Zmiana ubezpieczyciela – jak przebiega proces wypowiedzenia umowy OC?

Zmiana ubezpieczyciela, jeśli chodzi o polisę OC komunikacyjną, nie jest możliwa w dowolnym momencie. Poza niektórymi wyjątkami w postaci OC krótkoterminowego, umowę podpisujemy na rok. Istnieją jednak sytuacje, w których prawo dopuszcza natychmiastową rezygnację z ubezpieczenia. Ponadto, rezygnacji warto dokonać pod koniec trwania umowy, jeżeli na horyzoncie pojawi się korzystniejsza oferta. Jak przebiega skuteczne wypowiedzenie umowy ubezpieczycielowi? Jak znaleźć OC w cenie niższej niż dotychczasowe? Podpowiadamy!

Kiedy natychmiastowe wypowiedzenie umowy OC jest możliwe?

Wypowiedzenie umowy dotyczącej ubezpieczenia OC teoretycznie jest możliwe w dowolnym momencie. Jednak klient wciąż będzie zmuszony do płacenia składki, a ochrona nadal będzie obowiązywała. Złożenie odpowiedniego dokumentu spowoduje natomiast, że umowa nie zostanie automatycznie przedłużona, co stanowi regułę. Aby do tego nie dopuścić, wypowiedzenie umowy o ubezpieczenie OC należy złożyć najpóźniej dzień przed jej upływem lub w kolejny dzień roboczy.

Od tej zasady istnieją jednak 2 wyjątki. Klient może bez konsekwencji wypowiedzieć umowę o ubezpieczenie w przypadku:

  • nabycia lub zbycia pojazdu, 
  • podwójnego ubezpieczenia.

W przypadku sprzedaży samochodu zarówno nabywca, jak i zbywca mogą zdecydować się na wypowiedzenie umowy ubezpieczycielowi. Poprzedni właściciel auta musi w ciągu dwóch tygodni poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o fakcie jego sprzedaży. Jeśli nie dojdzie do wypowiedzenia umowy OC, ubezpieczenie automatycznie przechodzi na nowego posiadacza auta. On również ma prawo do rezygnacji. Zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczenie OC odziedziczone po poprzednim właścicielu jest sporo tańsze niż przysługujące nowemu właścicielowi. Dzieje się tak szczególnie, gdy osoba sprzedająca auto posiadała pełne zniżki za bezszkodową jazdę. Z drugiej strony nabywca samochodu musi liczyć się z rekalkulacją składki dokonaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe – wysokość zostanie obliczona indywidualnie dla nowego właściciela. Często opłaca się więc wypowiedzieć umowę.

Podwójne ubezpieczenie OC zdarza się, jeżeli kierowca wykupi nową polisę, zapominając o wypowiedzeniu poprzedni umowy, która tym samym została automatycznie przedłużona. Klient powinien w takiej sytuacji natychmiast złożyć wypowiedzenie, aby nie płacić podwójnej składki. Opłata zostanie naliczona jedynie za faktyczny okres obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej.

Dlaczego nie warto korzystać z automatycznego przedłużenia OC?

Nie wszyscy kierowcy pamiętają, że umowa o ubezpieczenie OC jest automatycznie przedłużana. Wielu klientów kontynuuje współpracę z dotychczasowym ubezpieczycielem na identycznych warunkach. To spory błąd. Pod koniec umowy warto dokonać rynkowego rozeznania i poszukać ewentualnej korzystniejszej oferty. Propozycje towarzystw ubezpieczeniowych dynamicznie się zmieniają, zwłaszcza na przestrzeni roku. Jeżeli tylko uda się znaleźć bardziej atrakcyjną opcję, warto złożyć wypowiedzenie OC i skorzystać z nowej propozycji w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Jak skutecznie wypowiedzieć umowę ubezpieczycielowi?

Wypowiedzenie OC nie jest skomplikowaną procedurą. Należy go dokonać na piśmie. Poprawnie sporządzony dokument powinien zawierać następujące informacje:

  • miejsce i datę sporządzenia, 
  • dane adresowe właściciela samochodu, 
  • numer polisy OC, 
  • nazwę ubezpieczyciela wraz z adresem, 
  • markę pojazdu, 
  • numer rejestracyjny, 
  • podstawę prawną.

Przed podjęciem jakiegokolwiek działania, najlepiej zadzwonić do towarzystwa ubezpieczeniowego i upewnić się, w jakiej formie można poprawnie złożyć wypowiedzenie OC. Zazwyczaj nie wymaga to osobistej wizyty w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego. Dokument wystarczy wysłać pocztą lub kurierem. Coraz częściej ubezpieczyciele pozwalają również załatwić tą sprawę drogą mailową. Niezależnie od wybranej drogi, warto zadbać o potwierdzenie, że dokument został przyjęty przez towarzystwo ubezpieczeniowe, aby w przyszłości uniknąć potencjalnych problemów.

By mieć pewność, że wypowiedzenie OC zostało przygotowane poprawnie, najlepiej skorzystać z gotowego wzoru. W internecie nie brakuje szablonów formularza, w których wystarczy jedynie uzupełnić brakujące dane. Można je znaleźć między innymi na stronie ubezpieczycieli, jak również porównywarek ubezpieczeniowych.

W jaki sposób znaleźć najkorzystniejszą ofertę OC na rynku?

Świadomy klient, gdy tylko jego dotychczasowe OC dobiega końca, dokonuje rozeznania wśród ofert dostępnych na rynku. Warto przeglądać aktualne promocje oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Przydatnym narzędziem są rankingi ubezpieczeniowe, pod warunkiem, że przygotowują je fachowcy. Ostatecznie najlepiej skorzystać ze sprawdzonej internetowej porównywarki, na przykład kalkulatora Kiosk Polis. Swoje oferty w jednym miejscu prezentuje wielu ubezpieczycieli jednocześnie

Po wypełnieniu formularza wysokość składki jest obliczana automatycznie, a użytkownikowi ukazują się oferty spełniające wskazane przez niego kryteria. Należy je dokładnie ze sobą porównać, w przypadku polisy OC przede wszystkim pod względem ceny. Zakres ochrony jest zawsze identyczny niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego. Kiedy uda się znaleźć OC w cenie niższej od dotychczasowego, warto złożyć wypowiedzenie i zakupić wybraną atrakcyjną polisę online bez wychodzenia z domu. To kolejna zaleta internetowych porównywarek ubezpieczenia. Ubezpieczenie zostanie wysłane na wskazany adres mailowy, a składkę można opłacić poprzez wygodne i bezpieczne metody płatności online.

Sprawdź również: