Podwójne OC – kiedy taka sytuacja się zdarza i co z tym zrobić?

umowa

Jeżeli chcemy zmienić ubezpieczyciela OC, musimy pamiętać o wypowiedzeniu umowy w dotychczasowym towarzystwie ubezpieczeniowym, najpóźniej dzień przed końcem ochrony. Za datę złożenia wypowiedzenia OC umownie przyjmuje się dzień nadania listu poleconego, wysłania elektronicznego dokumentu do towarzystwa (jeżeli jest taka możliwość) lub złożenia pisma u agenta współpracującego z naszym ubezpieczycielem. Jeżeli nie chcemy kontynuować polisy zbywcy samochodu zakupionego, powinniśmy złożyć pisemną rezygnację z OC. Mamy na to czas do końca trwania umowy, nie później.

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do egzekwowania od nas opłaty za okres korzystania z ochrony OC zarówno w przypadku automatycznie wznowionej umowy, jak i braku wypowiedzenia OC otrzymanego od poprzedniego właściciela auta, warto więc tego dopilnować. 

Znalazłeś tańsze ubezpieczenie OC w innej niż dotychczasowej firmie?

Nie zapomnij wypowiedzieć aktualnej umowy, bo inaczej zapłacisz za dwie polisy. 

Skąd bierze się problem podwójnego OC i jak go rozwiązać? 

Do podwójnego ubezpieczenia OC pojazdu mechanicznego dochodzi najczęściej w wyniku automatycznego odnowienia dotychczasowej umowy. Jeśli nie wypowiemy kupionej przez nas całorocznej polisy OC, zostanie ona automatycznie przedłużona na kolejny okres 12 miesięcy. Inną przyczyną podwójnego OC może być brak wypowiedzenia polisy zbywcy samochodu, który zakupiliśmy.

Czym jest podwójne ubezpieczenie OC?

Podwójne ubezpieczenie występuje wtedy, gdy ten sam pojazd mechaniczny posiada dwie aktualne polisy OC. Taki problem pojawia się zazwyczaj, gdy:

  • wykupimy ubezpieczenie OC w nowej firmie ubezpieczeniowej i nie wypowiemy przedniej polisy (najpóźniej w ostatnim dniu jej obowiązywania),
  • kupimy używany samochód i ubezpieczymy go w innej firmie, zapominając o wypowiedzeniu OC byłego posiadacza samochodu (jeżeli poprzedni właściciel kupił polisę na raty, będziemy zobligowani do opłacenia zaległej składki za okres od zakupu auta aż do wypowiedzenia umowy lub jeśli to nie nastąpi – do końca okresu ochrony),
  • dokument wypowiedzenia ubezpieczenia nie posiada kompletnych informacji, np. własnoręcznego podpisu,
  • list z wypowiedzeniem OC lub wiadomość elektroniczna nie dotarły do firmy ubezpieczeniowej.

W każdej z powyższych sytuacji może dojść do podwójnego ubezpieczenia, które jest szczególnie niekorzystne dla właściciela samochodu. Powodem jest konieczność opłacenia dwóch składek OC.

Jak nie dopuścić do podwójnego ubezpieczenia, kupując używany pojazd mechaniczny?

Czy po zakupie używanego pojazdu trzeba kupić OC? Zazwyczaj nie od razu, możesz poczekać do momentu, aż będzie kończył się czas poprzedniej umowy z ubezpieczycielem. Gdy kupujesz samochód, przechodzą na Ciebie wszystkie obowiązki związane z posiadaniem pojazdu, w tym obowiązek ubezpieczenia. Wskazuje na to wyraźnie art. 31 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Możesz zatem kontynuować ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela auta – pamiętaj jednak, że taka umowa nie odnowi się automatycznie i musisz sam napisać do ubezpieczyciela lub wypowiedzieć umowę i znaleźć polisę na cały rok (taka opcja jest o wiele korzystniejsze niż rozbicie na raty).

Nowe towarzystwo ubezpieczeń znajdziesz za pośrednictwem kalkulatora OC/AC http://www.kioskpolis.pl/. Jest to opłacalna metoda, ponieważ znajdziemy tam dla siebie najtańsze OC na rynku. Jeśli OC otrzymasz od zbywcy i nie chcesz z niego korzystać (bo np. musisz opłacić kolejne raty lub towarzystwo dokonało niekorzystnej dla Ciebie rekalkulacji składki), powinieneś wypowiedzieć umowę i zawrzeć nową w innym towarzystwie. Najlepiej, jeśli zrobisz to w dniu zakupu auta. Wtedy ubezpieczyciel zbywcy nie będzie mógł żądać od Ciebie dopłaty do składki.

Posiadanie dwóch ubezpieczeń OC na ten sam samochód

Jeśli spowodujesz szkodę poszkodowany i tak otrzyma odszkodowanie odpowiadające wielkości szkody, do której doszło. Mimo to, co roku setki kierowców dowiadują się nagle, że mają podwójne OC na samochód. Podwójne OC w żadnym wypadku nie wpływa na wielkość odszkodowania, jakie zostanie nam wypłacone lub jakie my będziemy musieli zapłacić osobie poszkodowanej – jedynie to my będziemy musieli dokonywać 2 opłat za ubezpieczenie. Warto jednak zauważyć, że OC nie zawsze przedłuża się automatycznie.

Do automatycznego przedłużenia nie dojdzie, jeśli:

  • składka za dotychczasowe OC nie została opłacona w całości,
  • dotychczasowe OC zostało wykupione jeszcze przez poprzedniego właściciela, w międzyczasie zakład ubezpieczeń utracił zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w zakresie obowiązkowego OC,
  • doszło do upadłości zakładu ubezpieczeń.

Warto pamiętać, że jeżeli przez 30 dni od kupna nowej polisy zorientujemy się, że stara nadal obowiązuje, mamy 30 dni (przy kupnie przez telefon lub internet) na wypowiedzenie nowej umowy, bez żadnych skutków prawnych.

Co zrobić, jeśli mam podwójne OC w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym?

Dość rzadko się o tym słyszy, ale zdarza się sytuacja, w której kierowca ma podwójne OC samochodu w jednym zakładzie ubezpieczeń. W takim przypadku ubezpieczycielowi przysługuje składka tylko z jednej umowy. Mówi o tym art. 28 pkt 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK: W sytuacji, gdy doszło do zawarcia kilku umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w odniesieniu do tego samego pojazdu mechanicznego, z tym samym okresem ubezpieczenia z jednym zakładem ubezpieczeń, wówczas temu zakładowi ubezpieczeń należy się składka ubezpieczeniowa z tytułu jednej umowy ubezpieczenia.

Podwójne OC jest całkowicie nieopłacalne. Warto więc zadbać o to, by nigdy nie mieć dwóch OC na jeden samochód. A jeśli mimo wszystko znajdziesz się w takiej sytuacji, skorzystaj ze swoich praw i jak najszybciej złóż wypowiedzenie OC przedłużonej automatycznie polisy.

Sprawdź również: