„Wypadek. I co teraz?” Czyli jak postępować w przypadku kolizji ­

Wypadek Samochodowy

Jedziesz samochodem i nagle… wypadek. Zachowaj spokój i postępuj zgodnie ze standardowymi procedurami. Czyli jakimi? Dowiedz się, co powinieneś zrobić!

Kiedy jesteś sprawcą lub tylko uczestnikiem wypadku, jest kilka kroków które musisz zrobić w odpowiedniej kolejności. Ważne, żeby najpierw upewnić się czy wszyscy są bezpieczni, wykonać zgodne z prawem działania, a to pozwoli szybciej rozpocząć proces roszczenia ubezpieczeniowego.

Jak postępować w momencie wypadku?

Krok 1: Sprawdź czy nie doznałeś żadnych obrażeń

Jeśli jesteś ranny, zadzwoń lub poproś kogoś, żeby zadzwonił pod numer alarmowy. W przypadku poważnych obrażeń, postaraj się nie poruszać, żeby nie pogarszać sytuacji i poczekaj na przyjazd karetki.

Krok 2: Sprawdź stan oraz samopoczucie pasażerów

Jeżeli możesz poruszać się bez większego problemu, sprawdź, jak czują się pozostali pasażerowie w Twoim samochodzie. Jeśli któreś z nich jest ranne, koniecznie wezwij karetkę lub poproś osoby w pobliżu, żeby to zrobiły.

Krok 3: Zadbaj o bezpieczne miejsce dla siebie i innych uczestników wypadku

Jeżeli jesteś w stanie, zadbaj o przemieszczenie siebie i pasażerów w bezpieczne miejsce, żeby nie stać na środku drogi lub skrzyżowania. Jeśli jest to możliwe, postaraj się usunąć pojazdy z drogi, aby nie powodować zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Krok 4: Wezwij na miejsce odpowiednie służby

Niezależnie od tego, czy wypadek jest małą stłuczką czy kolizją drogową, w której uczestniczy kilka pojazdów, wezwanie policji i innych służby jest bardzo ważne. Policja sporządzi stosowny raport z miejsca zdarzenia, który będzie potrzebny później ubezpieczycielowi do wypłacenia odpowiedniego odszkodowania. Najbezpieczniej zadzwonić pod uniwersalny numer 112, gdzie operator zbierze wszystkie potrzebne informacji odnośnie wypadku i wezwie odpowiednie służby na miejsce zdarzenia.

Krok 5: Wymień się informacjami

Po upewnieniu się, że ani Ty ani żaden z pasażerów nie jest ranny, wymień się danymi kontaktowym oraz informacją odnośnie ubezpieczyciela z kierowcą drugiego pojazdu (lub w przypadku większej liczby pojazdów — z ich kierowcami). Informacje, które powinieneś uzyskać to:

  • Imię i nazwisko oraz pełne dane kontaktowe
  • Numer dowodu osobistego
  • Firma ubezpieczeniowa oraz numer polisy
  • Numer tablicy rejestracyjnej
  • Typ, model, kolor i marka samochodu
  • Miejsce wypadku

Krok 6: Udokumentuj wypadek

Aby pomóc samemu sobie i usprawnić proces roszczenia o odszkodowanie, istotnym jest odpowiednie udokumentowanie powstałej szkody, zapisanie nazwisk wszystkich zaangażowanych w wypadek stron, również pasażerów w innym pojeździe, oraz zebranie relacji światków i zdobycie od nich danych kontaktowych, gdyby zaistniała konieczność poświadczenia, jak doszło do wypadku.

Krok 7: Zgłoś się do ubezpieczyciela i rozpocznij proces ubiegania się o odszkodowanie

Możesz zadzwonić do swojego agenta ubezpieczeniowego, gdy nadal jesteś na miejscu wypadku. Podpowie Ci, jakie dokładnie dokumenty i informacje będą potrzebne do roszczenia o odszkodowanie.

Pamiętaj – wypadek może zdarzyć się każdemu kierowcy. Mając z tyłu głowy, co dokładnie należy zrobić, gdy do niego dojdzie, łatwiej zachować spokój i dopilnować niezbędnych formalności.

Sprawdź również: