Jak znaleźć najtańsze OC?

najtańsze OC

Ubezpieczenie samochodu spędza sen z powiek wielu właścicielom ze względu na perspektywę zapłacenia wysokiej składki. Zniżki OC nie przysługują każdemu, a w najgorszej sytuacji znajdują się młodzi i mniej doświadczeni kierowcy. Jednak nawet w ich przypadku ubezpieczenie OC nie musi być drogie, pod warunkiem że skorzystają ze sprawdzonych sposobów na znalezienie korzystnej oferty. Dziś podpowiadamy, w jaki sposób postarać się o najtańsze ubezpieczenie OC!

Czynniki, które decydują o wysokości składki

Ceny ubezpieczenia OC są bardzo zróżnicowane nie tylko ze względu na różnorodną politykę poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Wszystkie bowiem stosują dość podobne algorytmy. Przede wszystkim na zniżki OC mogą liczyć kierowcy, którzy legitymują się kilkoma latami bezszkodowej jazdy. W ich przypadku upust wynosi nawet 70%, a z każdym rokiem cena spada o 10% stawki wyjściowej. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają również uwagę na wiek kierowcy, ponieważ statystycznie to najmłodsi posiadacze aut najczęściej powodują wypadki drogowe. Na niekorzyść ubezpieczonego działa również krótki staż posiadania prawa jazdy. Na najtańsze ubezpieczenie OC mogę więc liczyć seniorzy, którzy legitymują się latami bezszkodowej jazdy i posiadają uprawnienia od dawna. Znaczenie ma także miejsce zamieszkania – w mniejszych miejscowościach natężenie ruchu, a co za tym idzie liczba zdarzeń drogowych jest mniejsza.

Ponadto o cenie ubezpieczenia decyduje również marka i model auta. Istotną rolę odgrywa duża pojemność silnika, ale także wiek i przebieg auta. Oprócz tego niektóre marki i modele są przez ubezpieczycieli uważane za bardziej ryzykowne. Dotyczy to przede wszystkim aut sportowych.

Tanie ubezpieczenie OC w rankingach ubezpieczeniowych

korzystne ubezpieczenie

Jednym ze sprawdzonych sposobów, aby znaleźć najtańsze OC są rankingi ubezpieczeniowe. W internecie można ich spotkać bardzo wiele. Czy wszystkie są jednak godne zaufania? Najlepiej kierować się rankingami przygotowanymi przez branżowych ekspertów. Zestawienie powinno zawierać zestaw korzyści, jakie może uzyskać ubezpieczony. Nie chodzi tylko o cenę, bo korzystnymi bonusami bywają darmowa zielona karta czy podstawowy pakiet Assistance. Rankingi uwzględniające ubezpieczenie samochodu, ale również OC w życiu prywatnym mają jednak pewną wadę – szybko tracą na aktualności. Stawki proponowane przez ubezpieczycieli dość dynamicznie się zmieniają, za czym tego typu internetowe zestawienia nie zawsze nadążają, bo są przygotowywane z reguły raz w miesiącu.

Najtańsze OC dzięki internetowym porównywarkom

Najlepszy sposób na najtańsze OC to skorzystanie z internetowej porównywarki ubezpieczeniowej. Oferty ubezpieczycieli zmieniają się tam w czasie rzeczywistym, co oznacza, że są aktualne. Wystarczy wypełnić szczegółowy formularz, aby zyskać dostęp do propozycji wiodących towarzystw. Oferty można ze sobą w wygodny sposób porównywać. Każdy z łatwością znajdzie tam najtańsze ubezpieczenie OC. Co ważne, ubezpieczenie samochodu warto kupować właśnie przez internet, bo taka metoda z reguły jest tańsza. Decydując się na jedną z ofert można dokonać natychmiastowego zakupu, a polisa zostanie wysłana na wskazany adres mailowy. To bardzo komfortowe rozwiązanie działające przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Nie warto więc odwiedzać ubezpieczycieli bezpośrednio, ani kierować się do stacjonarnych pośredników. Tańsze ubezpieczenie OC znajduje się na wyciągnięcie ręki bez konieczności wychodzenia z domu!

Ubezpieczenie samochodu korzystniejsze w pakiecie

tanie ubezpieczenie auta

Kolejny sposób na korzystne ubezpieczenie OC to kupowanie polis komunikacyjnych w pakiecie. Jeśli właściciel pojazdu uważa, że potrzebuje również Autocasco, a tym bardziej dodatkowo Assistance i ubezpieczenia NNW, należy dokonać zakupu w pakiecie u jednego ubezpieczyciela. Towarzystwa ubezpieczeniowe udostępniają swoim klientom w takiej sytuacji bardzo atrakcyjne zniżki.

Brak zniżki OC – rozwiązaniem bywa współwłasność pojazdu

Mimo wszystko młodzi kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy dopiero od niedawna nie mają szans na najtańsze OC. Wystarczy skorzystać ze wspomnianego internetowego kalkulatora, aby przekonać się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek. W takiej sytuacji dobrym i powszechnie stosowanym rozwiązaniem bywa współwłasność pojazdu z bardziej doświadczonym kierowcą – na przykład rodzicem lub innym członkiem rodziny. Na współwłasność często decydują się również małżonkowie. Czy stanowi ona rozwiązanie idealne? Niekoniecznie. Chociaż zniżki OC to atut, z którego korzystać będą obaj współwłaściciele należy wziąć pod uwagę ryzyko spowodowania wypadku. W takiej sytuacji wypracowane dotychczas zniżki traci zarówno pierwsze, jak i drugi właściciel samochodu. Skutki będą wówczas dotkliwe tym bardziej, jeżeli w rodzinie znajduje się więcej niż jedno auto.

Korzystne ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Większości z nas na hasło OC natychmiast przychodzi na myśl ubezpieczenie samochodu. Nieco mniej popularnym, ale w niektórych sytuacjach bardzo korzystnym ubezpieczeniem jest OC w życiu prywatnym. Tak naprawdę każdemu z nas może przydarzyć się sytuacja, w której przypadkowo doprowadzi do poważnych szkód na mieniu, a nawet uszczerbku na czyimś zdrowiu. OC w życiu prywatnym chroni ubezpieczonego przed ewentualnymi roszczeniami poszkodowanych.

Jak znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie? W tym przypadku nie warto kierować się jedynie ceną, bo wartość polisy nie jest regulowana ustawą. Ubezpieczenie należy więc dostosować do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Podobnie jak w przypadku OC komunikacyjnego, najlepiej zapoznać się z jak największą liczbą ofert, których zresztą nie brakuje w internecie. OC w życiu prywatnym z pewnością będzie tańsze, kiedy zostanie kupione w pakiecie. Skorzystają na tym osoby, które przy okazji pragną zadbać o swoje zdrowie, przyszłość bliskich czy ubezpieczyć dom lub mieszkanie.

Sprawdź również: