Software & Research

Strona główna Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne

Wyjazd na wakacje to przedsięwzięcie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Wybranie dogodnego terminu urlopu, kierunku podróży oraz znalezienie najkorzystniejszej oferty wycieczki to nie wszystko. Przed czekają Cię jeszcze liczne formalności i kwestie organizacyjne. Wśród nich najważniejsze jest ubezpieczenie turystyczne, dzięki któremu unikniesz konsekwencji nieprzewidzianych zdarzeń.

ubezpieczenie turystyczne

Czym jest ubezpieczenie podróżne?

Zanim spakujesz walizki i wybierzesz się w upragnioną podróż nie możesz pominąć najważniejszego – zapewnienia sobie ochrony na czas wyjazdu. Wiele osób pomija tę kwestię uważając, że jest to zbędny wydatek. W rzeczywistości jednak nikt nie może przewidzieć tego, co się wydarzy podczas urlopu. Choroba, wypadek czy inne zdarzenie losowe to sytuacje, które mogą przydarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Ubezpieczenie turystyczne pozwoli Ci uniknąć ich skutków oraz jest gwarancją, że otrzymasz niezbędną pomoc bez narażania się na dodatkowe koszty.

Nie ma jednoznacznej definicji, którą można scharakteryzować ubezpieczenia podróżne. Jest to bowiem specyficzny rodzaj polisy, na którą składa się kilka rodzajów ubezpieczeń. Od wybranego pakietu zależy, jaki zakres ochrony będzie uwzględniała. W razie konieczności, możesz ją rozbudować o dodatkowe elementy. Warto także zaznaczyć, że ubezpieczenie turystyczne obowiązuje nie tylko w kraju, ale także zagranicą. Oznacza to, że nawet będąc na drugim końcu świata możesz otrzymać pomoc, którą gwarantuje Ci umowa zawarta z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

Jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Zadaniem polisy jest zapewnienie ochrony ubezpieczonemu podczas wyjazdu. W przypadku, gdy zachorujesz, złamiesz nogę lub będziesz potrzebował pilnej operacji, ubezpieczenie podróżne zagwarantuje Ci otrzymanie niezbędnej pomocy. Chodzi tu nie tylko o pokrycie kosztów leczenia, ale także dostęp do specjalistycznej opieki medycznej. Zalety polisy turystycznej docenisz szczególnie podczas zagranicznych wakacji. W obcym kraju nawet zwykła konsultacja lekarska lub interwencja dentystyczna wiąże się z koniecznością pokrycia ogromnych kosztów, które mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Mając ubezpieczenie w podróży nie musisz martwić się o kwestie finansowe, gdyż wszelkie procedury medyczne zostaną zapłacone z polisy.

 

polisa turystyczna

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne online?

Produkty oferowane przez firmy ubezpieczeniowe charakteryzują się dużą różnorodnością i elastycznością. Sam możesz skonstruować pakiet ochrony tak, aby odpowiadał Twoim potrzebom oraz uwzględniał najbardziej prawdopodobne zdarzenia. Musisz bowiem wiedzieć, że ubezpieczenie podróżne obejmuje nie tylko pomoc medyczną oraz pokrycie kosztów leczenia. Ma ono dużo większy zakres i może również dotyczyć wypłaty odszkodowania za wyrządzone przez Ciebie szkody w hotelu. Ponadto gwarantuje Ci bezpieczny powrót z wakacji, zwrot kosztów utraconego bagażu, a nawet opłacenie rehabilitacji po przyjeździe do kraju. Jakie jeszcze elementy mogą wchodzić w skład ubezpieczenia na podróż?

 

ubezpieczenie turystyczne online

Ubezpieczenie kosztów leczenia

To podstawowy zakres ochrony, który wchodzi w skład polisy. Jeżeli zdarzy się, że ulegniesz wypadkowi lub zachorujesz, możesz liczyć na bezpłatną wizytę u lekarza. Ubezpieczenie turystyczne dotyczy także badań ambulatoryjnych, hospitalizacji, a nawet poważnych operacji oraz zabiegów chirurgicznych. Niektóre Towarzystwa umożliwiają dokupienie pakietu Assistance, który zapewnia organizację i opłacenie transportu. W jakich sytuacjach zadziała takie ubezpieczenie? Podróż z kontynuacją leczenia na terenie kraju, sprowadzenie zwłok, a także opłacenie kosztów akcji poszukiwawczych i ratunkowych. Assistance gwarantuje także lepszy dostęp do specjalistów oraz wsparcie doradcy, gdzie i jak ubiegać się o pomoc w Polsce i poza jej granicami.

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków NNW

Każde ubezpieczenie turystyczne online gwarantuje pakiet NNW. W razie uszczerbku na zdrowiu poniesionego w wyniku nieszczęśliwego wypadku, zostanie Ci wypłacone odszkodowanie. Rekompensata finansowa ma być formą zadośćuczynienia za ból oraz niedogodności, których doświadczyłeś w trakcie wakacji. Wysokość odszkodowania wypłacanego z ubezpieczenia turystycznego NNW zależy od wyboru pakietu oraz stawek stosowanych w danej firmie.

Ubezpieczenie OC

Trzecim elementem, który jest standardem w przypadku większości produktów, jest OC. Jest to polisa, dzięki której nie będziesz się musiał obawiać o pokrycie kosztów nieumyślnego wypadku z Twojej winy. Jeżeli więc przez przypadek uszkodziłeś telewizor w hotelu lub potrąciłeś kogoś podczas przejażdżki rowerowej, ubezpieczenie podróżne online wypłaci z tego tytułu odszkodowanie. Taka polisa pozwoli Ci także uniknąć skomplikowanych formalności, a także sprawi, że nie poniesiesz wysokich strat finansowych.

Ubezpieczenie bagażu

Podstawowy pakiet polisy warto rozszerzyć o ochronę, którą zostanie objęty Twój bagaż. Podczas podróży oraz w trakcie trwania wakacji może dojść do zdarzeń, które spowodują bezpowrotną utratę walizki lub jej zaginięcie. Z ubezpieczenia turystycznego online możesz skorzystać, jeżeli Twoje torby zostaną skradzione lub zniszczone. Wówczas otrzymasz odszkodowanie za poniesione straty, jeżeli zakres ochrony polisy obejmuje konkretne zdarzenie. Podczas podpisywania umowy warto zwrócić uwagę, w jakich sytuacjach zadziała ubezpieczenie podróżne. Może to być np. zgubienie bagażu przez przewoźnika, opóźnienie jego przylotu inną linią czy uszkodzenie podczas transportu.

Ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z wyjazdu

Wcześniejszy powrót ze zorganizowanej wycieczki lub całkowita rezygnacja z wyjazdu oznacza wysokie straty finansowe. Biura podróży w takich sytuacjach nie zwracają pieniędzy, dlatego jedyną możliwością otrzymania rekompensaty jest skorzystanie z ubezpieczenia turystycznego. Jeżeli z powodu ważnych zdarzeń losowych, takich jak śmierć bliskiego czy choroba w rodzinie, będziesz musiał zrezygnować z wyjazdu, otrzymasz za niego zwrot pieniędzy. Takie ubezpieczenie podróżne może obejmować również odszkodowanie w razie bankructwa biura organizującego wyjazd lub anulowania wycieczki z przyczyn od Ciebie niezależnych.

Ubezpieczenie sprzętu sportowego

Oprócz bagażu, na czas wyjazdu możesz objąć ochroną również sprzęt rekreacyjny. To dodatkowa opcja, którą warto uwzględnić, zawierając ubezpieczenie turystyczne online. Warto się na nią zdecydować, jeżeli planujesz podczas urlopu aktywnie spędzać czas na nartach czy nurkując. W razie uszkodzenia sprzętu, ubezpieczyciel wypłaci Ci za to odszkodowanie w ustalonej kwocie. Możesz za to opłacić koszty naprawy lub zakup nowego wyposażenia.

Ubezpieczenie dla aktywnych

Dodatkowym elementem, o który możesz rozszerzyć podstawowy zakres ubezpieczenia podróżnego, jest ochrona dla aktywnych. Dotyczy ona osób, które uprawiają sporty ekstremalne lub planują spędzać czas podczas rekreacji, mogących nieść za sobą ryzyko wypadku. Do takich dyscyplin zalicza się np. wspinaczka wysokogórska, narciarstwo, snowboard czy skoki ze spadochronu. Decydując się na wykupienie takiego ubezpieczenia turystycznego masz pewność, że polisa pokryje koszty leczenia, transportu medycznego czy wypłaci odszkodowanie za krzywdy wyrządzone osobom trzecim. Musisz bowiem pamiętać, że podstawowy zakres polisy może wykluczać odpowiedzialność ubezpieczyciela w takich sytuacjach.

Ubezpieczenie mieszkania na czas wyjazdu

Planując podróż, warto także zadbać o pozostawione mienie. Jeżeli nie masz wykupionej polisy chroniącej Twoją nieruchomość, możesz o taką usługę rozszerzyć ubezpieczenie turystyczne online. Wówczas nie musisz się obawiać o skutki ewentualnego włamania, pożaru czy zalania mieszkania. Wszystkie szkody zostaną pokryte z polisy, a Towarzystwo wypłaci Ci rekompensatę za poniesione straty.

Ubezpieczenia podróżne to bardzo elastyczne produkty, które możesz zaprojektować według własnych potrzeb i charakteru wyjazdu. Masz możliwość wykupienia jeszcze dodatkowej ochrony na czas biernego udziału w niezapowiedzianej wojnie czy uszczerbku na zdrowiu poniesionego w wyniku działań terrorystycznych. O wyposażenie ubezpieczenia turystycznego online o takie elementy warto pomyśleć, jeżeli planujesz wyjazd do krajów o niestabilnej sytuacji politycznej.

Ubezpieczenie online turystyczne – ile kosztuje?

Ceny polis nie zależą tylko od wybranego pakietu, ale także od stawek ustalonych przez dane Towarzystwo. Na koszt ubezpieczenia turystycznego składa się również długość pobytu oraz miejsce docelowe wyjazdu. Ubezpieczyciele uwzględniają ponadto charakter podróży oraz to, w jaki sposób będziesz spędzał czas na wakacjach. Warto bowiem wiedzieć, że ubezpieczenie turystyczne online można wykupić na czas wyjazdu za granicę nie tylko w celach wypoczynkowych, ale także zarobkowych.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie podróżne online?

Dobra polisa to taka, która jest dostosowana do konkretnych potrzeb. Korzystając z porównywarki ofert możesz sam ustalić, jaki zakres ochrony będzie dla Ciebie najkorzystniejszy. Jeżeli zamierzasz spędzać wakacje odpoczywając na plaży, nie ma sensu, abyś dopłacał za ubezpieczenie obejmujące zdarzenia mogące wystąpić podczas uprawiania sportów ekstremalnych.

 

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, dokładnie przeczytaj OWU. Dzięki temu będziesz wiedział, jak prawa i obowiązki dotyczą zarówno Ciebie, jak i ubezpieczyciela. Zapoznaj się także z sytuacjami, które są wyłączone z ochrony. Pozwoli Ci to uniknąć rozczarowania, gdy okaże się, że wybrane zdarzenie losowe nie jest objęte ubezpieczeniem podróżnym.

 

Na koniec przeanalizuj oferty poszczególnych Towarzystw i sprawdź, która firma może Ci zaproponować najatrakcyjniejsze warunki. Weź jednak pod uwagę to, że ubezpieczenie turystyczne ma być skuteczne i zapewniać Ci jak najszerszą ochronę. Kierowanie się wyłącznie niską ceną nie będzie dobrym rozwiązaniem. Dobra polisa to gwarancja bezpieczeństwa dla Ciebie i Twoich bliskich. Ponadto, mając świadomość, że Twoje zdrowie, życie i mienie jest chronione, będziesz mógł w pełni korzystać z atrakcji podczas wypoczynku i nie martwić się o nieprzewidziane sytuacje.

 

Sprawdź również: