Nieobowiązkowe polisy komunikacyjne

Wyszukiwanie nieobowiązkowych polis ubezpieczeniowych

Każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Oprócz tego na rynku dostępne są dla kierowców dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne. Dziś postaramy się je przedstawić, jednocześnie zastanawiając się, w jakich sytuacjach poszczególne ubezpieczenia mogą być naprawdę przydatne i kiedy warto się o nie pokusić.

Dobrowolne polisy komunikacyjne w skrócie

Zgodnie ze swoją nazwą nieobowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne mają charakter dobrowolny, a ich zakup zależy wyłącznie od decyzji kierowcy. Do tej grupy zaliczają się następujące polisy:

  • Autocasco – czyli ochrona samochodu na różne ewentualności
  • NNW komunikacyjne – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków 
  • Assistance – pakiet wsparcia dla kierowcy

Bardzo ważną różnicę pomiędzy obowiązkowym ubezpieczeniem OC a polisami dobrowolnymi jest fakt, że ich zakres nie jest regulowany prawnie, co oznacza że oferty poszczególnych ubezpieczycieli znacznie różnią się od siebie. Dlatego wybierając jedno z ubezpieczeń nieobowiązkowych kierowca powinien doskonale zapoznać się z jego warunkami analizując dokument OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia.

Autocasco, czyli bezpieczeństwo finansowe właściciela samochodu

Ubezpieczenie AC jest najczęściej wybierane przez właścicieli nowszych i bardziej wartościowych samochodów. Wynika to z faktu, że z finansowego punktu widzenia to oni mają najwięcej do stracenia. Polisa Autocasco może chronić właściciela samochodu przed skutkami kradzieży auta, ale także jego uszkodzenia w wypadkach spowodowanych przez kierowcę lub na skutek innych zdarzeń – w tym pożaru i zjawisk atmosferycznych.

Każdy właściciel pojazdu powinien dostosować ubezpieczenie AC do własnych potrzeb. Przykładowo, jeśli auto jest garażowane, za to często porusza się po mieście, głównym zagrożeniem będą efekty stłuczek. Istotne znaczenie przy wyborze optymalnej polisy mają sposób likwidacji szkody, a także sposób obliczania wartości pojazdu. Warto pamiętać, że nawet posiadając ubezpieczenie autocasco, nie opłaca się w każdej sytuacji z niego korzystać. Likwidacja choćby małej szkody prowadzi do utraty części zniżek, co może być nieopłacalne z finansowego punktu widzenia. Wielu kierowców w obawie przed takim stanem rzeczy decyduje się na ubezpieczenie szyb w ramach oddzielnej polisy. Zapoznanie się z dokumentem OWU powinno znacznie ułatwić podjęcie decyzji.

Ubezpieczenie Assistance – ochrona w razie nieprzewidzianej sytuacji

Polisa Assistance zapewnia właścicielowi bądź kierowcy samochodu pomoc techniczną i nie tylko w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Zaliczają się do nich przede wszystkim kłopotliwe awarie. Posiadacze pakietu Assistance mogę liczyć na szybką organizacje wsparcia – na przykład drobną naprawę pojazdu w miejscu zdarzenia, ale również podstawienie auta zastępczego, jeżeli awaria jest poważna, a pakiet obejmuje taką usługę. Posiadacze rozbudowanych pakietów mogą także liczyć w trakcie podróży na pomoc w organizacji noclegu, a nawet wsparcie medyczne.

Pakiety Assistance znacznie różnią się pomiędzy sobą zakresem ochrony, który decyduje również o cenie polisy. Mniej doświadczeni kierowcy powinni zdecydowanie rozważyć przynajmniej zakup podstawowego ubezpieczenia Assistance, aby w przypadku awarii samochodu móc uzyskać niezbędną pomoc. Wybierając to ubezpieczenie, podobnie jak w przypadku pozostałych polis dobrowolnych, warto zwrócić uwagę na to, czy ochrona będzie obowiązywała również za granicą. To niezwykle istotne z punktu widzenia osób, które dość często podróżują własnym autem poza kraj służbowo bądź turystycznie.

Ubezpieczenie NNW – warto chronić swoje zdrowie

Ubezpieczenie komunikacyjne od następstw nieszczęśliwych wypadków dotyczy zdrowia kierowcy i jego pasażerów. Nawet najlepszym kierowcom zdarzają się wypadki drogowe, które mogą spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu. Odszkodowanie pochodzące z ubezpieczenia NNW daje kierowcy i jego pasażerom gwarancję, że będą mogli sfinansować swoje leczenie i ewentualną rehabilitację. Wysokość odszkodowania zależy od stopnia uszczerbku na zdrowiu, jaki został podniesiony. Na tę polisę powinny przede wszystkim zdecydować się osoby, które założyły rodzinę i są jej żywicielami, a także osoby nie posiadające dużych oszczędności. Odszkodowanie z tytułu polisy NNW komunikacyjnej pozwoli poszkodowanemu łatwiej odnaleźć się finansowo w nowej, trudnej sytuacji.

Najlepsze polisy komunikacyjne w sieci!

Liczba ofert obejmujących dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne dostępnych na rynku jest naprawdę pokaźna, tym bardziej warto dołożyć wszelkich starań, aby znaleźć tę najkorzystniejszą i najlepiej dopasowaną do potrzeb. Ubezpieczenia komunikacyjne powinno kupować się w pakiecie wraz z OC – cena jest wówczas sporo niższa. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z internetowej porównywarki, ponieważ oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych są tam zgromadzone w jednym miejscu, a użytkownik może je ze sobą wygodnie porównywać. Na końcu, po zapoznaniu się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia pozostaje tylko zakup wybranej polisy przez Internet. Porównywarki ubezpieczeń działają jako licencjonowani agenci ubezpieczeniowi, więc jest to rozwiązanie nie tylko komfortowe, ale również bezpieczne.

Sprawdź również: