Ubezpieczenie OC – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

ubezpieczenie

Przepisy prawa polskiego jasno wskazują na konieczność posiadania ubezpieczenia w przypadku każdego zarejestrowanego pojazdu, poruszającego się po naszych drogach. Podstawę ubezpieczeń stanowi OC, które w przypadku kolizji, stłuczki czy wypadku samochodowego pokrywa wszystkie koszty związane z naprawą samochodu osoby poszkodowanej. Ubezpieczenie samochodu można wzbogacić o inne polisy, które odpowiadają za szkody w naszym samochodzie, jeśli to my jesteśmy sprawcami – wszystkie one są jednak dobrowolne. Warto jednak zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi ubezpieczenia obowiązkowego.

Najważniejsze informacje dotyczące ubezpieczenia OC

Zapoznając się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi ubezpieczenia OC nie tylko unikniemy kar nakładanych na właścicieli pojazdów, którzy nie dopełnili tego obowiązku, ale także dowiemy się co zrobić, aby uzyskać najkorzystniejszą ofertę od ubezpieczyciela.

Jakie pojazdy muszą być objęte ubezpieczeniem OC?

Zgodnie z ustawą ubezpieczenie OC powinno obejmować wszystkie pojazdy mechaniczne, które są zarejestrowane. Nawet jeśli zakupiony samochód od wielu lat stoi w twoim garażu, masz obowiązek jego ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC powinny mieć pojazdy, takie jak:

 • samochód osobowy/ciężarowy,
 • motocykl,
 • skuter,
 • motorower,
 • przyczepa kempingowa i transportowa,
 • pojazd wolnobieżny posiadający własny silnik rozwijający prędkość do 25 km/h,
 • ciągnik rolniczy.

Co jeśli nie masz ważnego ubezpieczenia OC?

Brak ważnego ubezpieczenia OC w dzisiejszych czasach szybko zostanie namierzony przez odpowiednie służby. Wówczas grożą nam wysokie kary pieniężne, a w przypadku kolizji poniesienie opłat związanych z wyrządzoną szkodą. Nawet jeśli nie masz odpowiedniej sumy pieniędzy, aby pokryć koszty naprawy, robi to za Ciebie UFG, który w dalszej kolejności będzie prowadził windykacja odszkodowania z Twoich dochodów.

UFG nie jest jedynym podmiotem, który może obciążyć Cię kosztami za brak ubezpieczenia OC. Jeśli podczas rutynowej kontroli przez policję okaże się, że Twój pojazd nie jest objęty ubezpieczeniem OC, zostanie od odholowany na Twój koszt, a dodatkowo funkcjonariusze policji wystawią mandat i skierują sprawę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jakie zdarzenia obejmuje ubezpieczenie OC?

Sytuacje losowe na drodze spotykają każdego z nas. Czasami nie mamy wpływu na to jak zachowa się nasz samochód. Mimo dbania o stan mechaniczny bywają momenty, gdy może nas zawieść. Dlatego też ubezpieczenie OC obejmuje nie tylko zdarzenia wynikające ze świadomego uszkodzenia innego pojazdu. Ubezpieczenie OC obejmuje m.in.:

 • zderzenie z pojazdem zarówno na drodze, jak i parkingu,
 • potrącenie pieszego lub rowerzysty,
 • zderzenie z budynkiem lub ogrodzeniem,
 • uderzenie w znak drogowy, słup,
 • uderzenie drzwiami samochodowymi o obiekt lub inny pojazd,
 • uszkodzenie innego pojazdu podczas postoju.

Wybór polisy przy zakupie OC

Coraz częściej kierowcy, zdając sobie sprawę z tego, jak wiele zdarzeń losowych, na które nie mają wpływu, wynika z samego posiadania pojazdu, decydują się na rozszerzenie pakietu ubezpieczenia. Daje to możliwość uzyskania odszkodowania nie tylko osobom poszkodowanym, ale również sprawcom. Kupując ubezpieczenie samochodu możesz wybrać:

 • tylko polisę OC – obejmuje ochroną tylko poszkodowanego,
 • polisa OC + AC – zapewnia ochronę nie tylko osobie poszkodowanej w wypadku czy kolizji, ale także sprawcy,
 • pakiet OC + AC + dodatkowe ubezpieczenia – najszerszy zakres ochrony zarówno dla poszkodowanych w kolizji, jak i jej sprawców. Z tym pakietem możesz czuć się bezpiecznie na wszystkich drogach.

Koszty, które pokrywa ubezpieczenie OC

Większości z nas może się wydawać, że celem ubezpieczenia OC jest pokrycie kosztów związanych z naprawą pojazdu. Jednak uszkodzony samochód to nie jedyne skutki kolizji drogowej. Szczególnie kiedy mowa o zdarzeniu, w którym bierze udział nie tylko pojazd, ale również piesi czy rowerzyści. Ubezpieczenie OC pokrywa koszty:

 • wizyty w szpitalu,
 • rehabilitacji,
 • zmiany ścieżki zawodowej poszkodowanego, która wynika z wypadku,
 • wypłaty renty, jeśli wypadek uniemożliwił wykonywanie pracy zawodowej.

Co wpływa na wysokość kosztów ubezpieczenia OC?

Czynników, które mają wpływ na wysokość ubezpieczenia jest wiele. Jednak jeśli jesteś już posiadaczem polisy ubezpieczeniowej z pewnością o nich doskonale wiesz. Co możesz jednak zrobić teraz, aby w przyszłości ponosić niższe koszta związane z ubezpieczeniem?

1. Zachowaj ciągłość ubezpieczenia.

Regularne opłacanie składek ubezpieczeniowych uchroni Cię przed wysokimi karami pieniężnymi, ale również zapewni Ci zniżki, z których będziesz mógł korzystać w przyszłości.

2. Zachowaj historię bezszkodowej jazdy.

Towarzystwa ubezpieczeniowe doceniają kierowców, którzy poruszają się po drogach bezpiecznie. Na tych właśnie kierowców czekają zniżki na składki OC. Im mniej zdarzeń z Twoim udziałem – tym większa wartość zniżek.

Wybór towarzystwa ubezpieczeniowego

Wybór ubezpieczyciela pojazdu w dzisiejszych czasach jest banalnie prosty. Wszystko za sprawą internetu. Poświęć zaledwie kilka chwil i odwiedź stronę https://kioskpolis.pl/, gdzie czeka na Ciebie kalkulator OC, dzięki któremu odnajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla siebie i swojego pojazdu.

Sprawdź również: