OWU ubezpieczenia domu – na co zwrócić uwagę?

dom

O tym, jak życie potrafi być nieprzewidywalne, wie praktycznie każdy z nas. Świetnym przykładem jest pandemia koronawirusa, która w mgnieniu oka zmieniła obraz funkcjonowania społeczeństw. Nieszczęśliwe wypadki mogą przydarzyć się każdemu, bez różnicy czy mówimy o absolutnych szczęściarzach, bogaczach, czy o osobach, które dopiero co wzięły kredyt na nowe mieszkanie. Pożar nieruchomości, wichura, kradzież – te czynniki losowe mogą w krótkim czasie zmienić naszą sytuację na znacznie gorszą. Nie może zatem dziwić fakt, że ubezpieczenie mieszkania jest nieodłącznym elementem zabezpieczającym nasze interesy, naszą własność i przede wszystkim naszą przyszłość przed niekorzystnymi skutkami zagrożeń. W niniejszym artykule zastanawiamy się, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę czytając OWU oraz jakie aspekty dokumentu są kluczowe, by nasza nieruchomość była odpowiednio zabezpieczona.

Umowny zakres ubezpieczenia. Zastanów się, co będzie niezbędne

Podstawowym aspektem w naszym procesie decyzyjnym nie powinna być ostateczna cena składki, lecz szczegółowy zakres ubezpieczenia. Może się bowiem zdarzyć, że na końcowy koszt będą oddziaływać kwestie absolutnie poboczne i nieprzydatne. Nie musimy przecież ubezpieczać garażu czy instalacji gazowej, jeśli tych poszczególnych elementów nie posiadamy. Warto skupić się na znalezieniu ubezpieczenia, które będzie obejmowało ochronę pełnego, posiadanego majątku. Polisa ubezpieczeniowa powinna w swoim zakresie obejmować zabezpieczenie zarówno rzeczy ruchomych, jak i elementów stałych. Wśród rzeczy ruchomych można wyróżnić urządzenia elektryczne, meble, stoły, komputery czy cenną biżuterię. Elementy stałe to przede wszystkim mury budynku, okna, drzwi, zabudowa tarasowa, wnęki i stałe wyposażenie kuchni. Ważne jest zatem wnikliwe przeanalizowanie dokumentu OWU pod względem przydatności i opłacalności. W razie ewentualnych problemów polisa ma bowiem pokryć szkodę, za którą dostaniemy ekwiwalent pieniężny od ubezpieczyciela.

Czas trwania umowy z ubezpieczycielem. W niektórych sytuacjach może być okrojony

Podpisywana polisa z firmą, która ma na celu ubezpieczenie mieszkania, ma swoją określoną długość trwania. Warto dowiedzieć się, w jakim okresie będziemy objęci ochroną, a w którym momencie umowa wygaśnie. Bardzo częstą zdarza się, iż ostateczna cena składki będzie uzależniona od długości umowy. Zazwyczaj im dłuższa, tym roczna kwota ubezpieczenia będzie dla płacącego niższa. Osobną kwestią są usługi dodatkowe, które mogą mieć niezależny czas trwania. Może się okazać, że rozszerzenie pakietu wygaśnie po roku, a sama polisa będzie ważna jeszcze przez kolejne dwanaście miesięcy. Należy zatem dokładnie sprawdzić, co nasza polisa zawiera i kiedy kończy się jej czas obowiązywania. Choć firmy ubezpieczeniowe bardzo często przypominają się o tym, że umowa się niedługo skończy, to warto mimo wszystko zapisać sobie dokładną datę wygaśnięcia. Tak, aby być przygotowanym na jej przedłużenie.

Przestudiuj warunki ubezpieczenia i znajdź tańszą alternatywę. Jak to zrobić?

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy sprawdź, czy nie ma tańszych ubezpieczeń obejmujących ten sam zakres odpowiedzialności. Oszczędzisz tym samym cenny czas oraz część kwoty, jaką trzeba by było przeznaczyć na droższą składkę. W dobie zagrożeń epidemicznych część placówek stacjonarnych działa na odmiennych zasadach, co stanowi kolejny argument “za” korzystaniem z porównywarek polis (jedną z takich funkcjonalności udostępnia znany portal https://kioskpolis.pl/). Jakie są zalety korzystania z tego typu serwisów?

  • Polisę można kupić w preferencyjnych cenach, tańszych niż stacjonarnie.
  • Użytkownik otrzymuje profesjonalną opiekę doradcy na każdym etapie ustalania warunków.
  • Proces zakupowy jest prosty i szybki, także na urządzeniach mobilnych.
  • Taka forma zakupu jest w pełni bezpieczna i anonimowa.
  • Kupujący nie traci czasu na żmudne stanie w kolejkach.
  • Z OWU można się spokojnie i dokładnie zapoznać, co nie jest zawsze możliwe działając pod presją w placówce stacjonarnej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze korzystnej polisy na mieszkanie?

Zorientuj się, jak zachowa się ubezpieczyciel, gdy przekroczysz termin zapłaty składki. W zależności od firmy istnieją różne sposoby postępowania w takiej sytuacji. Optymalnym rozwiązaniem dla ubezpieczonego jest automatyczne przedłużenie ochrony, nawet gdy wpłata będzie dokonana po terminie. Nie wszystkie towarzystwa udostępniają jednak taką możliwość. Warto spojrzeć także na zapisy dotyczące wyłączeń odpowiedzialności. Im ich mniej, tym lepiej dla osoby płacącej składki. Są to sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci z jakiegoś powodu ubezpieczenia – należy zatem sprawdzić, kiedy świadczenie nie będzie nam należne w razie wyniknięcia szkody. Przykładowo, jeśli spłoną nasze ręcznie wytworzone notatki, nie będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie. OWU zawiera informacje dotyczące kwestii formalnych, w kontekście zdarzeń ubezpieczeniowych. Ubezpieczony powinien odnaleźć zapis w dokumencie, by widzieć jak postąpić, np. podczas kradzieży mienia, czy powodzi.