Ubezpieczenie mieszkania – czy można je kupić tanio?

mieszkanie

Własne mieszkanie to dla większości z nas najcenniejsza rzecz, jaką na własność posiadamy. Nie podlega więc wątpliwości, że należy ją zabezpieczyć finansowo, przed ewentualnymi szkodami. Wiele osób jednak o tym nie myśli, zasłaniając się dużymi kosztami wykupu ubezpieczenia. Okazuje się jednak, że wbrew pozorom ubezpieczenie mieszkania nie musi być drogie. Wystarczy bowiem ok. 200-300 zł rocznie, aby spać spokojnie i nie martwić się o swój dom. O tym, czym jest oraz ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania – można poczytać pod wskazanym linkiem. W tym artykule skupimy się na bardziej skomplikowanych zagadnienieniach.

Polisa mieszkaniowa – co wpływa na jej cenę?

Z wysokością ubezpieczenia jest trochę tak, jak z cenami nieruchomości. Na ich kwotę wpływa wiele pomniejszych czynników. Dlatego też warto uwzględnić je wszystkie, zanim zdecydujemy się wybór konkretnego ubezpieczenia. Mowa o czynnikach, takich jak:

  • wartość mieszkania – cena nieruchomości to jeden z najważniejszych parametrów, który wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej. To właśnie od niej zależy również wysokość kwoty odszkodowania, o jakie można ubiegać się na wypadek doznanej szkody. Na wartość ceny mieszkania wpływają parametry, takie jak jego powierzchnia, rok budowy, lokalizacja, rodzaj zabudowy oraz trendy panujące na rynku nieruchomości,
  • zakres elementów objętych polisą – podstawowe ubezpieczenia zazwyczaj obejmują swoim zasięgiem nie tylko mury budynku, ale również i jego elementy stałe. Dzięki temu są one zabezpieczone na wypadek ewentualnego pożaru lub przed zalaniem. Bardziej rozbudowane polisy obejmują również szkody powstałe wskutek kradzieży czy włamania. Osoby bardziej wymagające mogą również wykupić dodatkowe pakiety, które zawierają m.in. stłuczenie szklanych przedmiotów, domowe assistance oraz pakiet NNW,
  • metraż mieszkania – im staje się on większy, tym niestety również wzrośnie i cena składki. Osoby ubezpieczające dom, muszą również uwzględnić w niej powierzchnię całej posesji,
  • lokalizacja – ceny nieruchomości na obszarach wiejskich są znacznie mniejsze niż mieszkania ulokowanego w centrum Warszawy. Dlatego też im bardziej atrakcyjna jest okolica, w której nieruchomość się znajduje – tym większa stanie się wysokość składki ubezpieczeniowej. Na jej wysokość wpływ mają również rzeźba terenu, atrakcyjne widoki, bliskość cieków wodnych czy piętro,
  • zabezpieczenia własne – jest to wymagane w przypadku, gdy chcemy ubezpieczyć nieruchomość przed kradzieżą. Oznacza to, że w mieszkaniu muszą znajdować się drzwi z zamkiem atestowanym lub ewentualnie wielozastawkowym.

Gdzie kupić dobrą i tanią polisę?

Na rynku nie brakuje różnorodnych ofert polisy mieszkaniowej. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy przychodzi do wyboru tej optymalnej. Wiele ofert na pierwszy rzut oka wygląda bowiem niezwykle atrakcyjnie. Jednak dopiero po czasie okazuje się, że podjęta decyzja niekoniecznie była dobra. Dlatego też szukając ubezpieczenia na mieszkanie, warto skorzystać ze stron, oferujących porównanie oferowanych ubezpieczeń. Mowa tu o serwisach, takich jak https://kioskpolis.pl/, za pomocą którego można znaleźć najbardziej atrakcyjnie cenowo oferty oraz porównać, co dokładnie zawierają.

Dlaczego moja polisa mieszkaniowa kosztuje więcej?

Niektóre polisy mieszkaniowe można wykupić już nawet poniżej 100 zł rocznie. Jednak średnio Polacy wydają ok. 200-300 zł na składkę. Z czego to wynika? Większą składkę zapłacisz w przypadku, gdy:

  • decydujesz się na rozszerzony zakres ubezpieczenia, który obejmuje więcej niż mury i elementy stałe,
  • ubezpieczasz mieszkanie na wypadek, np. powodzi, stłuczenia przedmiotów szklanych,
  • dokupujesz dodatkowy Assistance, NNW, pomoc prawną,
  • prowadzisz na terenie swojego mieszkania działalność gospodarczą, wynajmujesz ją lub gdy przez dłuższy czas jest ono niezamieszkałe,
  • obiekt znajduje się na obszarze zagrożonym powodzią, jest zbudowany z materiałów łatwopalnych lub gdy nie posiadasz drzwi antywłamaniowych.

Jak opłacać składkę polisy mieszkaniowej, by była jeszcze tańsza?

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na uiszczenie jednej składki, za cały rok. Rozłożenie jej na raty w większości firm ubezpieczeniowych wiąże się bowiem z dodatkowymi opłatami. Wart również uwzględnić to, że na im więcej rat rozłożymy spłatę składki, tym koszty te będą większe.

Czy indywidualna wycena składki jest konieczna?

W wielu przypadkach kwotę składki oraz zakres polisy można ustalić poprzez narzędzia, takie jak wskazana już przez nas wcześniej porównywarka ofert. Jednak niestety czasami zdarzają się również sytuacje wyjątkowe, w których procedura ustalenia wysokości składki staje się bardziej skomplikowana. Mowa tu głównie o sytuacjach, gdy w mieszkaniu znajdują się przedmioty wartościowe, takie jak dzieła sztuki czy zabytki. Indywidualna wycena składki jest również konieczna w przypadkach, gdy ubezpieczamy domek letniskowy. Wtedy należy skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem – w celu wyznaczenia rzeczoznawcy.