O czym musisz pamiętać, kupując samochód z drugiej ręki?

samochód

Na pewno większość z was zna to uczucie, które towarzyszy kupowaniu samochodu. Odczuwana radość i ekscytacja często są trudne do opisania. Czekamy tylko na moment kiedy będziemy mogli wsiąść do auta i ruszyć w pierwszą trasę. Jeśli jest to samochód z drugiej ręki należy pamiętać, że z zakupem pojazdu używanego wiążą się pewne formalności, z których załatwieniem nie powinniśmy zwlekać. Tak naprawdę podpisanie umowy kupna-sprzedaży samochodu to dopiero początek.

Wynika to z faktu, że nabywając auto, przejmujemy na siebie wszystkie prawa i obowiązki, które są z nim związane. Powinniśmy zadbać o to, aby pojazd został przerejestrowany na nas w wyznaczonym terminie, aby miał ważne ubezpieczenie OC, a także przegląd techniczny. Jak to dokładnie wygląda?

Obowiązki nabywcy pojazdu

Każdy, kto kupuje pojazd, powinien być świadomy tego, że od dnia, w którym podpisał umowę kupna-sprzedaży, przejął na siebie kilka obowiązków z tym związanych, a dokładniej:

  • obowiązek opłacenia podatku,
  • przerejestrowanie pojazdu,
  • przegląd techniczny,
  • ubezpieczenie samochodu.

Opłacenie podatku

Obowiązkowe opłacenie podatku w urzędzie skarbowym najlepiej wykonać od razu, ponieważ zgodnie z prawem przysługuje nam na to 14 dni, licząc od dnia, w którym zawarta została umowa kupna-sprzedaży samochodu. Wysokość podatku to całe 2% ceny, za którą zakupiliśmy samochód. Unikajmy zaniżania kwoty podanej na umowie – urzędnicy sprawdzają rynkowe ceny samochodów, jeśli cena wydaje im się dużo niższa, niż w rzeczywistości kosztuje dany samochód wyliczają nam podatek do zapłaty. Z opłacenia podatku zwolnione są osoby, które kupiły swój samochód za kwotę mniejszą niż 1000 zł.

Rejestracja pojazdu z drugiej ręki

Następna czynność, którą powinniśmy wykonać, to udanie się do wydziału komunikacji w najbliższym mieście, gdzie musimy przerejestrować samochód na siebie. Jeżeli zakupiliśmy samochód w innym powiecie, konieczna będzie wymiana tablic rejestracyjnych na nowe, co będzie się wiązało z dodatkową opłatą. W tym wypadku nie ciąży już na nas tak duża presja czasu, jak przy opłacaniu podatku w urzędzie skarbowym. Na czynność przerejestrowania pojazdu mamy 30 dni.

Do wydziału komunikacji powinniśmy zabrać ze sobą mały komplet dokumentów niezbędnych do zrealizowania naszego obowiązku.

Do przerejestrowania pojazdu będziemy potrzebować:

  • dowodu osobistego,
  • umowy kupna-sprzedaży,
  • dowodu rejestracyjnego pojazdu,
  • karty pojazdu
  • tablic rejestracyjnych.

Od momentu wydania dowodu rejestracyjnego, nabywca staje się w pełni właścicielem zakupionego samochodu.

Kupno ubezpieczenia OC

Po nabyciu własności pojazdu musimy też upewnić się, że posiada on aktualną polisę OC, a jeśli nie, to niezwłocznie ją zakupić. Polisa OC jest przypisana do auta, zatem kupując samochód, nabywamy także jego ubezpieczenie. Należy pamiętać, że polisa OC po byłym właścicielu nie przedłuży nam się automatycznie o kolejny rok, zatem będziemy musieli poszukać, które towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponuje nam najlepsze warunki i najtańsze OC. Firma, w której było ubezpieczone auto z pewnością dokona rekalkulacji dla nowego właściciela i może okazać się, że proponowane warunki nie będą dla nas korzystne.

W celu znalezienia korzystnej oferty warto skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeniowej https://kioskpolis.pl/, która wyliczy dla nas składki w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, a nam pozostanie już tylko dobranie najkorzystniejszej oferty z najtańszym OC.

Na co uważać przy zakupie używanego samochodu?

Przed zakupem auta powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić ważność i status polisy. Kupno pojazdu z nieopłaconym ubezpieczeniem używanego samochodu będzie dla nas oznaczać nałożenie obowiązku zapłaty zaległej składki, wraz ze sprzedającym.

Zdarza się, że sprzedawca w ogóle nie wykupił OC i zataił przed nami ten fakt. Wtedy musimy niezwłocznie ubezpieczyć pojazd jeszcze tego samego dnia, zanim włączymy się pojazdem do ruchu.

Musimy mieć na uwadze to, że ubezpieczenie samochodu należy do obowiązku każdego kierowcy. Obowiązek ten wynika z ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest to szczególnie ważne do zapamiętania, ponieważ za auto, które pozostaje nieubezpieczone przez 14 dni, grozi dotkliwa kara pieniężna.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ubezpieczenie samochodu używanego rządzi się trochę innymi prawami od zwykłej polisy, przez co często nowi właściciele pojazdów narażeni są na różne niespodzianki z tym związane, co pochłania dodatkowe koszty.

Ubezpieczając używany samochód, warto zapoznać się z dostępnymi ofertami towarzystw ubezpieczeniowych na rynku, ponieważ może nam się to opłacić. Powinniśmy też być świadomi wszelkich praw i obowiązków wynikających z zakupu auta.

Sprawdź również: