OC używanego samochodu – jak zapłacić za nie mniej?

samochód używany

Planujesz zakup używanego samochodu? W takim razie z pewnością wiesz, że niezależnie od tego, czy pojazd pochodzi z drugiej ręki, czy wyjechał dopiero z salonu, w każdy przypadku na kierowcę nałożony jest obowiązek jego ubezpieczenia. Jednak oba te sposoby pod kątem zakupu OC mogą się od siebie różnić. Warto przyjrzeć się bliżej ubezpieczeniu OC samochodu używanego, bo to właśnie na ten sposób zakupu decyduje się znaczna większość kierowców.

OC poprzedniego właściciela samochodu

Bez względu na to, czy kupujesz samochód z komisu, czy od prywatnego właściciela – w każdym przypadku wraz z pojazdem powinieneś otrzymać ważne ubezpieczenie OC. W przypadku komisu bardzo często jest to ubezpieczenie krótkoterminowe, na co musisz zwrócić szczególną uwagę. Wówczas nie możesz długo korzystać z ważnego ubezpieczenia, bo czas jego trwania wynosi 30 dni. Z kolei zakup od prywatnego właściciela to znacznie dłuższa wartość polisy. Uzależniona jest ona od tego, w jakim terminie poprzedni właściciel ubezpieczył auto. Może się okazać, że do końca umowy został zaledwie miesiąc lub nawet 11 miesięcy.

Jeśli zbywca pojazdu nie ma dla Ciebie ubezpieczenia, oznacza to, że uchylił się on od swojego obowiązku. Wówczas kategorycznie zrezygnuj z zakupu.

W którym momencie umowa z ubezpieczycielem się kończy?

Jeśli kupiłeś używany samochód, a czas jego ubezpieczenia dobiega końca, nie możesz liczyć na automatyczne odnowienie polisy. Umowa została zawarta na poprzedniego właściciela, co oznacza, że w momencie jej zakończenia kończy się współpraca pomiędzy nim a towarzystwem ubezpieczeniowym. To do Ciebie należy obowiązek podpisania kolejnej umowy na polisę OC. Pamiętaj o tym, kupując używany samochód, bo niedopełnienie obowiązku grozi wysokimi karami pieniężnymi.

Umowę możesz zawrzeć z poprzednim ubezpieczycielem, z którego usług korzystał zbywca pojazdu. Nie jest to jednak koniecznością. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie internetowej porównywarki OC https://kioskpolis.pl/, w której znajdziesz najkorzystniejsze oferty. Może się okazać, że zbywca pojazdu podpisując umowę, przepłacał.

Rekalkulacja składki OC

Wysokość składki OC określana jest na podstawie wielu czynników. Niemal każda firma ubezpieczeniowa posiada własne kryteria. Dotyczą one zarówno pojazdu, jak i samego właściciela. To oznacza, że wraz z jego zmianą wysokość składki może ulec zmianie na jego korzyść. Rekalkulacja to nic innego jak ponowne przeliczenie kosztów ubezpieczenia OC na podstawie informacji o nowym kierowcy. Jeśli kupiłeś używany samochód i posiadasz długą bezszkodową historię, może się okazać, że składka będzie dużo niższa. Na jej obniżenie może złożyć się Twoje doświadczenie, wiek, posiadane zniżki, a nawet miejsce zamieszkania. Warto jednak zastanowić się nad rekalkulacją, ponieważ nie zawsze może zadziałać na naszą korzyść. Jeśli to możliwe dowiedz się, co wpływało na wysokość kosztów OC u poprzedniego właściciela i porównaj zebrane informacje z własnymi.

Nowe ubezpieczenie OC

Najskuteczniejszy sposobem na zmniejszenie składki OC samochodu kupionego z drugiej ręki jest zapoznanie się z ofertami innych towarzystw ubezpieczeniowych. Nie martw się jednak o to, że jest to skomplikowany proces wymagający Twojej wiedzy i czasu. Wręcz przeciwnie! Dzięki porównywarkom OC możesz w zaledwie 2 minuty uzyskać dostęp do najkorzystniejszych ofert dopasowanych do Twoich potrzeb. Uwzględniając w formularzu najważniejsze czynniki, które mają wpływ na wysokość OC w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, uzyskasz w pełni rzetelne wyniki.

Warto mieć na uwadze, że niewielka wysokość składki ubezpieczenia w przypadku poprzedniego właściciela nie oznacza, że my również zapłacimy tyle samo. Koszt może okazać się znacznie wyższy, chociażby ze względu na młodszy wiek.

Polisa OC – na to zwróć uwagę

Jeśli kupujesz samochód z drugiej ręki, musisz pamiętać o wielu aspektach, których niedopełnienie może Cię kosztować więcej niż zakup i zarejestrowanie pojazdu. Upewnij się, że sprzedający zawarł polisę w jednej składce lub opłacił wszystkie wymagane raty. Jeśli tego nie zrobił, płatność związana z polisą od okresu sprzedaży, może zostać rozłożona przez towarzystwo ubezpieczeń na sprzedawcę i nowego właściciela.

Sprzedawca samochodu może również Cię okłamać w kwestii ubezpieczenia. To czy pojazd jest objęty ważnym ubezpieczeniem, możesz sprawdzić w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Warto podjąć ten krok niezależnie od tego, czy kupujemy samochód od obcej, czy bliskiej osoby. Dzięki niemu zyskujesz pewność, że pojazd, który posiadasz ma ważne OC, a co najważniejsze – ciągłość polisy nie została przerwana, co wiąże się z poważnymi problemami.

Nie zapominaj także, że jak nowy właściciel pojazdu nie jesteś zobowiązany do kontynuowania polisy sprzedawcy. Jeśli warunki oferowane przez towarzystwo wydają się dla Ciebie niekorzystne, masz prawo do wypowiedzenia umowy w związku z podstawą dotyczącą zakupu nowego pojazdu.