Kupno samochodu a polisa OC – co musisz wiedzieć?

kupno samochodu a polisa OC

Ubezpieczenie samochodu w zakresie odpowiedzialności cywilnej to obowiązek każdego właściciele pojazdu. Polisa OC jest jedynym w Polsce obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Niezależnie od tego, czy kierowca korzysta ze swojego auta, nie da się ominąć tego przymusu.

Co świeżo upieczony właściciel pojazdu musi wiedzieć na temat ubezpieczenia OC? Jakich obowiązków powinien dotrzymać sprzedający? Na czym polega rekalkulacja składki? Na co zwrócić uwagę decydując się na ubezpieczenie nowego samochodu? Dziś rozwiewamy wątpliwości dotyczące ubezpieczenia OC przy zakupie auta!

Zaświadczenie z wydziału komunikacji ważna jak umowa kupna-sprzedaży samochodu!

Zacznijmy od obowiązków, które należą do osoby sprzedającej. Dokumentem poświadczającym dokonanie transakcji i przekazanie prawa własności do pojazdu jest umowa kupna-sprzedaży samochodu. Obie strony powinny ją zachować. Z punktu widzenia nowego właściciela umowa kupna-sprzedaży stanowi dowód, że auto należy do niego, dzięki czemu może bez problemu zarejestrować samochód. Z perspektywy poprzedniego właściciela pojazdu umowa kupna sprzedaży samochodu nie jest jedynym dokumentem, jaki naprawdę warto posiadać, aby chronić swoje interesy. Natychmiast po sprzedaży auta należy zgłosić ten fakt do wydziału komunikacji i poprosić o wydanie specjalnego zaświadczenia. O ile umowa kupna sprzedaży-samochodu ochroni sprzedającego na przykład w sytuacji, gdy auto zostanie zarejestrowane przez fotoradar, o tyle dokument z wydziału komunikacji chroni poprzedniego właściciela na inną okoliczność. Teoretycznie nowy właściciel auta mógłby ubezpieczyć je posługując się danymi poprzedniego właściciela, który w CEPIK wciąż będzie figurował w tej roli.

Ubezpieczenie samochodu najpóźniej w dniu rejestracji!

ubezpieczenie samochodu a rejestracja

Przejdźmy teraz do praw i obowiązków kupującego. Nawet jeśli auto zostało nabyte na rynku wtórnym, może zdarzyć się sytuacja, w której polisa ubezpieczeniowa właśnie wygasła. Nowe ubezpieczenie samochodu należy wykupić najpóźniej w dniu jego rejestracji. Nie ma znaczenia fakt, czy właściciel rzeczywiście będzie już korzystał z pojazdu. Kierowca, który nie dopilnuje tego obowiązku naraża się na całkiem pokaźne kary finansowe. W najgorszym razie chodzi o dwukrotność aktualnej płacy minimalnej brutto, co jest bardzo wysoką ceną w stosunku do ceny polisy OC. Korzystanie z auta bez ważnego ubezpieczenia oznacza natomiast skrajną nieodpowiedzialność. Kierowcy, który w takiej sytuacji spowoduje wypadek grożą ogromne straty finansowe z tytułu roszczeń osób poszkodowanych. Poza naprawą uszkodzonego pojazdu w grę wchodzi wówczas zadośćuczynienie osobom poszkodowanym. Nieprzypadkowo wartość polisy OC przekracza 6 milionów euro.

Polisa ubezpieczeniowa przechodzi na nowego właściciela

Dotychczasowy właściciel samochodu ma obowiązek przekazać nabywcy aktualną polisę ubezpieczeniową. Dlatego fakt sprzedaży auta należy zgłosić ubezpieczycielowi. W pierwszej kolejności nowy właściciel samochodu powinien skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, nie tylko po to, aby potwierdzić, czy polisa rzeczywiście jest ważna. Składki za ubezpieczenie można opłacać w ratach. Oznacza to w praktyce, że nawet jeśli ubezpieczenie samochodu wciąż obowiązuje, istnieje szansa, że nie jest ona opłacone. Nabywca samochodu może kontynuować współpracę z dotychczasowym ubezpieczycielem, ale ma również możliwość rezygnacji z umowy w dowolnym momencie. Chociaż polisa ubezpieczeniowa OC jest zgodnie z prawem automatycznie przedłużana, jeśli dzień przed jego upływem kierowca z niej nie zrezygnuje, sytuacja zakupu pojazdu od dotychczasowego właściciela stanowi wyjątek od tej reguły. Warto mieć to na uwadze, gdy data zakończenia umowy będzie się zbliżać.

Rekalkulacja składki lub wypowiedzenie umowy

Wypowiedzenie umowy z dotychczasowym ubezpieczycielem bywa bardzo rozsądnym rozwiązaniem, co najmniej z kilku powodów. Polisa ubezpieczeniowa, a konkretnie wysokość składki są wyliczane na podstawie zniżek przysługujących poprzedniemu właścicielowi. Jeśli legitymował się on pokaźnym i zniżkami, na przykład ze względu na lata bezszkodowej jazdy, nowy właściciel naraża się na ryzyko rekalkulacji składki. Towarzystwo ubezpieczeniowe nakaże wówczas zapłatę różnicy w wysokości składki za ubezpieczenie liczoną od dnia nabycia pojazdu. Istnieje stosunkowo mała szansa, że to właśnie oferta dotychczasowego ubezpieczyciela będzie najkorzystniejsza na runku. Kierowca, który korzysta z dotychczasowego ubezpieczenia może stracić podwójnie. Podpisując kolejną umowę – już na swoje nazwisko może spotkać się z przykrą niespodzianką. Za poprzedni rok nie uzyska bowiem zniżki za bezszkodową jazdę, która w większości towarzystw odpowiada 10% ceny wyjściowej, ale w niektórych przypadkach nawet 20%.

Ubezpieczenie nowego samochodu – nie tylko polisa OC

ubezpieczenie nowego samochodu

Nieco inaczej prezentuje się sytuacja kierowców, którzy decydują się na ubezpieczenie nowego samochodu, czyli auta, które właśnie odebrali z salonu. Oczywiście dotyczy ich obowiązek wykupienia ubezpieczenia najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Ubezpieczenie nowego samochodu nie powinno ograniczać się wyłącznie do obowiązkowej polisy OC. Auto prezentuje przecież pokaźną wartość, dlatego bardzo opłacalną inwestycją służącą ograniczaniu ryzyka finansowego będzie wykupienie autocasco, jak również rozważanie zakupu pozostałych pakietów – usługi Assistance i ubezpieczenia NNW. Warto pamiętać, że kupując ubezpieczenia komunikacyjne w pakiecie kierowcy mogą liczyć na naprawdę pokaźne zniżki.

Najkorzystniejsza polisa ubezpieczeniowa dostępna przez internet

W jaki sposób natomiast wybrać najkorzystniejszą ofertę ubezpieczeniową? W tym pomagają internetowe porównywarki OC AC. Dostęp do wielu ofert z jednego miejsca to ogromna wygoda i oszczędność czasu. Kalkulator pozwala na ich czytelne porównanie. Ponadto polisa ubezpieczeniowa kupowana przez Internet bez wychodzenia z domu jest zazwyczaj tańsza niż w ofercie tradycyjnej.

Sprawdź również: