezpieczeniowi

Podstawę szukania najbardziej korzystnych ofert ubezpieczeniowych stanowi zapoznawanie się z ofertą jak największej liczby towarzystw działających na polskim rynku. Jeszcze do niedawna świadomi klienci wybierali w tym celu wsparcie stacjonarnych agentów ubezpieczeniowych. Wystarczyło odwiedzić jeden punkt, aby przy pomocy specjalisty móc wybierać pomiędzy ofertami wielu towarzystw, co stanowiło sporą oszczędność czasu. Pamiętajmy, że szczególnie w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych ogromny wpływ na cenę polisy ma wiele czynników związanych z samochodem i jego właścicielem. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe wylicza wysokość składki na podstawie własnych algorytmów, chociaż wszystkie kierują się identycznymi kryteriami. Oferta ubezpieczyciela ma więc zawsze charakter indywidualny, dlatego im więcej propozycji weźmie pod uwagę klient, tym zwiększa się jego szansa na znalezienie naprawdę korzystnego rozwiązania.

Rankingi ubezpieczeniowe

Internet coraz mocniej wypiera z rynku stacjonarnych agentów ubezpieczeniowych. Po co tracić czas, skoro optymalną polisę można kupić wygodnie bez wychodzenia z domu – często przez 24 godziny na dobę? Oczywiście wertowanie stron wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych jest dość czasochłonnym rozwiązaniem, lepiej więc postawić na metodę, która wszystkie ciekawe propozycje gromadzi w jednym miejscu. W ten sposób działają rankingi ubezpieczeniowe. Oferty są tam uszeregowane pod względem korzyści, a jeśli ranking został przygotowany w czytelny sposób, szybko można poznać najważniejsze plusy i minusy poszczególnych polis ubezpieczeniowych.

Rankingi są jednak wartościowe wyłącznie, jeżeli przygotowują je prawdziwi eksperci, a nie są jedynie efektem marketingu afiliacyjnego. Jednocześnie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Nigdy nie mamy gwarancji, że zestawienie jest aktualne. Ubezpieczyciele często wprowadzają na rynek nowe produkty, które mogą jeszcze nie być uwzględnione w rankingu – te powstają zazwyczaj raz na miesiąc. Poza tym rankingi w odróżnieniu od ubezpieczeń nigdy nie mają indywidualnego charakteru. Doskonała oferta z punktu widzenia większości klientów nie zawsze będzie taka dla każdego.

Internetowe porównywarki ubezpieczeniowe

W zestawieniu z rankingami i jeszcze korzystniejszą metodą poszukiwania ubezpieczeń komunikacyjnych, na życie czy turystycznych są internetowe porównywarki ubezpieczeniowe. Ich główna zaleta to fakt, że zamieszczone tam oferty są zawsze aktualne – ponieważ przygotowywane na żywo. Internetowe porównywarki wiążą się także z ogromną wygodą – klienci bez wychodzenia z domu mogą zapoznać się z ofertami wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych jednocześnie. Dobrze stworzona porównywarka OC pozwala na czytelne porównywanie i zestawianie ze sobą ofert. Wystarczy wcześniej wypełnić formularz, aby wkrótce przejść do prawdziwej skarbnicy ofert. Na ostatnim etapie porównywarka pozwala na zakupienie wybranej polisy, przy wykorzystaniu nowoczesnych metod płatności internetowych. Ubezpieczenie przychodzi na adres mailowy klienta. Kupowanie polis przez Internet oznacza zazwyczaj w praktyce sporo niższą cenę.

OWU – przeczytaj, zanim dokonasz wyboru

Zanim jednak klient dokona wyboru, powinien dokładnie przeczytać dokument OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Tam w wyczerpujący sposób opisany jest zakres polisy, podobnie jak inne kluczowe informacje, w tym obowiązki ubezpieczonego, a także bardzo istotne wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela. Po przestudiowaniu ogólnych warunków ubezpieczenia może się okazać, że doskonała z pozoru oferta tak naprawdę ma sporo niedociągnięć, a ubezpieczyciel może w dość łatwy sposób odmówić likwidacji szkody powołując się na obecne tam zapisy.

Nie zmienia to jednak faktu, że internetowe porównywarki to najdoskonalsze narzędzie pozwalające na znalezienie optymalnego ubezpieczenia!

Sprawdź również: