Z jakimi karami wiąże się brak OC? Wyjaśniamy!

brak ubezpieczenia

Obowiązek ubezpieczenia samochodu nałożony jest na każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Jego niedopełnienie niesie ze sobą wiele przykrych konsekwencji, nie tyle dla samego właściciela, ile przede wszystkim jego portfela. Jeśli nie chcesz, aby spotkało to również Ciebie, koniecznie dowiedz się jak uniknąć kary za brak aktualnego ubezpieczenia OC.

Kary pieniężne za brak ubezpieczenia OC – 2021 rok

Właściciele pojazdów mechanicznych szczególnie od styczna 2021 r. powinni trzymać rękę na pulsie. Wraz z nowym rokiem kary nakładane za brak ważnego ubezpieczenia znacząco się podwyższyły.

Brak OC w przypadku samochodu osobowego:

 • 1-3 dni bez ubezpieczenia 1 120 zł,
 • 4-14 dni bez ubezpieczenia 2 800 zł,
 • powyżej 14 dni bez ubezpieczenia 5 600 zł.

Brak OC dla samochodu ciężarowego, autobusu i ciągnika:

 • 1-3 dni bez ubezpieczenia 1 680 zł,
 • 4-14 dni bez ubezpieczenia  2 800 zł,
 • powyżej 14 dni bez ubezpieczenia 5 600 zł.

Brak OC dla pozostałych pojazdów:

 • 1-3 dni bez ubezpieczenia 190 zł,
 • 4-14 dni bez ubezpieczenia 470 zł,
 • powyżej 14 dni bez ubezpieczenia 930 zł.

Jak widzisz wysokość kar za brak ubezpieczenia pojazdu jest naprawdę spora. A to jeszcze nic w porównaniu do kosztów, jakie czekają na nas, kiedy jesteśmy sprawcami zdarzenia drogowego, które ma miejsce z naszej winy.

Wielu właścicieli może się oburzać z powodu tak wysokiej podwyżki. Jednak wynika ona z podniesienia płacy minimalnej, która z 2 600 zł brutto wzrosła do 2 800 zł brutto.

Procedura postępowania UFG w przypadku braku ubezpieczenia OC

O ile w przeszłości uniknięcie poniesienia kary za brak ważnego ubezpieczenia OC było możliwe, o tyle dzięki narzędziom, które pojawiły się w rękach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego obecnie zadanie to jest niemal niewykonalne. UFG prowadzi bazę danych i w każdej chwili może nas skontrolować. Może to również zrobić dowolny organ, który ma prawo kontrolowania kierowców poruszających się po drogach krajowych. Kara nie jest jednak nakładana na kierowcę od razu. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podejmuje następujące kroki:

 • upewnia się, czy pojazd nie został wyrejestrowany,
 • w przypadku, gdy pojazd nadal jest zarejestrowany, kontaktuje się z ubezpieczycielem, aby się upewnić, czy aby na pewno nie jest objęty ubezpieczeniem,
 • kontaktuje się z właścicielem pojazdu,
 • gdy właściciel nie ma dokumentów potwierdzających ubezpieczenie, zostaje na niego nałożona kara za brak OC.

Brak OC a kolizja

Zrobiła na Tobie wrażenie wysokość opłat za brak ważnego ubezpieczenia? W takim razie będziesz pod jeszcze większym wrażeniem, kiedy podczas jazdy nieubezpieczonym samochodem będziesz miał kolizję. A o tą przy dzisiejszym natężeniu ruchu na drodze nietrudno. Ubezpieczenie OC będzie Ci potrzebne nawet w przypadku, gdy otwierając drzwi samochodowe uderzysz nimi o inny pojazd. Porównaj oferty towarzystw ubezpieczeniowych na stronie https://kioskpolis.pl/ i wybierz to, które przygotowało dla Ciebie najlepszą propozycję!

Obowiązkowe ubezpieczenie OC pokrywa koszty związane z rekompensatą wyrządzonych szkód z naszej winy. Nie oznacza to jednak, że jeśli nie posiadamy ubezpieczenia, osoba poszkodowana nie otrzyma odszkodowania. Wszystkie poniesione koszta będące wynikiem zdarzenia zostaną pokryte przez UFG. Ten z kolei występuje do sprawcy o zapłatę całej kwoty. Oprócz zapłaty odszkodowania jesteśmy również zmuszeni do zapłaty kary wynikającej z braku ważnego ubezpieczenia, a w wielu przypadkach również mandatu nałożonego przez policję, która przyjechała na miejsce zdarzenia.

Co zrobić, gdy zapomnisz zapłacić OC?

Do sytuacji tej dochodzi niezwykle rzadko i jest ona raczej wynikiem niedopatrzenia podczas kupna nowego pojazdu. Bardzo często możemy kupić używany samochód, który jest objęty polisą, za którą zapłacił poprzedni właściciel. Przywykliśmy do tego, że towarzystwa ubezpieczeniowe automatycznie odnawiają OC. Jednak w przypadku zmiany właściciela samochodu tak nie jest. Gdy zbliża się termin końcowy polisy poprzedniego właściciela pojazdu, musisz sam podpisać nową umowę z towarzystwem ubezpieczeń.

Kiedy już dojdzie do takiej sytuacji, najważniejsze co musisz zrobić, to jak najszybciej ubezpieczyć pojazd. Im dłużej zwlekasz – tym wyższa kara będzie na Ciebie czekać.

Towarzystwo ubezpieczeniowe, które zadba o Twój interes

Najlepszym sposobem na uniknięcie kary za brak ważnego ubezpieczenia OC jest postawienie na ubezpieczyciela, który będzie trzymał pieczę nad naszym pojazdem. Automatyczne odnawianie OC rozwiązało wiele problemów kierowców, którym zdarzało się zapominać o terminie upływu umowy z ubezpieczycielem. Jak znaleźć towarzystwo ubezpieczeniowe, które zadba o nasze interesy? W dobie internetu jest to banalnie proste. Odwiedź stronę https://kioskpolis.pl/ i porównaj oferty najlepszych na rynku ubezpieczycieli. Porównywarka jest niezwykle intuicyjna w obsłudze, co oznacza, że poradzi sobie z nią każdy – niezależnie od wieku. W końcu właścicielami pojazdów są nie tylko młode osoby, które doskonale poruszają się w internecie, ale również starsze, które nie wiedzą o nim zbyt wiele.

Sprawdź również: