najtaniejonline.pl

Strona główna Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC

Według przepisów prawa, w Polsce każdy pojazd mechaniczny, który porusza się do drodze, musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Jest to specyficzny rodzaj obowiązkowej polisy, której zakres ochrony jest dla każdego taki sam. Pakiet możesz rozszerzyć o dodatkowe elementy, dzięki czemu zapewnisz sobie maksymalne bezpieczeństwo i unikniesz nieprzyjemnych, a często również kosztownych skutków zdarzeń losowych.

ubezpieczenie OC

Czym jest ubezpieczenie OC?

Każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do wykupienia polisy OC. Jej zadaniem jest ochrona zarówno Ciebie, jak i osób trzecich, które zostały poszkodowane w kolizji. Ubezpieczenie jest ważne przez 12 miesięcy, a po tym czasie należy je przedłużyć lub podpisać umowę z innym Towarzystwem. Za brak ważnej polisy grożą surowe kary pieniężne, jednak konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze. Jeżeli podczas jazdy samochodem spowodujesz stłuczkę, wówczas wszystkie szkody będziesz musiał usunąć na swój koszt.

 

Według najprostszej definicji, ubezpieczenie OC to polisa odpowiedzialności cywilnej, która gwarantuje wypłatę rekompensaty za wyrządzone szkody. Produkt ten zalicza się do kategorii obowiązkowych ubezpieczeń majątkowych. Obowiązek posiadania OC regulują przepisy prawa, wynikające m.in. z ustawy Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, ubezpieczeniach obowiązkowych, a także z kodeksu cywilnego.

Na czym polega ubezpieczenie OC?

Polisa OC to rodzaj ochrony, która zadziała w przypadku wystąpienia kolizji lub wyrządzenia szkody podczas korzystania z pojazdu. Zawierając umowę z ubezpieczycielem masz zapewnione, że w razie stłuczki wszystkie koszty naprawy pokryje Towarzystwo, a poszkodowany otrzyma z tego tytułu rekompensatę pieniężną. Oznacza to, że nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni – nawet, gdy do zdarzenia doszło z Twojej winy.

 

Zakres ochrony OC obejmuje nie tylko stłuczki i kolizje, które zdarzą się podczas prowadzenia auta. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie również wtedy, gdy wyrządzisz szkodę na parkingu lub zarysujesz auto innej osobie podczas otwierania drzwi. Ubezpieczenie OC sprawdzi się więc w wielu sytuacjach, w których brał udział Twój samochód.

Kogo dotyczy obowiązek posiadania OC pojazdu?

Jak już wiadomo, polisę OC musi wykupić każdy właściciel auta. Nie ma znaczenia czy jeździsz samochodem, czy stoi on jedynie w garażu i z niego nie korzystasz. Podczas rejestracji pojazdu masz obowiązek zawrzeć umowę z ubezpieczycielem lub przedłużyć polisę poprzedniego właściciela. Obowiązek ten dotyczy również aut, które ze względu na awarię nie mogą poruszać się po drodze. Co to oznacza? Gdy na Twojej posesji stoi zepsuty samochód, który nie jest zdolny do jazdy, musisz pamiętać o opłacaniu za niego składek.

 

Polisę OC musi mieć nie tylko auto, ale także motocykl, skuter, a nawet przyczepa. Obowiązkiem tym są objęte wszystkie pojazdy mechaniczne, bez względu na ich rodzaj, model czy stan techniczny.

Kiedy musisz kupić OC pojazdu?

Dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne możesz dokupić w dowolnym momencie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku obowiązkowego OC, w którym za przekroczenie terminu grożą wysokie kary finansowe. Mogą one sięgać nawet kilku tysięcy złotych, a ich wysokość zależy od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. Ubezpieczenie samochodu OC musisz wykupić najpóźniej w dniu, w którym rejestrujesz auto. To samo dotyczy innych pojazdów mechanicznych, a każdy dzień zwłoki wiąże się z naliczeniem kary.

 

Musisz także pamiętać, aby zachować ciągłość OC. Oznacza to, że ochrona musi trwać nieprzerwanie – nawet, jeżeli nie korzystasz z pojazdu. Obowiązek płacenia składek obowiązuje aż do momentu, gdy pojazd zostanie wyrejestrowany lub zmieni właściciela.

Ubezpieczenie OC a zakres ochrony

W przypadku ubezpieczeń samochodowych OC, zakres ochrony dla każdej polisy jest taki sam. Mimo że zaliczane jest do podstawowego rodzaju ubezpieczeń komunikacyjnych, to obejmuje wiele zdarzeń. Zaliczają się do nich m.in.:

 • kolizja lub wypadek,
 • uszkodzeniem innego pojazdu na parkingu,
 • potrącenie rowerzysty, pieszego lub innego uczestnika ruchu.

Jeżeli doszło do jednego z wymienionych zdarzeń, ubezpieczyciel pokryje z polisy koszty usunięcia szkody.

Ubezpieczenia komunikacyjne – dodatkowe elementy ochrony

Jeżeli uważasz, że podstawowa ochrona gwarantowana przez ubezpieczenie OC pojazdu jest dla Ciebie niewystarczająca, możesz zdecydować się na dokupienie dodatkowych elementów. Do ubezpieczeń komunikacyjnych zaliczają się:

AC

Autocasco to produkt, który możesz skonstruować tak, aby uwzględniał konkretne zdarzenia. Jest to dobrowolne ubezpieczenie auta, które gwarantuje Ci wypłatę odszkodowania w razie wystąpienia szkody. Rekompensatę otrzymasz jednak tylko wtedy, jeżeli szkoda była objęta zakresem ochrony. AC może dotyczyć takich sytuacji jak np. kradzież auta lub jego części, zniszczenie pojazdu w wyniku działania sił przyrody czy uszkodzenia samochodu przez niewykrytych sprawców.

Assistance

To drugi rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, w ramach którego otrzymasz całodobową pomoc. Pakiet dotyczy w tym przypadku zagwarantowania dostępu do określonych usług. Zaliczają się do nich m.in. pokrycie kosztów wypożyczenia auta zastępczego, opłacenie holowania czy pomocy drogowej.

Ubezpieczenie NNW

Jest to rodzaj polisy, która zapewnia wypłatę rekompensaty poszkodowanym w wypadku. Jest o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, w których doszło do uszkodzenia ciała lub trwałego uszczerbku na zdrowiu. Taka polisa może obejmować zarówno kierowcę, jak i pasażerów.

Wszystkie te produkty mogą być rozszerzeniem podstawowego OC ubezpieczenia motocykla, samochodu osobowego, ciężarowego lub innych pojazdów mechanicznych. Mimo że dokupienie takich polis wiąże się z koniecznością opłacania wyższych składek, to mogą Ci zagwarantować maksymalny poziom bezpieczeństwa.

OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenia samochodowe to nie jedyny rodzaj produktów, które zaliczają się do polis OC. Na rynku dostępne są także ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które działają w codziennych sytuacjach. OC w życiu prywatnym może zostać wykupione samodzielnie lub jako dodatek do polisy mieszkaniowej. Takie OC obejmuje wszystkie sytuacje, które w wyniku nieumyślnego działania wyrządziły szkody wyrządzone osobie trzeciej. Do takich zdarzeń zaliczają się m.in.:

 • zalanie mieszkania,
 • uszkodzenie mienia,
 • pogryzienie przez psa,
 • potrącenie pieszego podczas jazdy na rowerze lub hulajnodze,
 • nieumyślne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu podczas uprawiania sportu.

To nie wszystko, gdyż zakres ochrony może być znacznie szerszy i zależy od wykupionego pakietu OC. Jeżeli dojdzie do zdarzenia objętego ochronę, ubezpieczyciel pokryje koszty usunięcia szkody oraz wypłaci rekompensatę poszkodowanym. Istnieją jednak czynniki, które wykluczają Towarzystwo z odpowiedzialności. Wśród nich można wymienić np.:

 • umyślne działanie,
 • wyrządzenie szkody będąc pod wpływem alkoholu lub używek,
 • korzystania z broni i materiałów wybuchowych,
 • ucieczkę z miejsca zdarzenia,
 • uszczerbek na zdrowiu spowodowany przez zwierzęta, których posiadanie jest zabronione.

W tych przypadkach ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności finansowej i wszystkie koszty będziesz musiał pokryć samodzielnie.

Ubezpieczenie OC online – jak znaleźć najlepszą ofertę?

ubezpieczenie OC onlineNajprostszą, a zarazem najkorzystniejszą opcją, aby znaleźć dla siebie odpowiedni wariant ubezpieczenia samochodu, jest skorzystanie z zasobów Internetu. Obowiązkowe OC dla kierowców to produkt, który należy wybierać jak najtańszy. Bez względu na wysokość składek, otrzymasz taki sam zakres ochrony, dlatego nie warto przepłacać. Inaczej sprawa wygląda w przypadku dodatkowych elementów podstawowego pakietu, takich jak AC, Assistance czy OC w życiu prywatnym. Tu liczy się zakres ochrony, co przekłada się bezpośrednio na cenę polisy.

 

Bez względu na to, na jaki wariant ubezpieczenia chcesz kupić, warto w tym celu skorzystać z porównywarki. Kalkulator OC online to narzędzie, dzięki któremu znajdziesz odpowiednią polisę i spersonalizujesz ją według własnych potrzeb. Obsługa programu jest prosta, nie wymaga instalowania dodatkowych wtyczek, a cały proces przejdziesz na stronie internetowej,

Jak kupić OC przez Internet?

Porównywarka ubezpieczeń OC to najprostszy sposób, aby samodzielnie znaleźć najkorzystniejszą opcję polisy. Nie musisz wychodzić z domu ani spotykać się osobiście z agentem, gdyż wszystkie formalności załatwisz zdalnie przez Internet. Aby znaleźć najlepszą polisę online musisz wypełnić krótki formularz, wpisując do niego swoje dane oraz określając indywidualne preferencje względem polisy.

 

Na podstawie podanych informacji, narzędzie przeanalizuje produkty oferowane przez różne Towarzystwa i wygeneruje wyniki. W ten sposób możesz zapoznać się ceną oraz szczegółami poszczególnych produktów i przeanalizować je pod kątem atrakcyjności. Po wybraniu najkorzystniejszej opcji, możesz od razu przejść do podpisania umowy i dopełnienia niezbędnych formalności. W porównywarce znajdziesz nie tylko najpopularniejsze produkty ubezpieczeniowe, ale także OC na miesiąc oraz dodatkowe elementy ochrony, dzięki którym rozszerzysz zakres posiadanej polisy.

Dlaczego warto kupić OC online?

Zawarcie umowy z ubezpieczycielem przez Internet pozwala oszczędzić czas na załatwienie niezbędnym formalności. Ubezpieczenia OC online to także szansa, aby zapłacić znacznie mniej za polisę. Produkty sprzedawane w Internecie są zawsze tańsze, gdyż ich cena nie obejmuje prowizji pobieranej przez agentów. Ponadto decydując się na wykupienie polisy za pośrednictwem porównywarki, możesz skorzystać ze specjalnych promocji. Dotyczą one tylko użytkowników zawierających umowy online i są jedyną okazją, aby skorzystać z atrakcyjnych warunków współpracy.

 

Ponadto OC przez Internet możesz kupić z dowolnego miejsca i przez całą dobę. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które zapomniały o zbliżającym się terminie ubezpieczenia samochodu. Wniosek możesz złożyć nawet w środku nocy i nie musisz się dostosowywać do godzin otwarcia biura ubezpieczeniowego.

 

Sprawdź również: