Pakiet dodatkowych polis komunikacyjnych vs OC — czym różnią się od siebie?

OC, AC, NNW, Assistance… Nazwy ubezpieczeń mogą wprowadzać w zakłopotanie, zwłaszcza niedoświadczonych kierowców. Dowiedz się więcej o tych polisach komunikacyjnych!

Powszechnie wiadomo, że podstawową różnicą pomiędzy kompleksową ochroną a ubezpieczeniem osób trzecich jest zakres, jaki obejmują te dwie polisy. Ubezpieczenie osób trzecich, zwane w skrócie OC, obejmuje – jak sama nazwa wskazuje – osoby trzecie, będące poszkodowane w wypadku, kolizji lub innym niefortunnym zdarzeniu drogowym. Natomiast kompleksowa ochrona jest pakietem, który oprócz OC zawiera również autocasco (AC) chroniące Twój samochód, NNW i Assistance.

Kluczowe różnice

Posiadanie dodatkowych polis ubezpieczeniowych nie tylko uchroni Cię przed kosztami finansowymi, ale również zapewni pomoc podczas zwykłych zdarzeń drogowych. Posiadanie kompletu ubezpieczeń komunikacyjnych zamiast samego OC, oprócz zasadniczej różnicy jaką jest zakres ochrony, mają również szereg innych, takich jak m.in. cena. Poniżej wszystko to, co powinieneś o nich wiedzieć.

Definicje, pojęcia, zakresy

  • Polisa OC jest obowiązkowym i najbardziej podstawowym ubezpieczeniem, które musi posiadać każdy właściciel pojazdu. Pokrywa koszty szkody wyrządzonej osobie trzeciej, takie jak: uszkodzenie lub zniszczenie samochodu, nieruchomości bądź ciała.
  • Autocasco (AC) to ubezpieczenie stanowiące ochronę Twojego samochodu w przypadku, gdy jesteś winny spowodowania kolizji. Dodatkowo obejmuje uszkodzenia spowodowane m.in. przez siły naturalne np. zgniecenie przez drzewa podczas wichury. Chroni również w przypadku kradzieży lub zniszczenia w wyniku aktu wandalizmu. Działa podobnie jak polisa OC, z tą różnicą, że obejmuje Twój samochód.
  • NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Pokrywa wszystkie koszty leczenia uszczerbków na zdrowiu, zaistniałych w wyniku wypadku drogowego. Jest również wypłacane w przypadku śmierci ubezpieczonego.
  • Assistance jest nieocenioną pomocą, gdy doświadczymy usterki samochodu będąc w trasie. Obejmuje takie czynności jak holowanie, dostarczenie benzyny, auta zastępczego czy wymianę przebitej opony. Gdy często udajemy się w trasę, zwłaszcza z dala od miast, warto zaopatrzyć w takie ubezpieczenie.

Zalety i wady

Zalet pakietu zawierającego dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne wymieniać raczej nie trzeba, ponieważ nasuwają się same. Zakres ochrony jest na tyle szeroki, że w zasadzie pokrywa wszelkie możliwe zdarzenia drogowe, powodując, że nie trzeba martwić się o dodatkowe koszty. Wadą jest jednak cena. Za dodatkowe usługi trzeba zapłacić. Stawka polisy AC jest podobnie ustalana jak OC— zależy od rodzaju samochodu oraz informacji o kierowcy. Ceny Assistance są różne, mogą wynosić od 70 do nawet 300 złotych. W przypadku zakupu samego OC, cena jest zdecydowanie niższa niż przy pełnym pakiecie, ale wiąże się również z dużo mniejszym zakresem ochrony Twojego samochodu.

Które najlepiej kupić?

Na to pytanie właściwą odpowiedź znasz tylko Ty. Jeżeli często jeździsz samochodem, mieszkasz w okolicy, w której często zdarzały się kradzieże, podtopienia lub uszkodzenia spowodowane zawaleniem się drzew, to zdecydowanie bardziej bezpieczne będzie wykupienie pakietu gwarantującego pełną ochronę. Natomiast jeśli mało poruszasz się samochodem, pokonujesz stosunkowo krótkie odległości lub nie martwią Cię siły natury, to sama polisa OC powinna być w zupełności wystarczająca.

Sprawdź również: