Wypowiedzenie starego OC – jak do niego podejść?

wypowiedzenie OC

Od wielu lat ubezpieczasz swój samochód w tym samym towarzystwie? Agent przekonuje Cię, że ma dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę? Konieczne sprawdź, czy korzystanie z usług dotychczasowego towarzystwa ubezpieczeniowego jest dla Ciebie opłacalne. Może się okazać, że na rynku jest mnóstwo innych ubezpieczycieli, którzy mogą zaoferować Ci znacznie korzystniejszą ofertę. Przekonaj się o tym korzystając z porównywarki OC na stronie https://kioskpolis.pl/ i postaw na ubezpieczenie OC, które nie będzie dużym obciążeniem dla Twojego portfela.

Wypowiedzenie umowy OC – kiedy jest możliwe?

Jeśli znalazłeś korzystniejszą ofertę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, pierwszym krokiem jest zachowanie spokoju. To, że inny ubezpieczyciel weźmie od Ciebie mniej pieniędzy nie oznacza, że możesz w dowolnym momencie zrezygnować z usług poprzedniego. Sytuacje, w których możesz tego dokonać zawarte są w odpowiedniej ustawie.

Wypowiedzenie umowy OC możesz złożyć, gdy:

 • kupiłeś samochód z ważną polisą poprzedniego właściciela,
 • kończy się obecna umowa,
 • posiadasz podwójną umowę OC.

Podwójne ubezpieczenie OC a wypowiedzenie umowy

Coraz rzadziej, choć nadal, zdarzają się przypadki, gdy właściciele pojazdów posiadają podwójne OC. Zwykle wynika to z niedopatrzenia lub braku świadomości o automatycznie odnawianych ubezpieczeniach przez towarzystwo. Jeśli najpóźniej dzień przed końcem umowy z dotychczasowym ubezpieczycielem nie złożysz mu wypowiedzenia, zostanie ona przedłużona automatycznie na kolejny rok. Jeśli zamierzasz zmienić towarzystwo warto o tym pamiętać i możliwe jak najszybciej przygotować wymagane dokumenty. Wypowiedzenie umowy powinno dotyczyć pierwszego ubezpieczyciela, z którym masz nadal przedłużoną w sposób automatyczny umowę.

Automatyczne przedłużenie ubezpieczenia wbrew pozorom nie jest utrudnieniem, a wręcz odwrotnie. Ilość przypadków, gdy kierowcy przerwali ciągłość ubezpieczenia OC drastycznie zmalała. To oznacza, że słaba pamięć nie musi już nieść ze sobą wysokich kar pieniężnych za brak aktualnego ubezpieczenia samochodu.

Kradzież samochodu lub szkoda całkowita a umowa OC

Kiedy Twój pojazd zostanie całkowicie uszkodzony lub skradziony, Twoim obowiązkiem jest wyrejestrowanie go w wydziale komunikacji. Taki krok jest równoznaczny z wypowiedzeniem umowy ubezpieczenia OC. Jeśli nie dokonasz swojego obowiązku i nie wyrejestrujesz pojazdu, umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym będzie nadal obowiązywać, a Ty będziesz musiał płacić wymagane składki.

Jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy OC?

W większości wypadków towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają wypowiedzenia w formie dokumentów. Zdarzają się przypadki, gdy jest to możliwe przez telefon. Jednak zanim wybierzesz numer i zadzwonisz do ubezpieczyciela upewnij się, że umożliwia takie rozwiązanie. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zazwyczaj dostarczenie wypowiedzenia przez:

 • pocztę tradycyjną,
 • fax,
 • pocztę elektroniczną (wymagany skan podpisanego dokumentu),
 • agenta ubezpieczeniowego,
 • e-konto.

Najważniejsze informacje, które muszą zostać zawarte w wypowiedzeniu umowy OC

Aby usprawnić cały proces wypowiedzenia umowy, a w niektórych przypadkach, kiedy zostawiamy to zadanie na ostatnią chwilę, uniknąć przerwania ciągłości OC, należy podać wszystkie wymagane przez ubezpieczyciela dane. Wypowiedzenie powinno zawierać:

 • dane właściciela lub właścicieli pojazdu,
 • miejsce zamieszkania,
 • markę samochodu i model auta,
 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • numer polisy ubezpieczeniowej,
 • podstawę prawną,
 • odręczny podpis właściciela lub właścicieli pojazdu.

Czytelny podpis jest niezwykle ważnym elementem, dlatego przesyłając go w innej formie niż tradycyjny list, należy zadbać o jego wyrazisty charakter. Zeskanowany i wysłany dokument pocztą elektroniczną musi być w pełni czytelny – upewnij się co do tego przed kliknięciem przycisku wyślij.

W internecie odnajdziesz wiele przykładowych wzorów wypowiedzenia umowy OC. Wiele z towarzystw ubezpieczeniowych posiada na swojej stronie wzór możliwy do pobrania, wydrukowania i wypełnienia.

Zakup nowego samochodu a polisa OC poprzedniego właściciela

Zakup samochodu z drugiej ręki bardzo często wiąże się z tym, że wraz z pojazdem dostajemy ważne ubezpieczenie OC. Co jeśli jego oferta nie przekonuje Cię do siebie, tym bardziej, że odnalazłeś korzystniejsze? Czy jesteś zobowiązany do kontynuowania składki w poprzednim towarzystwie ubezpieczeniowy?

Wielu nabywców pojazdu decyduje się kontynuować ubezpieczenie OC do czasu końca umowy. Wynika to z prostej przyczy – poprzedni właściciel uiścił całą opłatę. Jednak, gdy koniec umowy z towarzystwem zbliża się wielkimi krokami koniecznie porównaj oferty u innych ubezpieczycieli. Może się okazać, że natrafisz na znacznie korzystniejszą ofertę. Wówczas nie warto pozostawać wiernym wyborowi poprzedniego właściciela pojazdu. Co najważniejsze nie jesteś zobowiązany do wypowiedzenia umowy. To poprzedni właściciel zawarł ją z towarzystwem, dlatego też koniecznie pamiętaj o podpisaniu nowej – tym razem na siebie.