Ochrona przed kradzieżą i wandalizmem, czyli czego nie pokryje samo OC

Mieszkasz w nieciekawej okolicy? Często martwisz się o swój samochód? Dowiedz się, co zrobić, aby zabezpieczyć go przed kradzieżą!

Wyobraź sobie następującą sytuację – zaparkowałeś samochód na parkingu pod supermarketem, podczas sobotniego robienia zakupów. Wracasz, a tam ktoś włamał się do Twojego samochodu i ukradł rzeczy stanowiące jego dodatkowe wyposażenie. Jednym z pierwszych pytań, które pewnie sobie zadasz jest: „czy pokryje to moje ubezpieczenie?”. To, czy takie zdarzenie jest pokrywane przez ubezpieczenie, zależy od sytuacji oraz rodzaju posiadanego ubezpieczenia samochodowego. Pakiet ochrony kompleksowej powinien obejmować zaistniałą sytuację, jednak samo ubezpieczenie OC jest niewystarczające.

Przyjrzyjmy się kilku scenariuszom, aby dać Ci lepsze wyobrażenie, co w zasadzie obejmuje ubezpieczenie samochodu w przypadku kradzieży.

Scenariusze kradzieży i ubezpieczenia samochodu

Scenariusz 1: Twój samochód został uszkodzony w wyniku włamania

Jeśli masz pełen pakiet ochrony, to możesz się cieszyć. Ubezpieczenie powinno pokryć koszty naprawy samochodu, które mogą zawierać:

  • Zniszczone zamki w drzwiach,
  • Powybijane szyby,
  • Uszkodzony zapłon.

Scenariusz 2: Twój samochód został skradziony

Ta sytuacja również zależy od typu posiadanego przez Ciebie ubezpieczenia. Jeśli masz wykupione AC, wtedy ubezpieczyciel wypłaci Ci wartość na jaką był ubezpieczony Twój samochód.

Scenariusz 3: Twoje rzeczy osobiste zostały skradzione z samochodu

Czy ubezpieczenie samochodowe to pokryje? Niestety, ale nie. Polisa AC pokrywa tylko samochód wraz z fabrycznie zamontowanym wyposażeniem, takim jak radio czy nawigacja. Za pozostawione w samochodzie rzeczy osobiste firma ubezpieczeniowa, w której mamy wykupioną polisę samochodową, nie wypłaci odszkodowania.

Jednakże przedmioty takie jak pozostawiony w samochodzie laptop, portfel lub inna rzecz osobista, mogą zostać ubezpieczone w ramach odpowiedniej polisy mieszkaniowej.

Wandalizm a ubezpieczenie samochodu

Jeśli będziesz postępował zgodnie z odpowiednimi krokami, o ile Twoje ubezpieczenie obejmuje takie wypadki, to szkoda zostanie pokryta. Działania, które musisz wykonać to:

  1. Zgłoś zdarzenie na policji, ponieważ ubezpieczyciel będzie potrzebował notatki policyjnej
  2. Zanotuj wszystkie uszkodzenia samochodu i zrób zdjęcia, aby udokumentować zniszczenie
  3. Skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową, aby złożyć wniosek. Pamiętaj! Musisz mieć przygotowane wszystkie wymagane dokumenty

Podjęcie odpowiednich środków ostrożności pomoże zadbać o bezpieczeństwo samochodu i zmniejszyć ryzyko finansowe, związane z kradzieżą pojazdu lub wandalizmem.

Sprawdź również: