OWU polisy na wyjazd – na co zwrócić szczególną uwagę?

samolot

Podpisujesz umowę z ubezpieczycielem? Niezależnie od tego, na jaki rodzaj polisy się decydujesz niezwykle ważne jest zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Większość z nas poświęca czas na informacje widoczne na pierwszy rzut oka. Jednak polisa, szczególnie turystyczna, musi zostać przez Ciebie dogłębnie przeanalizowana. Dlaczego? Może się okazać, że poniesione szkody podczas wyjazdu na wakacje nie zostaną pokryte przez towarzystwo ubezpieczeń. Powodem takiej sytuacji może być wydarzenie, którego ubezpieczyciel nie obejmuje swoją ochroną. Na co szczególnie powinieneś zwrócić uwagę w OWU?

Ochrona, która wchodzi w zakres polisy turystycznej

Zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych może się od siebie diametralnie różnić. Jeśli więc korzystałeś wcześniej z oferty jednego ubezpieczyciela, a tym razem zdecydowałeś się na innego – nie zakładaj, że ochrona w jego przypadku będzie obejmowała te same kwestie. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych możesz spotkać się z wliczoną pomocą Assistance. W innych z kolei pomoc ta widnieje jako dodatek, za który musisz dodatkowo zapłacić.

Dodatki, o które możesz rozszerzyć polisę

Podstawowa oferta ubezpieczyciela może okazać się niewystarczająca w przypadku podróży do innych krajów. Koniecznie zapoznaj się zakresem ochrony, który znajduje się w OWU i skonfrontuj je z sytuacją panującą w regionie, do którego się wybierasz. Jeśli planujesz aktywne wakacje, podstawowa ochrona może okazać się niewystarczająca.

Ubezpieczenie turystyczne możesz rozszerzyć o dodatki, takie jak:

  • ubezpieczenie NNW,
  • OC w życiu prywatnym,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z wyjazdu lub jego skrócenia,
  • Assistance komunikacyjny.

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego dodatku zapoznaj się z OWU, aby się upewnić, że ubezpieczyciel nie oferuje go w ramach podstawowego ubezpieczenia turystycznego.

Limit w sumie ubezpieczenia turystycznego

Ogromnym zaskoczeniem dla podróżnych może okazać się sytuacja, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłacenia odszkodowania ze względu na przekroczenie górnej granicy odpowiedzialności ubezpieczyciela. Sytuacje takie miały miejsce niejednokrotnie, a osoby ubezpieczone próbowały za wszelką cenę dowieść winy towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednak ostatecznie wina leży właśnie po stronie osoby podróżującej. Podpisanie umowy z ubezpieczycielem wiąże się z zapoznaniem się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. W tych z kolei możemy natknąć się na wyczerpującą informację na temat limitów w sumie ubezpieczenia i wysokości odszkodowania. Wybierając konkretnego ubezpieczyciela, musisz mieć na uwadze ten czynnik. Jak uzyskać informacji na temat kilku towarzystw i porównać je ze sobą? Z pomocą przychodzi porównywarka ubezpieczeń https://kioskpolis.pl/, dzięki której odnajdziesz najkorzystniejsze OWU wśród dostępnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela

Fakt, że posiadasz ubezpieczenie turystyczne, nie oznacza, że obejmuje ono wszystkie sfery życia podczas Twojej podróży. Może tak być pod warunkiem, że wybierzesz towarzystwo, które oferuje Ci pełny zakres ochrony. Jednak nawet w tym przypadku musisz dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia. Część OWU, w której zawarte są wszystkie wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela to najważniejsza lektura dla wszystkich osób planujących wyjazd.

Dzięki zapoznaniu się z poszczególnymi punktami dowiesz się, w jakich sytuacjach nie możesz oczekiwać pomocy ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego.

Co oznacza karencja w OWU?

Zapoznając się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, w pewnym momencie natrafisz na pojęcie karencji. Czym ona jest i dlaczego z punktem tym powinieneś dokładnie się zapoznać? Karencja jest okresem, podczas którego jeśli dojdzie do wypadku, ubezpieczyciel nie jest zobowiązany do wypłacenia odszkodowania. Zwykle okres ten obejmuje czas przed początkiem ubezpieczenia.

W wielu przypadkach pomiędzy podpisaniem umowy, a jej obowiązywaniem upływa sporo czasu. W końcu kto podpisuje umowę ubezpieczenia turystycznego w dniu wyjazdu? Musisz mieć świadomość, że podpisanie umowy nie zawsze wiąże się z natychmiastowym jej obowiązywaniem. Zapis w OWU na temat karencji ma na celu uniknięcia prób wyłudzenia od osób, które jeszcze nie rozpoczęły podróży, a już poniosły szkodę. Poszczególne z towarzystw ubezpieczeniowych według własnych potrzeb określają czas trwania karencji.

Podpisanie umowy z ubezpieczycielem sprawia, że osoby podróżujące czują się bezpieczniej i pewniej. Pamiętaj jednak, że samo podpisanie dokumentu to nie wszystko. Podstawę stanowi dokładne zapoznanie się z OWU, które określają, kiedy przysługuje Ci odszkodowanie, a kiedy towarzystwo jest zwolnione z jego wypłacenia. Wiele osób wpadło już w tę pułapkę. Zapoznanie się z warunkami umowy to podstawa w dzisiejszych czasach. Wiele osób zrobi wszystko, abyśmy skorzystali z ich usług, dlatego najważniejsze informacje zamieszcza w dokumentach, które niewiele osób dokładnie studiuje.