OC na raty – kiedy warto, a kiedy nie?

kredyt

Zakup polisy OC należy do obowiązku wszystkich właściceli pojazdów. Wynika on z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Niezastosowanie się do przepisów skutkuje nałożeniem wysokiej kary pieniężnej na właściciela pojazdu, który nie został w porę ubezpieczony.

Brak aktualnego ubezpieczenia OC może wynikać najczęściej z powodu złej sytuacji materialnej, w której znalazł się właściciel pojazdu, przez co nie był w stanie opłacić na raz całej składki za ubezpieczenie. Często problemem jest opłacenie z góry całej kwoty. Większość firm ubezpieczeniowych oferuje swoim klientom możliwość podzielenia kwoty, należnej za wyliczoną dla danej osoby składkę na dwie raty lub więcej. Najkorzystniejsze dla nas warunki ubezpieczenia możemy sprawdzić w porównywarce ubezpieczeniowej https://kioskpolis.pl, gdzie z całą pewnością wyliczone zostanie najtańsze OC, które mogą zaoferować towarzystwa ubezpieczeniowe.

Zalety zakupu polisy OC na raty

Zakup ubezpieczenia OC na raty może okazać się niekiedy tzw. „deską ratunkową” dla osób, których sytuacja finansowa nie sprzyja opłaceniu ubezpieczenia z góry. Z całą pewnością z możliwości spłaty ratalnej polisty ubezpieczeniowej skorzystają osoby młode oraz te, których historia przebiegu ubezpieczenia niedawno się rozpoczęła, ponieważ składki wyliczone dla nich mogą się okazać za wysokie.

W zależności od tego, czy wybrana firma ubezpieczeniowa posiada to w swojej ofercie, osoba ubezpieczająca samochód może liczyć na rozłożenie składki nawet na 4 raty. Przy czym różnica wynikająca z porównania wysokości składki płaconej z góry, a tej na raty, może wynieść tak naprawdę niewiele, oczywiście uwzględniając to, kim jest właściciel pojazdu oraz jakie auto chce ubezpieczyć – na wysokość ubezpieczenia, oprócz wieku i historii przebiegu ubezpieczenia właściciela pojazdu, brane są pod uwagę także marka samochodu, model i pojemność silnika. Przy czym dla niektórych osób, które chcą ubezpieczyć na raty pojazd, który należy do grupy wysokiego ryzyka, według statystyk prowadzonych przez firmę, może okazać się, że spłata ratalna nie dotknie rażąco ich budżetu, jak mogłoby to być w przypadku opłacenia całej składki.

Ubezpieczenie w formie abonamentu

A co jeśli wykupiłem ubezpieczenie OC w 12 ratach i boję się, że zapomnę o jego opłaceniu w terminie? Dla takich osób towarzystwa ubezpieczeniowe mają przygotowane oferty ubezpieczenia w formie abonamentu. Płatność odbywa się za pośrednictwem banku, kiedy to klient zleci comiesięczne dokonywanie przelewów na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego za OC. W rezultacie, klient nie musi pamiętać o tym, aby w każdym miesiącu przelewać należną składkę na konto ubezpieczyciela, ponieważ bank go w tym wyręcza.

Wady zakupu polisy OC na raty

Ubezpieczenie OC wykupione na raty może bardziej przekonać nas do siebie tym, że na pierwszy rzut oka wygląda jak świetna okazja, na wywiązanie się z obowiązku ubezpieczenia posiadanego przez nas pojazdu, przy zachowaniu w kieszeni znacznej części gotówki.

O ile na dzień, w którym auto zostało ubezpieczone budżet domowy nie ucierpiał, tak na dłuższy okres czasu można dostrzec, ile tak naprawdę kosztuje rozłożenie naszej składki na raty przez firmy ubezpieczeniowe.

W gruncie rzeczy, sprzedaż ratalna polisty OC nie jest najkorzystniejsza dla firm ubezpieczeniowych. Według ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, muszą one świadczyć ochronę, nawet w przypadku, kiedy polisa nie została w pełni opłacona.

Jednak decydują się na takie kroki, ponieważ wielu klientów mogłoby odejść do konkurencji, która taką możliwość zaoferuje. Ubezpieczyciele rekompensują sobie to poprzez nałożenie zwyżki za raty, które często są wysokie. Po doliczeniu odsetek, może okazać się, że różnica może przekraczać, w zależności od umówionej ilości rat, od 5% do nawet 40%. W tym przypadku może okazać się, że w ciągu roku przepłacamy cenę zakupionego w całości ubezpieczenia nawet o kilkaset złotych! Ponadto, jeśli wybierzemy opcję spłaty składki w 12 ratach, musimy pamiętać o dokonywaniu przelewów na konto towarzystwa ubezpieczeniowego w terminie, o ile nie zlecimy tego procesu naszemu bankowi. Niekiedy można przegapić ten termin. Co się wtedy stanie?

Właścicielom pojazdów, którzy zalegają z opłatami może grozić:

  • naliczenie odsetek z tytułu braku płatności raty za OC,
  • przekazanie przez towarzystwo ubezpieczeniowe windykacji do firmy, która zajmuje się egzekwowaniem należności,
  • wpisanie do Krajowego Rejestru Dłużników,
  • brakiem automatycznego przedłużenia polisy na kolejny rok, przy czym, nawet jeden dzień przerwy w ciągłości ubezpieczenia pojazdu grozi karą za brak OC od UFG.

Sprawdź również: