Na co zwrócić uwagę, kupując polisę przez Internet?

Jak wybierać polisę przez internet.

Zakupy przez Internet stają się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak dlatego, że kupując online oszczędzamy czas, a coraz częściej także i pieniądze. Nie brakuje interesujących ofert, które dostępne są dla nas bez wychodzenia z domu. W sieci możemy znaleźć wszystko – artykuły spożywcze, ubrania, bilety lotnicze lub ubezpieczenia. Te ostatnie często kupowane są online, na przykład przy okazji planowania podróży, czy też przy zakupie mieszkania lub samochodu. Na co powinniśmy uważać decydując się na zakup polisy online? Jak szukać korzystnych ofert?

Jak znaleźć najlepszą polisę?

W sieci znajdziemy oferty wielu różnych ubezpieczycieli – zarówno ich wyszukiwanie jak i porównywanie będzie czasochłonne. Jeżeli chcemy ułatwić sobie poszukiwania lub zamierzamy dokonać zakupu na tak zwaną „ostatnią chwilę”, warto skorzystać z ogólnodostępnych i coraz bardziej popularnych internetowych porównywarek ubezpieczeń. Dlaczego warto ich używać?

 • Zbiór ofert w jednym miejscu – porównywarki przedstawią nam oferty różnych ubezpieczycieli. Najczęściej zestawienie ma formę tabeli, w której zobaczymy najważniejsze punkty polisy takie jak cena, zakres lub suma ubezpieczenia.
 • Oszczędność czasu – nie będziemy musieli odwiedzać placówek firm ubezpieczeniowych, które często czynne są tylko w godzinach naszej pracy.
 • Niska cena – ceny internetowe są często niższe niż ceny oferowane stacjonarnie przedstawiane bezpośrednio w siedzibie danego towarzystwa ubezpieczeniowego.
 • Dostosowanie oferty do naszych potrzeb – korzystając z porównywarek na początku wypełniamy formularz. Zazwyczaj zawiera on szczegółowe pytania, które umożliwiają dopasowanie zakresu ubezpieczenia do naszych potrzeb.
 • Bezpieczeństwo – korzystając z porównywarek zgodnych z wymogami polskiego prawa, mamy pewność, że nasze wrażliwe dane będą odpowiednio chronione.
 • Terminy – na korzyć kupowania polis online przemawia możliwość dokonania transakcji tuż przed samym wyjazdem. Jeżeli tylko mamy dostęp do Internetu, możemy się ubezpieczyć nawet w czasie czekania na odprawę na lotnisku.

Zalet porównywarek jest o wiele więcej, a czy mają jakieś wady? Narzędzia tego typu mogą różnić się od siebie – jedne będą przejrzyste i łatwe w obsłudze, inne zaś mogą być zupełnie niedostosowane do potrzeb użytkowników. W niektórych z nich będziemy musieli poświęcić sporo czasu na wypełnianie szczegółowych formularzy, choć to akurat zazwyczaj się nam opłaci, bowiem możemy uzyskać dzięki temu bardziej szczegółowe oferty. Zanim skorzystamy z porównywarki, sprawdźmy jakie daje możliwości – inaczej mówiąc, ile ofert towarzystw ubezpieczeniowych możemy porównać. Zweryfikujmy też bezpieczeństwo – nie każda porównywarka posiada odpowiednie certyfikaty i zapewnia ochronę danych. Podstawowym, a zarazem najważniejszym z nich jest SSL, który łatwo rozpoznać po kłódce, symbolizującej szyfrowanie danych, w pasku przeglądarki – przy adresie URL.

Polisa – najważniejsze elementy

W zależności od tego, jakiego ubezpieczenia szukamy, będziemy zwracać uwagę na różne aspekty. Oprócz ubezpieczeń komunikacyjnych do często kupowanych należą też ubezpieczenia turystyczne. Coraz więcej osób podróżuje świadomie i chce zabezpieczyć się na wypadek nagłych zdarzeń.

Co jest ważne w polisie turystycznej?

 • Zakres ubezpieczenia – towarzystwa ubezpieczeniowe oferują pakiety podstawowe i rozszerzone. Ubezpieczenie dotyczy przede wszystkim kosztów leczenia, pokryje koszty wizyt lekarskich, transportu medycznego czy leczenia ambulatoryjnego. Często zawiera też NNW, czyli ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków na przykład złamania nogi.
 • Zakres ochrony dodatkowo płatnej – obejmuje ubezpieczenie bagażu w tym wypłatę odszkodowania za uszkodzony lub zaginiony bagaż. W pakiecie rozszerzonym znajdziemy też zwrot kosztów podróży lub ubezpieczenie dla osób wyczynowo uprawiających sport.
 • Suma ubezpieczenia – wskazuje maksymalną kwotę odszkodowania, którą może wypłacić nam towarzystwo ubezpieczeniowe.
 • Sposób zgłaszania szkody – bardzo ważny punkt, z którym obowiązkowo należy się zapoznać. Jest to instrukcja, która krok po kroku opisuje proces zgłaszania szkody. Są tam zawarte niezbędne numery i informacje, kiedy i z kim musimy się skontaktować.
 • Wykluczenia – przeczytajmy je dokładnie, jeśli chcemy uniknąć przykrych niespodzianek. Ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam wypłaty odszkodowania w sytuacjach określonych właśnie w punkcie z wykluczeniami. Co istotne, każda firma ubezpieczeniowa jest wyłączona z odpowiedzialności na skutek zdarzeń, które miały miejsce, kiedy ubezpieczony był
  pod wpływem narkotyków lub innych środków odurzających. Jeżeli prowadziliśmy samochód pod wpływem alkoholu i potrąciliśmy pieszego, ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania. Podobnie, jeśli będąc pod wpływem substancji psychoaktywnych dopuścimy się uszkodzenia wypożyczonego przez nas sprzętu. Można jednak wykupić polisę obowiązującą nawet w sytuacjach „po alkoholu” (o ile dotyczą one naszego własnego zdrowia).

Kluczową kwestią jest dobranie odpowiedniego zakresu naszego ubezpieczenia. Polisa turystyczna powinna obejmować koszty leczenia, następstwa nieszczęśliwych wypadków i assistance (natychmiastowa pomoc w nagłych przypadkach – działa całodobowo). Chorując przewlekle pamiętajmy o wykupieniu dodatkowej ochrony. Pakiety podstawowe zazwyczaj nie zapewniają ochrony osobom cierpiącym na choroby przewlekłe.

Kupując polisę przez Internet – niezależnie od jej rodzaju – zapoznajmy się zawsze z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, które szczegółowo opisują zakres i zasady ubezpieczenia, ale pamiętaj w sytuacji, gdy wybrałeś złą polisę możesz zawsze dokonać wypowiedzenie OC.

Sprawdź również: