Business Services

Strona główna Ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania

Zakup lub budowa domu to życiowa inwestycja. Wiążą się z nią ogromne nakłady finansowe, dlatego warto zadbać o przyszłość swojego majątku. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest wykupienie ubezpieczenia mieszkania, które zapewni Ci ochronę na wypadek wystąpienia skutków zdarzeń losowych. Niemalże każde Towarzystwo ma w swojej ofercie takie produkty, które możesz dopasować do potrzeb swojej nieruchomości.

ubezpieczenia mieszkania

Czym jest ubezpieczenie domu?

Dom powinien być azylem, w którym czujesz się swobodnie i bezpiecznie. O ile poziom ochrony możesz podnieść montując nowoczesne zabezpieczenia i systemy alarmowe, to niektórych zdarzeń losowych nie da się przewidzieć. Ubezpieczenie mieszkania to taki rodzaj polisy, która gwarantuje ochronę przed konsekwencjami sytuacji, które mogą przyczynić się do straty lub uszkodzenia mienia. Kradzież z włamaniem, zalanie mieszkania, dewastacja budynku lub pożar, to tylko niektóre z czynników, które mogą być objęte zakresem ubezpieczenia nieruchomości.

 

Wykupienie polisy jest dobrowolne i od Ciebie zależy czy się na nią zdecydujesz. W związku z tym wiele osób rezygnuje z jej nabycia, traktując ubezpieczenie domu jako zbędny wydatek. Należy jednak pamiętać, że jest to inwestycja w Twoje bezpieczeństwo i ochrona Twojego mienia. Rezygnacja z takiej polisy może przyczynić się do poważnych konsekwencji, na których najbardziej ucierpi Twój portfel.

Na czym polega ubezpieczenie nieruchomości?

Tak jak w przypadku wszystkich produktów ubezpieczeniowych, polisa mieszkaniowa gwarantuje Ci ochronę na wypadek skutków wystąpienia zdarzeń losowych. Co to oznacza w praktyce? Firma, z którą podpisałeś umowę zobowiązuje się do wypłacenia odszkodowania, gdyby doszło do sytuacji objętych zakresem ochrony. Wysokość rekompensaty zależy od wybranego wariantu polisy oraz elementów, które wchodzą w jej skład. Im bardziej rozbudowane ubezpieczenie mieszkania, tym wyższa wysokość składek, ale i możliwość otrzymania większego odszkodowania.

W tym miejscu warto wspomnieć, że ubezpieczenia nieruchomości to bardzo elastyczne produkty. Możesz je dopasować do indywidualnych potrzeb, gdyż polisa swoim zasięgiem obejmuje nie tylko ochronę budynku. Możesz także ubezpieczyć mienie ruchome, które zalicza się do wyposażenia mieszkania i wchodzi w skład Twojego majątku. Polisa może również zagwarantować bezpieczeństwo obiektom znajdującym się na terenie Twojej posesji, a ponadto możesz zdecydować się na ubezpieczenie domu w budowie.

Ubezpieczenie nieruchomości – co możesz objąć ochroną?

Polisy mieszkaniowe to bardzo szeroki zakres produktów, których przedmiotem może być nie tylko budynek, ale także elementy wchodzące w jego skład. Do tego zaliczają się także ruchomości, stanowiące majątek właścicieli, jeżeli zdecydujesz się na taki wariant ochrony. Ubezpieczenie nieruchomości może więc obejmować:

Budynek i jego elementy stałe – chodzi tu o wszystkie części, które są na stałe przytwierdzone do obiektu. Można wśród nich wyodrębnić mury, ściany działowe, stolarkę otworową, instalacje. Ponadto w ramach ubezpieczenia domu możesz objąć ochroną trwale zamontowane wyposażenie, którego nie da się swobodnie przenieść. Zaliczają się do tego np. grzejniki, ceramika łazienkowa czy kuchenka gazowa.

• Mienie ruchome – podstawowe ubezpieczenie domu możesz rozszerzyć o rzeczy osobiste oraz urządzenia, które zaliczają się do wyposażenia domu. W zasadzie nie ma jednoznacznie określonego, co możesz objąć ubezpieczeniem. Do mienia ruchomego zaliczają się bowiem AGD i RTV, sprzęt muzyczny i sportowy, biżuteria, pamiątki rodzinne, a nawet markowe ubrania.

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko budynki mieszkalne oraz majątek właścicieli. Polisą możesz objąć również budynki gospodarcze, garaż, ogrodzenie, domek letniskowy oraz wszystkie elementy wchodzące w skład architektury zewnętrznej. Warto je uwzględnić w ubezpieczeniu nieruchomości, gdyż są szczególnie narażone na możliwość wystąpienia szkody. Czynniki atmosferyczne czy akty wandalizmu to tylko niektóre z czynników, które mogą spowodować zniszczenie posiadanego majątku zewnętrznego.

 

ubezpieczenie domu

Zakres ubezpieczenia nieruchomości?

Firmy starają się elastycznie podchodzić do swoich klientów, dając im możliwość samodzielnego zaprojektowania pakietu ochrony. Oznacza to, że sam ustalasz sobie przedmiot polisy oraz zakres jej obowiązywania. Podstawowe ubezpieczenie domu możesz rozszerzyć o dodatkowe elementy, jeżeli uważasz, że mogą się sprawdzić w Twoim przypadku. Od tego zależy również cena polisy, jednak w przypadku takich produktów, nie należy kierować się wysokością składek. Czego może dotyczyć ochrona?

Ubezpieczenie wakacyjne

to specjalny pakiet ochrony, który obowiązuje tylko podczas Twojego wyjazdu. Zazwyczaj Towarzystwa oferują polisy trwające nie dłużej niż 45 dni, jednak zależy to od konkretnej oferty. Takie ubezpieczenie nieruchomości daje Ci gwarancję bezpieczeństwa, jeżeli pod Twoją nieobecność doszło do wystąpienia szkody.

Ubezpieczenie mieszkania od zalania

chodzi tu o sytuacje, gdy np. awaria pralki lub usterka u sąsiada mieszkającego nad Tobą spowodowała szkody. Wówczas ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie na poczet pokrycia kosztów remontu.

Ubezpieczenie od włamania

w zależności od wybranego pakietu możesz się zdecydować na wariant podstawowy lub rozszerzony. Polisa może obejmować uszkodzenie mienia podczas włamania oraz kradzież kosztowności, które były objęte ochroną. Ubezpieczenie można rozszerzyć także o rozbój. Taka sytuacja ma miejsce, gdy będąc na terenie swojej posesji lub w domu zostaniesz napadnięty i okradziony.

Ubezpieczenie od pożaru i czynników zewnętrznych

można tu wymienić nie tylko działanie ognia, ale także powódź, huragan czy inne zdarzenia losowe, które zostały spowodowane przez siły natury.

To tylko niektóre zdarzenia, o jakie możesz rozszerzyć ubezpieczenie mieszkania. Możesz także dokupić Assistance, dzięki czemu będziesz miał zapewniony dostęp do usług fachowców. W tym przypadku ubezpieczyciel gwarantuje Ci np. pomoc hydraulika lub ślusarza.

 

Ubezpieczenie domu warto także rozszerzyć OC w życiu prywatnych oraz NNW. Jeżeli więc doszłoby do wypadku, w którym doznałeś uszczerbku na zdrowiu, zostanie Ci wypłacona rekompensata pieniężna oraz pokryte koszty leczenia. Chodzi tu np. o upadek ze schodów, którego konsekwencją była złamana noga.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem

Towarzystwa oferują możliwość wykupienia polisy, którą zostanie objęta nieruchomość przeznaczona na wynajem. Z takiej opcji powinny skorzystać osoby, które traktują posiadane mieszkanie jako inwestycję. W tym przypadku również możesz samodzielnie ustalić zakres ochrony i ubezpieczyć zarówno stałe elementy domu, jak i jego wyposażenie. Polisa może dotyczyć zarówno zdarzeń losowych jak i szkód wyrządzonych z winy najemców. W ubezpieczeniu nieruchomości na wynajem warto uwzględnić np. zalanie, uszkodzenie mienia czy pożar. Towarzystwa oferują także dodatkowe opcje pakietu podstawowego, wśród których można wymienić pomoc Assistance czy opłacenie zakwaterowania lokatorów na czas usunięcia szkody.

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt

Otrzymanie kredytu hipotecznego nie jest proste i wiąże się z koniecznością spełnienia licznych wymagań stawianych przez banki. Jednym z nich jest wykupienie ubezpieczenia nieruchomości, na której zakup lub budowę mają zostać przeznaczone otrzymane środki. Co więcej, takie produkty wymagają zawarcia umowy z cesją, czyli przeniesieniem prawa do odszkodowania na bank. Ubezpieczenie domu pod kredyt może być jednak wykupione w podstawowym zakresie i obejmować tylko ochronę murów i elementów stałych budynku. Zwykle banki wymagają, aby polisa uwzględniała najpowszechniejsze zdarzenia losowe, takie jak pożar, zalanie czy szkody wywołane zjawiskami atmosferycznymi.

ubezpieczenie mieszkania pod kredyt

Ubezpieczenie mieszkania – cena

Mogłoby się wydawać, że ceny ubezpieczenia domu są wysokie, gdyż obejmują ochroną kosztowny majątek. W rzeczywistości jednak takie polisy zaliczają się do jednych z najtańszych na rynku, a składki są niewspółmiernie niższe niż wysokość ewentualnego odszkodowania. W przypadku podstawowego pakietu opłata roczna może wynosić nawet 300 zł, ale ostateczna cena zależy od wielu czynników. Na koszt polisy ma wpływ m.in.:

  • wartość rynkowa nieruchomości,
  • zakres ochrony pakietu,
  • lokalizacja mieszkania,
  • powierzchnia użytkowa.

Na tej podstawie Towarzystwa ustalają cenę ubezpieczenia domu i szacują ryzyko wystąpienia szkody. Jeżeli więc Twój dom jest usytuowany w miejscu, w którym w przeszłości dochodziło do powodzi, musisz się liczyć z wyższym kosztem polisy. Możesz starać się obniżyć cenę ubezpieczenia mieszkania, jeżeli we własnym zakresie zadbasz o bezpieczeństwo budynku. Montaż systemu alarmowego, drzwi antywłamaniowych czy urządzeń do kontroli dostępu to elementy, które mogą obniżyć wysokość składki. Chodzi tu oczywiście o pakiet obejmujący ochronę od kradzieży z włamaniem lub rozbojem.

Ubezpieczenie mieszkania – opinie

Mimo że wykupienie polisy jest dobrowolne, to nie warto rezygnować z takiej ochrony. Roczny koszt ubezpieczenia domu jest niewielki, a może uchronić Cię przed poważniejszymi wydatkami. Ponadto masz możliwości dopasowania oferty do swoich potrzeb, dlatego nie musisz płacić za zbędne elementy. Jeżeli zależy Ci na tym, aby ubezpieczenie nieruchomości spełniło Twoje oczekiwania, nie podpisuj pochopnie umowy z pierwszym Towarzystwem. Przeanalizuj wcześniej opcje dostępne na rynku, a zanim sfinalizujesz transakcję, przeczytaj dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

koszt ubezpieczenia domu

W znalezieniu najlepszego ubezpieczenia domu pomoże Ci także porównywarka ofert. W narzędziu sprawdzisz oferty najpopularniejszych firm z możliwością zawarcia umowy online. Przed wykupieniem polisy warto również sprawdzić opinie dotychczasowych klientów, które udostępniane są na stronach, forach czy social mediach. Jeżeli mimo to masz problem ze znalezieniem ubezpieczenia nieruchomości, które będzie zgodne z Twoimi wymaganiami, skontaktuj się z konsultantem ubezpieczeniowym. Specjalista nie tylko doradzi, ale także zaproponuje Ci konkretne rozwiązania spośród dostępnych na rynku.

 

Sprawdź również: