Kiedy można dostać karę za brak OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem nałożonym na każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Oznacza to, że osoby, które nie dokonają swojego obowiązku, muszą się liczyć z wysokimi karami, które mogą zostać na nie nałożone. Zobowiązanie, jakim jest ubezpieczenie OC, określa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Z tej ustawy możemy dowiedzieć się także o wysokości nakładanych opłat karnych, ich trybie nakładania oraz dochodzenia.

Dzień rejestracji pojazdu a kara za brak OC

Przepisy jasno mówią, że przerwanie ciągłości ubezpieczenia OC może nieść ze sobą konsekwencje w postaci opłat karnych. Jeśli stałeś się posiadaczem nowego samochodu, musisz pamiętać o konieczności wykupienia polisy OC. Dokumenty potwierdzające jej posiadanie musisz przedstawić podczas rejestracji samochodu. Jeśli zdecydujesz się na jazdę samochodem nieobjętym ubezpieczeniem, w dniu kiedy go rejestrujesz i dojdzie do kolizji, osoba poszkodowana uzyska odszkodowanie z UFG, jednak ostatecznie to Ty będziesz zobowiązany do pokrycia wszystkich poniesionych kosztów, a także do zapłaty mandatu, którego wysokość z pewnością nadszarpnie Twój budżet.

Powody, dla których wielu właścicieli rezygnuje z ubezpieczenia OC

Wydawać by się mogło, że przypadki kiedy właściciele pojazdów mechanicznych zostają ukarani brakiem ubezpieczenia OC, są niezwykle rzadkie i wynikają głównie z niedopatrzenia. Okazuje się jednak, że wygląda to zupełnie inaczej. Wielu właścicieli pojazdów świadomie rezygnuje z OC, aby zaoszczędzić pieniądze. Według danych UFG liczba takich przypadków od początku marca do końca lipca 2020 wynosiła aż 81 000! Sporo, prawda? A oto główne przyczyny, dla których właściciele bagatelizują konieczność objęcia ubezpieczeniem pojazdu.

  1. Jeśli mój pojazd jest niesprawny lub go nie używam, nie muszę kupować polisy OC.

Co najgorsze, takie przeświadczenie pojawia się niezwykle często. Uważane jest za jedną z najczęstszych przyczyn, dla których kierowcy zostali ukarani opłatami karnymi. Niezależnie od tego, w jakim stanie technicznym jest Twój pojazd, czy nim jeździsz, czy też od wielu lat jego części pokrywają się grubą warstwą kurzu –  jesteś zobowiązany do objęcia go ubezpieczeniem OC, aż do dnia wyrejestrowania!

  1. Korzystam z ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela pojazdu.

Kupiłeś nowy samochód, a sprzedawca poinformował Cię o tym, że jest on nadal objęty ubezpieczeniem OC? Świetnie! Nie zapominaj jednak, że raz wykupione OC nie jest dożywotnie. Możesz śmiało korzystać z polisy OC poprzedniego właściciela pojazdu, jednak tylko do czasu jej wygaśnięcia. Gdy zbliża się ten termin, do Twoich obowiązków należy zawarcie nowej umowy z ubezpieczycielem.

  1. Posiadam całoroczną polisę OC.

Posiadanie całorocznej polisy OC, która przedłuża się automatycznie, jest niezwykle praktycznym rozwiązanie, pod warunkiem jednak, że zadbasz o opłacenie wszystkich rat składki. Jeśli jednak opłaciłeś polisę za cały poprzedni rok, nie musisz się martwić o żadne problemy. Twoja polisa zostanie odnowiona automatycznie w nowym roku. Nie musisz pamiętać o konkretnej dacie, gdy kończy się jej ważność.

Dlaczego warto wykupić polisę OC?

Brak wykupionego ubezpieczenia OC niesie ze sobą naprawdę wysokie kary pieniężne. Dziś jest niemal niemożliwe poruszanie się samochodem, który nie posiada ważnej polisy. Pieczę nad wykrywaniem nieuczciwych właścicieli pojazdów sprawuje UFG, który posiada narzędzie monitorujące nieubezpieczonych kierowców. Oprócz tego ważność ubezpieczenia OC mogą skontrolować:

  • policja,
  • straż graniczna,
  • Inspekcja Transportu Drogowego,
  • organy celne,
  • wszystkie inne organy uprawnione do kontroli ruchu drogowego.

Jak sam widzisz, brak posiadania ważnego ubezpieczenia OC może zostać szybko wykryty. Biorąc pod uwagę wysokie kary nakładane na właścicieli pojazdów, którzy go nie posiadają, a także obciążenie kosztami w przypadku, gdy dojdzie do kolizji, nie warto świadomie unikać obowiązku objęcia ubezpieczeniem OC.

Szczególnie, że koszt takiego ubezpieczenia nie jest wcale wysoki i obejmuje cały rok. Koszt OC jaki poniesiemy za nasz pojazd, możemy obliczyć dzięki narzędziu, jakim jest kalkulator OC. Niezwykle przydatne są również porównywarki OC, które mieszczą w sobie listę najpopularniejszych ubezpieczycieli na rynku. Porównywarkę, która posiada najbardziej znane i cenione towarzystwa ubezpieczeniowe, oferujące pakiety ubezpieczeń w przystępnych na każdą kieszeń cenach, możesz znaleźć na stronie https://kioskpolis.pl/.

Twoją głowę, podczas kupowania ubezpieczenia OC, powinna zaprzątać jedynie myśl o tym, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe będzie dla Ciebie najlepsze. Nie warto ryzykować ominięcia tego obowiązku, bo prędzej czy później brak OC i tak zostanie wykryty przez jedną ze służb dbających o bezpieczeństwo na drodze. Szczególnie, że na szali są bardzo wysokie sumy pieniędzy, będące karą dla takich właśnie właścicieli pojazdów. Najwyższa kara za brak ważnego ubezpieczenia OC przypada na właścicieli samochodów osobowych lub ciężarowych, którzy zwlekają z polisą więcej niż 14 dni.

Sprawdź również: