Uprawianie sportów ekstremalnych na wakacjach – jak się przygotować?

sport ekstremalny

„Sport to zdrowie” – najpewniej większość z Was słyszała to powiedzenie i wie, że jest to jak najbardziej zgodne z prawdą. Istnieje jednak pewna grupa uprawianych sportów, do której ta teza nie do końca ma zastosowanie. Chodzi tutaj o sporty ekstremalne, tzw. sporty wysokiego ryzyka, czyli aktywności, których uprawianie jest związane z wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia kontuzji lub innych obrażeń ciała.

Jeśli należysz do grona osób, które w czasie wolnym czy będąc na urlopie, lubią poświęcać czas na uprawianie sportu w nieco ekstremalnych warunkach lub Twoja przygoda w tej dziedzinie dopiero się zaczyna, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, zawierające odpowiednie rozszerzenia.

Co warto wiedzieć?

Przed wykupieniem ubezpieczenia turystycznego musimy wiedzieć, że nie każdy sport zaliczany jest do grupy wysokiego ryzyka. Ważne jest, aby przy wyborze firmy ubezpieczeniowej sprawdzić, do jakiej kategorii należy sport, który planujemy uprawiać w czasie urlopu. Towarzystwa ubezpieczeniowe dokonują podziału na stopień ryzyka danego sportu we własnym zakresie. W porównywarce ubezpieczeniowej https://kioskpolis.pl/ możemy sprawdzić oferty firm ubezpieczeniowych, które zostaną dla nas wygenerowane po wypełnieniu formularza. Następnie musimy poświęcić trochę czasu na dobranie najbardziej odpowiadającej nam oferty. Warto też zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, aby dowiedzieć się, kiedy możemy liczyć na odszkodowanie w razie jakiegoś wypadku. Niech nie będzie dla nas niespodzianką to, że ubezpieczyciel nie pokryje kosztów naszego leczenia w przypadku, kiedy naruszymy OWU, dlatego jest to szczególnie ważne.

Kategorie sportów ekstremalnych

Przed dokonaniem zakupu odpowiedniej polisy, musimy wiedzieć, do jakiej kategorii zaliczany jest sport, który chcemy uprawiać w wolnym czasie. Towarzystwa ubezpieczeniowe dokonują podziału w różnych zakresach, jednak chcąc dać obraz tego, jak wygląda taki podział, możemy wyróżnić 2 typy uprawianych sportów, które pokrywa ubezpieczenie turystyczne:

  • sporty popularne, uprawiane zarówno na poziomie amatorskim, jak i wyczynowym. Do tej kategorii zalicza się narciarstwo, snowboarding, nurkowanie, surfing, wspinaczkę górską, kolarstwo górskie czy też sporty motorowodne. Narciarstwo i snowboarding dotyczą jazdy na wyznaczonym do tego terenie, który został odpowiednio przygotowany. Jazda uprawiana poza profesjonalnie przygotowanymi trasami należy do kolejnej kategorii, czyli do sportów wysokiego ryzyka,
  • sporty wysokiego ryzyka, inaczej zwane sportami ekstremalnymi. Do tej kategorii sportów zalicza się m.in. skoki ze spadochronem, szybownictwo, wspinaczkę wysokogórską lub free ride. Należy mieć na względzie to, że ubezpieczenie tej kategorii nie obejmuje sportów uprawianych wyczynowo i zawodowo.

Ubezpieczenie turystyczne – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli jesteś osobą, u której zdiagnozowano schorzenie wymagające trwałego leczenie i opieki lekarza, np. jeśli chorujesz na cukrzycę lub nadciśnienie, trzeba poszerzyć zakres ochrony polisy właśnie o ten dodatek. W razie ewentualnego pogorszenia się stanu zdrowia, spowodowanego tą właśnie chorobą, ubezpieczyciel ma prawo do odmówienia pokrycia kosztów twojego leczenia. Ponadto, powinniśmy być zaznajomieni z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Przy wyborze polisy, powinien być to wręcz obowiązek. Często jednak OWU zapisane są specjalistycznym językiem, przez co czytane powierzchownie mogą nie być zrozumiałe, jednak warto poświęcić trochę czasu i zaznajomić się, chociaż z najważniejszymi definicjami oraz sprawdzić wyłączenia ochrony.

Jeśli planujesz wyjazd za granicę, sprawdź, jakie zagrożenia czekają Cię w miejscu planowanego pobytu. Wyjeżdżając do krajów, które znane są z wysokich kosztów leczenia, jak np. Stany Zjednoczone lub Kanada, dobrym rozwiązaniem może być kupno polisy bez sumy gwarantowanej, czyli ubezpieczyciel pokrywa całość kosztów powstałych na skutek wypadku.

Dlaczego warto się ubezpieczyć?

Ubezpieczenie turystyczne daje nam ochronę przed nieprzewidzianymi wydatkami, powstałymi na skutek różnych zdarzeń. W przypadku leczenia za granicą powrót do kraju po wypadku, rehabilitacja, skrócony w wyniku nieszczęśliwego wypadku urlop czy też skradziony bagaż generują niepożądane, w dodatku niemałe koszty. Ubezpieczenie turystyczne chroni nas na czas podróży zarówno po kraju, jak i międzynarodowych. Zakupiona polisa zapewnia pokrycie kosztów związanych z leczeniem oraz chroni przed nieszczęśliwymi wypadkami.

Wybierając sporty ekstremalne jako formę spędzania urlopu, przy wyborze ubezpieczenia turystycznego zwróćmy uwagę, czy wybrane przez nas rozszerzenie obejmuje sport, którego uprawianie mamy w planach czy to w kraju, czy za granicą. Ponadto, osoby zabierające swój własny sprzęt w podróż, mogą go ubezpieczyć od kradzieży, zniszczenia lub zgubienia. Jeśli jesteś osobą biorącą udział w zawodach sportowych, z pewnością przyda Ci się OC sportowe, które gwarantuje, że w razie spowodowania nieszczęśliwego wypadku, ewentualne odszkodowanie zapłaci Twój ubezpieczyciel.