Komu przysługują zniżki OC?

żniżka na OC

Konieczność ubezpieczenia pojazdu spędza sen z powiek niejednemu jego właścicielowi – a w szczególności świeżo upieczonym kierowcom. Koszty ubezpieczenia robią bowiem wrażenie na niejednym kierowcy. Jednak bez obaw – wysokie ubezpieczenie nie będzie obowiązywać przez całe Twoje życie. Wraz z kolejnymi latami cena ubezpieczenia OC będzie spadać. Sposobem na dodatkowe jego obniżenie jest skorzystanie ze zniżek. Jak je uzyskać?

Co to zniżki OC?

Zniżki w OC mogą przyjmować postać procentowego lub kwotowego rabatu. Są one udzielane właścicielowi pojazdu podczas podpisywania umowy na polisę OC. Wysokość zniżek wzrasta wraz z kolejnymi latami posiadania prawa jazdy. Jednak jest jeden haczyk – aby je zdobyć, pojazd, który jest zarejestrowany na Ciebie nie może brać udziału w żadnej kolizji czy wypadku samochodowym. Za każdy rok bezszkodowej jazdy przysługuje Ci kolejna zniżka. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych możesz liczyć nawet na 80%!

Co jeśli jesteś sprawcą kolizji lub wypadku?

Udział w kolizji nie oznacza przekreślenia wszystkich zdobytych dotychczas zniżek. Musisz się jednak liczyć z tym, że część z nich przepada. Co najważniejsze zniżki, które Tobie przysługują dotyczą Ciebie, a nie Twojego pojazdu. W momencie jego sprzedaży na Twoim koncie pozostaje taka sama ilość zniżek. Nie przechodzą one także na kolejnego właściciela pojazdu. Pamiętaj jednak, że zniżki nie są przyznawane bezterminowo. Jeśli pomiędzy podpisaniem dwóch umów z towarzystwem ubezpieczeniowym upłynie wiele czasu, może się okazać, że zniżki, które zgromadziłeś w przeszłości za bezszkodową jazdę nie będą Ci już przysługiwać.

Zmiana towarzystwa ubezpieczeń a dotychczasowe zniżki

Jeśli masz w planach zmianę ubezpieczyciela, z którego usług korzystałeś do tej pory, możesz być spokojny o swoje dotychczasowe zniżki. Są one brane pod uwagę przez każde towarzystwo ubezpieczeń. Musisz się jednak liczyć z tym, że kolejne towarzystwo wyliczy wysokość ubezpieczenia OC na podstawie swoich własnych kryteriów.

Aby przekonać się, czy uzyskasz korzystniejszą ofertę ubezpieczenia OC warto skorzystać z porównywarki dostępnej pod adresem https://kioskpolis.pl/. Dzięki niej wybierzesz ubezpieczenie OC, które na podstawie zdobytych dotychczas zniżek, zaproponuje Ci najkorzystniejszą ofertę.

Utrata zgromadzonych zniżek po szkodzie

To czy uda nam się przez długi czas jeździć bezszkodowo nie zawsze uzależnione jest od nas samych. Bardzo często wpływ mogą mieć inni kierowcy, warunki drogowe lub wiele innych losowych zdarzeń. Całe szczęście kolizja czy wypadek samochodowych nie równają się z utratą wszystkich zgromadzonych zniżek. W przypadku większości towarzystw ubezpieczeniowych odliczenie obejmuje około 10%. Niektórzy ubezpieczyciele mogą odliczyć znacznie więcej, warto więc dokładnie zapoznać się z ofertą ubezpieczyciela, zanim zdecydujemy się podpisać z nim umowę.

Historia w OC a wysokość ubezpieczenia

Niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych mogą brać pod uwagę niedługą historię w OC kierowcy. To oznacza, że jeśli byłeś sprawcą wypadku lub kolizji 10 lat temu, w przypadku jednego z towarzystw ubezpieczeniowych będzie brane pod uwagę, a w przypadku innego – nie. Przy wyborze ubezpieczyciela warto zwrócić na to uwagę, aby zapłacić niższą kwotę.

Przerwa pomiędzy okresami ochrony a utrata zniżek

Zdarza się, że mimo posiadania prawa jazdy, nie mamy samochodu. Jeśli wcześniej posiadałeś samochód, a na przestrzeni wielu lat nie byłeś sprawcą żadnych kolizji czy wypadku, jednak później na długi czas zrezygnowałeś z samochodu, z pewnością zastanawiasz się, czy wypracowane wcześniej zniżki będą brane pod uwagę obecnie.

Co do zniżek wypracowanych w przeszłości nie ma jednej tezy mówiącej o tym, jak postąpi ubezpieczyciel – czy weźmie je pod uwagę, czy też nie. Każde z towarzystw stosuje własną metodę. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby wypracowane w przeszłości zniżki nie zostały utracone, koniecznie dowiedz się, czy towarzystwo, na które chcesz postawić, weźmie je pod uwagę.

Jak możesz sprawdzić ile posiadasz zniżek?

Niewiedza na temat posiadanych na swoim koncie zniżek może Cię sporo kosztować, w przypadku, gdy ubezpieczyciel ma tego świadomość. Co najważniejsze, aby dowiedzieć się jakie ulgi Ci przysługują nie musisz samodzielnie ich wyliczać.

Agent ubezpieczeniowy może zrobić do za Ciebie pod warunkiem, że wiesz:

  • ile jeździsz samochodem bez kolizji,
  • czy miałeś przerwy w ubezpieczeniu, jeśli tak – to jak długo,
  • jak wiele szkód – o ile miały miejsce – wyrządziłeś w przeszłości.

Jeśli nie potrafisz uzyskać odpowiedzi na którykolwiek z punktów możesz zarejestrować się na stronie internetowej UFG, na której masz dostęp do przebiegu wszystkich swoich ubezpieczeń z ostatnich 5 lat.

Dla młodych kierowców zniżki związane z nabywanym w ciągu kolejnych lat doświadczeniem są odległą przyszłością. Warto jednak już na wczesnym etapie dbać o bezszkodową jazdę, aby w przyszłości móc płacić znacznie niższe składki ubezpieczeniowe.

Sprawdź również: