Jakie ubezpieczenie turystyczne wykupić, gdy leci się do Azji?

ubezpieczenie turystyczne azja

Wyjazd do Azji to coraz ciekawsza i coraz bardziej popularna perspektywa z punktu widzenia Polaków. Do dalekowschodnich krajów przyciągają nas między innymi japońska i koreańska historia oraz kultura, bogata historia Chin, znakomite indyjskie jedzenie czy perspektywa wspaniałych egzotycznych wakacji w Wietnamie lub Tajlandii. Wygodne i stosunkowo niedrogie połączenia lotnicze sprawiają, że to wszystko znajduje się dla nas jakby na wyciągnięcie ręki.

Podróże po Azji mogą mieć charakter zorganizowany lub bardziej spontaniczny odbywają się z plecakiem, publicznymi środkami transportu czy autostopem. W obu przypadkach należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Większość azjatyckich krajów to bardzo bezpieczne państwa, ale znajdujące się tak daleko od domu musimy posiadać odpowiednie ubezpieczenie podróżne. Jakie cechy powinna posiadać idealna polisa turystyczna do Azji? Jaka wartość będzie optymalna? Gdzie znaleźć idealne ubezpieczenie podróży na daleki wschód i nie przepłacać?

Dlaczego ubezpieczenie podróżne do Azji jest tak bardzo istotne?

Nawet podróżując po sąsiednich krajach Europy i posiadając kartę EKUZ powinniśmy wyposażyć się w dobre ubezpieczenie turystyczne. Podróże po Azji wiążą się natomiast z jeszcze większym ryzykiem. Ogromną różnicę robi sam dystans geograficzny, ale równocześnie odmienny klimat, miejscowe rzadko występujące w Europie choroby, odmienna fauna i flora, jak i nieznajomość terenu czy miejscowych zwyczajów. Dobre ubezpieczenia turystyczne zabezpieczają podróżnych na każdą z ewentualności, również sporty ekstremalne, którym nierzadko oddajemy się w trakcie egzotycznych wakacji.

Podróże po Azji – jakie ubezpieczenie medyczne będzie odpowiednie?

Zacznijmy od podstawowego elementu, jaki posiada każde ubezpieczenie w podróży, czyli kosztów leczenia. Jaka wartość polisy będzie optymalna, gdy podróżujemy daleko na wschód? Z pewnością znacznie wyższa niż w Europie. Przykładowe 200 000 zł może wydawać się ogromną sumą, ale w kontekście ewentualnych zagrożeń wcale tak nie jest. Koszty leczenia w wielu azjatyckich państwach są naprawdę wysokie. W razie poważniejszej choroby, konieczności przeprowadzenia zabiegu czy dłuższej hospitalizacji połączonej z rehabilitacją, zbyt niskie ubezpieczenie może doprowadzić wręcz do bankructwa. Ogromnym wydatkiem byłby również ewentualny transport medyczny do Polski, który można przeprowadzić w tym przypadku wyłącznie drogą lotniczą. Rozsądną sumą gwarancyjną jeśli chodzi o koszty leczenia wydaje się kwota przynajmniej 500 000 zł.

Ubezpieczenie podróży a szczepienia – o czym należy pamiętać?

podróże a szczepienia

Wyjazd do Azji warto poprzedzić dokładnym resrearchem dotyczącym zagrożeń czyhających w krajach, które zamierzamy odwiedzić. Z pewnością należą do nich choroby tropikalne. Ubezpieczenia turystyczne chronią podróżnych przed ich skutkami, ale wyłącznie pod jednym warunkiem – przed wyjazdem należy się na nie zaszczepić. W przeciwnym razie większość ubezpieczycieli będzie zgodnie z umową zwolniona z odpowiedzialności. Kwestia szczepień jest niezwykle istotna, ponieważ niektóre spośród nich wymagają kilku serii zastrzyków w odstępach liczonych w miesiącach.

Czy ubezpieczenia turystyczne od utraty bagażu to dobry pomysł?

Wybierając ubezpieczenie turystyczne często pomijamy niektóre z pozoru mniej istotne elementy, na przykład ubezpieczenie bagażu. Jadąc do Azji naprawdę warto je rozważyć. Utrata bagażu w Czechach, Niemczech czy nawet Grecji nie będzie tragedią – w końcu jesteśmy blisko od domu i w razie potrzeby łatwo zorganizujemy sobie powrót. W Japonii czy Tajlandii taka sytuacja może generować większe problemy. Ubezpieczenie turystyczne obejmujące również bagaż to zdecydowanie dobry pomysł.

Jakie elementy powinna zawierać polisa turystyczna na wyjazd do Azji?

Polisa turystyczna do Azji powinna także obejmować koszty ratownictwa medycznego. W tropikalnych regionach tego kontynentu pogoda zmienia się w mgnieniu oka. Słoneczna aura szybko przeradza się w ulewę. Kontuzja w takich okolicznościach jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza gdy załamanie pogody zaskakuje nas w górach, na morzu czy w dżungli. Ratownictwo medyczne to niezwykle istotny punkt polisy turystycznej.

Równie przydatne będzie ubezpieczenie turystyczne związane z następstwami nieszczęśliwych wypadków. Ryzyko poważnego uszczerbku na zdrowiu nie jest oczywiście duże, ale warto dmuchać na zimne. Wiele osób w trakcie urlopu lubisz relaksować się przy kieliszku wina lub drinku. W takim przypadku warto zdecydować się na ubezpieczenie w podróży, które obejmuje zdarzenia po alkoholu. W przeciwnym razie ubezpieczyciel mógłby odmówić wypłaty odszkodowania. Ponadto na podróże po Azji najlepiej wyposażyć się w ubezpieczenie OC. Z kolei niektóre regiony Indii czy południe Tajlandii stanowią obszary działalności organizacji terrorystycznych. Szansa, że turysta będzie miał nieszczęście wziąć udział w takim wydarzeniu znów jest bardzo znikoma, jednak przezorny zawsze ubezpieczony.

Dlaczego ubezpieczenie turystyczne w systemie bezgotówkowym to najlepsza opcja?

polisa turystyczna azja

Na egzotyczny wyjazd najlepiej zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne z bezgotówkową likwidacją szkody. W takiej opcji to ubezpieczyciel pokryje ewentualne koszty leczenia, akcji ratunkowej i sfinansuje inne niezbędne wsparcie na miejscu zdarzenia. W przeciwnym razie nawet jeśli turyście przysługuje odszkodowanie, nie zawsze dysponuje on odpowiednio wysoką sumą.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie w podróży do Azji?

Gdzie szukać odpowiedniej polisy turystycznej na wyjazd do Azji? Najlepsze rozwiązanie stanowi internetowa porównywarka, bo swoje oferty prezentują tam wiodące towarzystwa ubezpieczeniowe, a klient może czytelnie je ze sobą porównać. Ponadto, w ten sposób można kupić niezbędną polisę bez wychodzenia z domu nawet na dzień przed wyjazdem. Zanim jednak podpiszemy umowę, należy koniecznie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia, aby w przyszłości uniknąć przykrych niespodzianek i nie narazić się na ogromne straty finansowe.