Wszystko co musisz wiedzieć o OC!

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie samochodu powinno być proste, jednak zdarza się, że rodzi pewne pytania. Sprawdź, co musisz wiedzieć o polisie OC!

Każdy kierowca wie, że podczas jazdy samochodem należy zachować szczególną ostrożność. Jednak wraz z upływem czasu i coraz dłuższym stażem za kierownicą, prowadzenie pojazdu staje się czynnością automatyczną. Może to prowadzić to zmniejszenia czujności i uwagi na drodze, a co za tym idzie ­­— wzrostu częstotliwość wypadków.

Czym jest OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC jest obowiązkową w Polsce polisą, którą musi posiadać każdy kierowca. Ze względu na jej obligatoryjność, zakres ubezpieczenia jest określony ustawowo i musi być taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. OC chroni przed odpowiedzialnością prawną w przypadku spowodowania kolizji na drodze, uszkodzenia mienia bądź ciała osoby trzeciej, w tym pasażerów. W skrócie, w przypadku wyrządzenia szkody osobie trzeciej, koszt naprawy pokrywany jest właśnie z tej polisy.

Co obejmuje zakres ubezpieczenia odpowiedzialność cywilnej?

Jako, że zostało już przybliżone czym jest OC, to teraz warto powiedzieć, co ono obejmuje. Polisy w wielu firmach mogą się delikatnie od siebie różnić, jednak jak wiadomo, ze względu na obligatoryjność i określony ustawowo zakres, każda musi obejmować, pokrycie kosztów w przypadku:

 • Obrażeń cielesnych pasażera lub osoby z innej pojazdu,
 • Uszkodzenie pojazdu osoby trzeciej,
 • Uszkodzenia mienia osoby trzeciej, w tym również płotu lub ściany.

Niestety, sama polisa OC nie pokrywa uszkodzeń spowodowanych na własnym pojeździe lub mieniu, takich jak:

 • koszty leczenia obrażeń własnych (w tym również fizjoterapii — jeśli jest konieczna),
 • uszkodzeń własnego samochodu wynikających ze spowodowanej przez siebie stłuczki,
 • kradzieży samochodu lub szkód spowodowanych przez siły natury,
 • zniszczenia mienia własnego,
 • uszkodzenia przedniej szyby.

Do zabezpieczenia się od takich zdarzeń potrzebne jest wykupienie nieobowiązkowej polisy AC. To właśnie z autocasco (AC) pokryte zostaną wszelkie koszty naprawy własnego pojazdu — nawet w przypadku bycia sprawcą kolizji. Polisa AC obejmuje również ochronę przed kradzieżą.

Jak działa OC?

Polisa OC chroni osoby trzecie, kiedy to Ty jesteś sprawcą wypadku. Jednak w odwrotnej sytuacji, gdy osoba trzecia jest winna spowodowanym szkodom, odszkodowanie należy się Tobie. Oto kilka kroków jakie należy zrobić, aby ubiegać się o pokrycie kosztów z ubezpieczenia sprawcy:

 1. Zadbaj o spisanie oświadczenia, w którym sprawca przyzna się do winy.
 2. Jeśli sprawca nie chce przyznać się do winy, zawiadom policję, która przygotuje stosowny protokół z całego zajścia.
 3. Zgłoś szkodę ubezpieczycielowi sprawcy, do tego będzie potrzebne przygotowane wcześniej oświadczenie.
 4. Skontaktuj się z rzeczoznawcą — a w zasadzie to on skontaktuje się z Tobą w celu wyceny powstałych szkód.

Ważny jest również wybór likwidacji szkody. Możesz uzyskać odszkodowanie w formie gotówkowej i samochód naprawić w wybranym przez siebie warsztacie lub skorzystać z metody serwisowej, gdzie wraz z ubezpieczycielem ustalasz miejsce oddania pojazdu do bezgotówkowej naprawy szkody.

Korzyści, które zyskujesz

Chociaż ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, to warto jednak wiedzieć, co mimo wszystko zyskujemy wraz z zakupem takiej polisy:

Ochrona finansowa. Jak wyjaśniono powyżej, OC chroni przed konsekwencjami finansowymi związanymi z wyrządzeniem szkód osobie trzeciej — pokrywa koszty zniszczonego mienia oraz szkód osobistych takich jak np. koszty leczenia.

Spokój ducha. Posiadanie polisy nie ściągnie z nas całego stresu związanego z kolizją lub wypadkiem, ale na pewno pozwoli na uczucie ulgi, ze względu na świadomość pokrycia kosztów właśnie z ubezpieczenia. Takie poczucie może prowadzić do lepszego skupienia, gdy sam prowadzisz pojazd lub w ogóle jesteś na drodze.

Szybki i łatwy proces. Cała procedura może delikatnie różnić się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, jednak sam proces jest na ogół dość szybki i prosty. W ostatnim czasie stał się jeszcze wygodniejszy ze względu na możliwość zakupu polisy online.

Przystępne ceny. Składka płacona za polisę jest zwykle rozsądna. Jej wysokości uzależniona jest jednak od wielu czynników takich jak: model i marka samochodu, wiek i staż kierowcy, miejsce zamieszkania. Cena może się również różnić w zależności od firmy ubezpieczeniowej, dlatego warto porównać kilka wariantów przed dokonaniem ostatecznego zakupu.

Sprawdź również: